Europa Universalis IV’te Alman Görev Ağaçları

EU4 günlüklerinde bu hafta Bavyera, Saksonya ve Brandenburg’un görev ağaçları gösteriliyor.

Bir başka EU4 günlüğüne hoş geldiniz. Bu hafta Avrupa yamamızla birlikte çıkacak paralı eklentideki Alman görev ağaçlarından bazılarını göstereceğim.

Eklentideki amacımız Avrupa kıtasındaki büyük güçlere geniş görev ağaçları vermek (15+ görev) ve böylece her ülkenin oynayışını daha özel yapmak. Bunlar paralı olacak. Ayrıca bazı nedenler sebebiyle geniş bir görev ağacı veremediğimiz ilginç ülkelere 5-10 görev içeren, daha küçük ve bedava olan görev ağaçları eklemeyi umuyoruz.

Almanya bakımından (modern Almanya’dan bahsediyorum) Brandenburg/Prusya, Bavyera ve Saksonya için geniş görev ağaları eklendi. Bölgedeki diğer kurulabilir ülkelere (Franconia vs.) ve Kutsal Roma İmparatorluğu’nda seçmen olan ülkelere de birkaç görev eklemeyi umut ediyoruz. Duyduğuma göre @neondt Dithmarschen için görevler eklemek istiyor, bazı küçük ülkeler de görev ağaçlarında biraz içerik alabilir.

Şimdi tasarladığımız görevlere gelelim.

Gördüğünüz çoğu görevin simgeleri geçici, çıkıştan önce değişecek.

Bavyera (Münih, Landshut, Ingolstadt ve Bavyera kullanabilir)
Bavarian_Missions.jpg

Bavyera’da zaten birkaç bedava görev vardı. Bunlar Bavyera’nın yeni durumunu yansıtması için değiştirildi ve bunların üzerine 15 görev daha eklendi. Fetih görevleri Bavyera’nın tarihsel genişlemesine odaklanacak ve güçlü bir Bavyera devletinin amaçlayacağı toprakları içerecek. Bu topraklar Bavyera’nın en geniş sınırlarını (975 yılında) ve Brandenburg, Hollanda gibi Wittelsbach’ların bir zaman kontrol ettiği yerleri içerecek. Ayrıca yeni fetih görevleri ağacında eğer Palatinate’i kişisel birlik altına aldıysanız (ki bununla ilgili bir CB’niz olacak) imparatordan onların seçmen statüsünü size vermelerini talep edebilirsiniz. Hanedanlığınızı Köln’ün başına geçirebileceğiniz bir görev de olacak.

Yeni görev ağacının diğer dalları ülkenizi geliştirmek, size bağlı devletler içinde çıkabilecek yeni fikirlere karşı mücadele etmek ve Bavyera’nın diğer Alman devletlar arasındaki haklı yerini elde etmesine yardımcı olmak gibi şeyler içeriyor.

Saksonya (Saksonya ve Thuringia kullanabilir)
Saxon_Missions.jpg

Saksonya’nın hiç kendine özel görevi yoktu. Oyundaki dönemin ilk yarısında Kutsal Roma İmparatorluğu’nda oldukça önemli güçlerden biri olan Saksonya daha fazlasını hak ediyor, bu nedenle 16 yeni görev eklendi. Fetih görevleri ülkeyi parçalanmaktan kurtarmaya ve eskiden sahip olunan toprakları fethetmeye (Brunswick, Westphalia vs.) odaklanıyor. Ayrıca hem Polonya-Litvanya kralı hem de Saksonya’nın seçmen prensi olmayı başaran I. Frederick Augustus’un (Güçlü II. Augustus olarak da biliniyor) yaptığı şeyleri taklit etmenizi sağlıyor.

Başka bir dal seçmen prens olarak prestijinizi geliştirmek, Wittenberg Üniversitesi’nin temellerini atmak, din savaşlarını kazanmak, hanedanlığınızı yaymak (hanedanlığınızın dallarından biri hala “Windsor”lar olarak Birleşik Krallığı yönetiyor) ve kral unvanına sahip olmayı içeriyor.

Son olarak ekonomi dalında Dreden/Meissen’ın ticaret malını porselen yapabiliyorsunuz, Leipzig’i önemli bir ticaret merkezi haline getirebiliyorsunuz ve Saksonya’yı sanayileştirebiliyorsunuz.

Brandenburg-Prusya (Brandenburg ve Prusya kullanabilir)
Brandenburg_Missions.jpg

Bavyera gibi Brandenburg ve Prusya’da birkaç özel görev vardı. Bunlar yeni ve daha büyük olan görev ağacına da eklendi. Görev ağacı Prusya’nın kendini birincil Alman devleti olarak öne çıkarmasını, Almanya’nın onların altında birleşmesini ve doğudaki fetihlerini içeriyor. Ayrıca Prusya devletinin 18. yüzyılda gerçekleştirdiği askeri organizasyon başarılarını taklit etme ve genel olarak Prusya’yı hem görünüşte hem de askeri yönde Avrupa’nın süper güçlerinden biri yapma gibi şeyler de var. Son olarak alternatif tarihe kayan, tarihsel olarak başarısız olmuş Brandenburg’un koloni hedeflerini konu alan birkaç görev de var.

Not: Army Reforms ve An Army with a State görevleri Prusya kurulduğunda açılıyor.

Bugünlük bu kadar. Gelecek hafta harita değişikliklerine bakacağız ve @Ofaloaf bize yeni İtalya’yı gösterecek.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

USGamer'da Henrik Fahraeus ile Crusader Kings III Üzerine #crusaderkings3 https://t.co/4kF1tHNw74 https://t.co/FExXb9CaCg
Stellaris: Federations Duyuruldu #stellaris https://t.co/9WHUetyyft https://t.co/JMjL5u2DaJ

Strategyturk Flickr