EU4 günlüklerinde bu hafta 1.28 Spain yamasıyla gelecek başarımlardan ve özellikle de geçtiğimiz haftada dile getirilen endişelerden bahsediliyor.

Herkese iyi günler, başka bir EUIV geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Gelecek hafta çıkacak olan Golden Century’i çıkış için hazır hale getiriyoruz. Bu nedenle bugünkü günlük pek de uzun olmayacak. 10 yeni başarımı tanıtacağız ve bunlar toplam başarım sayısını 295’e çıkaracak. Tüm başarımları tamamlayanların dileklerinin gerçekleştiğini duydum ama garanti veremem.

trophy_hunter.jpg

Trophy Hunter  – Bir düşman sancak gemisini ele geçirin

 

you_get_a_new_home.jpg

You get a new home, and you get a new home  – 5 farklı azınlığı kolonilerinize sürgüne gönderin
 

why_is_the_rum_gone.jpg

Why is the Rûm gone!?  – Asturias ile Rum’da bir tarikat kurun

 

the_league_of_mayapan.jpg

The League of Mayapan  – Huastec ile başlayıo Maya’yı kurun

 

yarr_harr_a_pirates_life_for_me.jpg

Yarr Harr a Pirate’s life for me  – New Providence ile oynamayı seçip Karayipler’in tamamını fethedin
 

forever_golden.jpg

Forever Golden  – İspanyol görev ağacını tamamlayın

 

spanish_fly.jpg

Spanish Fly  – Offaly ile başlayarak İberyalı bir ülke üzerinde kişisel birlik (personal union) elde edin
 

where_am_i.jpg

Where Am I?  – Rastgele Yeni Dünya etkinken yeni dünyadaki yerli bir ülkeyle başlayıp yeni dünyanın tamamını keşfedin
 

basque_in_glory.jpg

Basque in Glory  – Navarra ile başlayarak Mutlakiyet (Absolutism) Çağı’ndan önce İberya’nın çoğunu Bask kültürü yapın
 

an_unlikely_candidate.jpg
An Unlikely Candidate  – Mzab, Touggourt veya Djerid ile başlayarak Al-Andalus’u kurun

 

Bu başarımlar 11 Aralıkta çıkacak Golden Century ile beraber gelecek. Bazıları zor olmasa da Basque in Glory’i deneyen herkese şans diliyoruz.

Bugün ayrıca Golden Century günlüklerinde aldığım yorumlardan ve geri bildirimlerden bahsetmek istiyorum. Golden Century ve 1.28 Spain yamasının beklentileri karşılamamasıyla, topluluğu dinlemememizle ve aynı şekilde oyunun gelişim sürecinin topluluğun istekleri dışında olduğu ile ilgili -bazıları oldukça haklı olan – birçok endişe dile getirildi. Bunların dışında başka endişeler de var ama özellikle bunlar hakkında konuşmak istiyorum.

Bunlar oldukça haklı endişeler ve ilgimi çeken bir yorumdan bahsetmek istiyorum. Bu yorum, planlarımızı ve ne yaptığımızı gelişim süreci sırasında oldukça geç paylaştığımız için oyunculardan gelen geri bildirimlerin ve önerilerin oyuna dahil edilememesi ile ilgiliydi. Böylece topluluk, oyundaki özellikler veya değişiklikler için öneri getirdiğinde bu önerilerin çıkan ürünlerde yer almaması onları haklı olarak üzüyordu.

Bu nedenle Golden Century çıktıktan sonra 2019 yılında EU4 için olan planlarımızı, oyunla ne yapmak ve oyuna ne eklemek istediğimiz hakkındaki görüşlerimizi sizlerle daha çok paylaşacağız. Golden Century’den sonra çıkacak günlükte yani 18 Aralık’ta çıkacak olanda bundan daha uzun bahsedeceğim. Ayrıca o günlük Noel tatili için vereceğimiz aradan önceki son günlük olacak. Amacımız topluluğu planladığımız şeylerle daha bağlantılı hale getirmek. Böylece topluluğun geri bildirimlerini ve önerilerini hem uygun şekilde hem de zaman sıkıntısı olmadan oyuna aktarabiliriz. Ayrıca forumdan gelen önerileri nasıl değerlendirdiğimiz ve önerilerin nasıl daha iyi yazılabileceği ile ilgili sorular da geldi. Bunlardan 18 Aralık’taki günlükte bahsedeceğim.

Yani özellikle de geçtiğimiz haftadaki yorumları okumak bizim için biraz zor olsa da bu yorumlar oldukça önemli ve bunlar için bir şeyler yapıyoruz. Daha birçok planladığımız şey var ama dediğim gibi bunlardan 18 Aralık’ta bahsedeceğiz.

Ayrıca gelecek haftaki günlük daha erken çıkacak. 10 Aralık’ta yani gelecek hafta pazartesi yama notlarıyla beraber çıkartmayı düşünüyoruz. O zaman görüşmek üzere!

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Three Kingdoms'ta 1.1.0 Yaması #totalwar #threekingdoms https://t.co/02f8so1G9V
Hearts of Iron IV'te Senkronizasyon Hataları #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/V5dOyhHVz9

Strategyturk Flickr