Europa Universalis IV’te 1.28 “Spain” Yamasındaki Harita Değişiklikleri

EU4 günlüklerinde bu hafta 1.28 İspanya yaması ile İberya’da ve Kuzey Afrika’da yapılan harita değişikliklerinden bahsediliyor.

Herkese merhaba. Bugün 1.28 “Spain” yamasında gelecek İberya ve Kuzey Afrika harita güncellemesine göz atacağız.

iberia_map.jpg
(Daha iyi göstermek için ülkeler serbest bırakıldı)

Yaptığımız değişikliklerden sonra İberya’da toplamda 571 development (gelişme) ve 63 şehir var. İberya’ya Azorlar, Madeira, Kanarya Adaları ve Yeşil Burun Adaları’ndan (Cape Verde) oluşan Macaronesia bölgesi dahil ama Fransız bölgesine geri eklenen Labourd dahil değil.

Aragon’da ise Aragon Krallığı, Valencia Krallığı ve Katalonya Prensliği arasındaki farklılık daha bariz hale getirildi. Tarragona artık Katalonya bölgesinde, Valencia şehrinden bir kısım kesilerek Castello ve Xativa şehirleri eklendi. Valencia şehrinin kendisi de oldukça zengin olma potansiyeline sahip, oyuncunun verdiği kararlara göre büyük bir ipek üreticisi olabilir. 3 büyük Balear adası da birer şehir oldu, adalar boğazlar ile bağlı ve kendi bölgelerine sahip.

Galiçya’daki şehirler 1’den 4’e çıkarıldı ve bu 4 şehrin hepsi Galiçya bölgesinde yer alıyor.

Portekiz ve Granada’ya da birer şehir eklendi, Aveiro ve Malaga.

Son olarak da artık Navarra’nın okyanusa bir kıyısı olmayacak. Büyük güçler arasında kalan ve okyanus üzerinden kaçma fırsatı olmayan Navarra, 1.28’de oynaması baya zor bir ülke olacak.

Serbest bırakılabilen yeni ülkeler:

  • Valencia: Valencia Krallığı 1444’te Aragon’un önemli bir parçasıydı. El Cid’e ev sahipliği yapan bu eski krallık 1.28 ile serbest bırakılabilecek.
  • Asturias: Asturias Krallığı başlangıç tarihimizden çok önce yıkılmıştı ama bölgedeki serbest bırakılabilir ülkelerin azlığı nedeniyle oyuna eklendi.

morocco_map.jpg

Kuzey Afrika’da da bazı değişiklikler yaptık. Kıyıda yeni şehirler görebilirsiniz, bu şehirlere sahip olabilecek ve oyun sırasında ortaya çıkabilecek yeni ülkeler de ekledik.

Demnate şehri Atlas dağları arasında bir geçit görevini görüyor, tutması oldukça önemli bir yer olabilir.

Kanarya Adaları ise Gran Canaria ve Tenerife olmak üzere ikiye ayrıldı. Böylece Kastilya’nın tam olarak tamamlanmamış fethi ve kolonileştirilmesi daha iyi yansıtılıyor.

Granada ile oynayan mazoşistler de artık Ceuta’da core’larının olduğunu duymaktan mutlu olacaklardır.

Serbest bırakılabilen yeni ülkeler:

  • Salé ve Tétouan: Bazı Berberi korsanlarına ev sahipliği yapan bu ülkeler 1444’te serbest bırakılabilir olacak ve oyun sırasında da ortaya çıkabilecek.

fezzan_map.jpg

Doğu Mağrip’te de küçük değişiklikler yaptık. Tunus’a Kairwan şehri eklendi ve eklenen diğer şehir Sabha da Fezzan’ın sınırlarının daha güzel çizilmesini sağlıyor.

Bugünlük bu kadar. Gelecek hafta 1.28 ile birlikte çıkacak ve adını daha duyurmadığımız Immersion Pack’te yer alan bazı yeni özelliklerden bahsedeceğiz.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Performans ve Yapay Zeka #ck3 https://t.co/MY1ggNJ3a2
Europa Universalis IV'te Khmer İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/bnMXP1Uv8z

Strategyturk Arşiv