Europa Universalis IV’te Almanya ve Hansa Görev Ağaçları

http://www.strategyturk.com/wp-content/uploads/2016/08/bannar.jpg

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Almanya ve Hansa görev ağaçları tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, bugün sizlere Almanya ve Lübeck görev ağaçlarını tanıtıyor olacağız.

dd_ger_1.png

Tahmin edeceğiniz üzere Almanya görev ağacını yaparken İmparatorluk Almanya’sından Bismarck’ın başarılarına kadar birçok kaynaktan ilham aldık. Oyunumuzun konu aldığı dönemin dışında kalsa da, bu dönem içerisinde alternatif tarih şeklinde kurulmuş erken bir Almanya’nın izlemesinin makul görüneceği yollar olduğunu düşünüyoruz.

Görev ağacının fetih kısmı Blood and Iron göreviyle başlıyor, bunu tamamlayabilmek için Kuzey veya Güney Almanya bölgelerinden birinde 50 toprağa sahip olmanız gerekiyor, bu görevi tamamladığınız vakit belki de oyundaki en geniş kalıcı claim haritasına sahip oluyorsunuz: Flemenk bölgesi, İtalya, Fransa ve Polonya yeni hedefleriniz haline geliyor. Böylesi bir ödül tek bir görev için devasa boyutlarda görülebilir, ancak bu göreve ulaşmak için önce Almanya kurmanız gerektiğini hesaba katarsanız oyuncunun zaten Avrupa’da üstün hale geldiğini öngörmek mümkün. Annex Poland görevini tamamlamak ek olarak Baltık, İskandinavya ve Karpatya bölgelerinde kalıcı hak iddiaları elde etmenizi sağlıyor.

Görev ağacının ekonomi odaklı kısmında Renanya’yı sanayileştirmeye yönelik görevler alacaksınız, bu görevi tamamlamanız durumunda tüm uygun topraklarda %15’lik bir kalıcı üretim bonusu elde ediyorsunuz. 10 Alman toprağında 30 gelişmişlik değerine ulaşmanız ve tüm Alman ticaret bölgelerinde %75 paya ulaşmanız gerekiyor, bunları tamamlamanız Dominant Economy ismindeki görevi aktifleştiriyor, bu görev de sizden Avrupa’nın en yüksek gelire sahip ülkesi olmanızı ve kasanızda borçsuz bir şekilde 10 bin altın bulunmasını istiyor.

Ardından Almanya’nın denizaşırı genişleme görevleri geliyor, ilk görevimiz İmparatorluk Donanması’nı kurmaya yönelik. 30 ağır gemiye sahip olduktan sonra Britanya’nın 5’ten fazla ağır gemiye sahip olmamasını sağlayarak Burn the Wooden Wall görevini tamamlıyorsunuz, bunu yapmanız size oyunun sonuna dek +%10 donanma morali ve Londra’da kalıcı hak iddiası sağlıyor. Scramble for Africa ve Overseas Empire görevleri Afrika ve Asya’da imparatorluk kurmanıza olanak tanıyor.

Almanya ve Kutsal Roma İmparatorluğu büyük oranda aynı görev ağacını paylaşsalar da her ikisi de kendilerine has bir görev koluna sahip. Almanya’nın özel görevleri devlet inşasına, yetenekli danışmanlara sahip olmaya, Kraliyet Toprağı edinmeye, üniversiteler kurmaya ve mutlakiyetçilik kazanmaya odaklanıyor.

dd_ger_2.png

Yukarıda Kutsal Roma’nın özel görevlerini görüyorsunuz. Bazı gafiller Kutsal Roma İmparatorluğu’nun ne kutsal, ne Romalı, ne de imparatorluk olduğunu iddia etmiş olabilir ancak bu 3 görevle bunun aksini kanıtlamak sizin elinizde. İlk olarak Dininizin Savunucusu haline gelmeniz (Kudüs’e haçlı başlatma imkanı tanıyor), Papalığın kontrolünü ele almanız (Katolikseniz) ve Almanya’nın sayısız devletini tek sancak altında birleştirmeniz gerekiyor. Roman Resolution ismindeki görevi Katolik bir ülkeyle tamamlamanız aşağıdaki olayı tetikliyor, bu da Kilise ve İmparator arasındaki rekabeti İmparatorun zaferiyle sona erdiriyor.

dd_ger_3.png

Merhabalar ben Alfray Stryke, EU4 ekibine yeni katıldım ve QA olarak ekipte yer alıyorum. Buna karşın Emperor eklentisindeki Lübeck görev ağacının yapımında ve oyuna eklenişinde rol üstlendim.

Lubeck_Mission.png

Görev ağacı dört kısımdan oluşuyor:

End the Sound Toll ile başlayan görev ağacı Danimarka’yı Öresund’dan geçişte vergi almamaya ikna etmeniz veya zorlamanız neticesinde tamamlanıyor ve Lübeck ticaret bölgesinde olan gücünüzü arttırıyor. Ardından Baltık ticaretindeki payınızı yükselterek Jutland yarımadasında ve devamında Norveç topraklarında hak iddiası kazanıyorsunuz. (Norveç bağımsızsa vasal alabiliyorsunuz)

Ties with England görevi İngiltere ile olan ilişkilerinizi geliştirmenizi veya English Channel ticaret bölgesinde Lübeck tüccarlarının veya korsanlarının en az %25 güce sahip olmasını istiyor. Bunun tamamladığınızda Britanya’daki Lübeck tüccarları güçlendirip; Londra, Edinburgh ve Ayr bölgelerinde ticaret şehirleri kurmak üzere hak iddiaları kazanıyorsunuz. Edinburgh ve Ayr’da ticaret şehirleri kurmanız Kuzey Deniz ticaretini ele geçirmenizi ve Newfoundland’a yerleşmek üzere bir kaşif elde etmenizi sağlıyor (size orada bir Ticaret Merkezi veriyor), böylelikle Amerika’da Neulübeck kolonisini kurmuş oluyorsunuz.

Defend the City ile başlayan kısım oldukça varlıklı bir başlangıca sahip olsa da, askeri olarak yetersiz bir şehir olan Lübeck’in askeriyesini HRE içerisindeki komşularıyla baş edebilecek düzeye getirmesini istiyor. Bunu kendi askerlerinizle veya paralı askerler alarak tamamlamanız Mecklenburg eyaletinde hak iddiaları kazanmanızı sağlıyor. Gerekli olan güce ulaştıktan sonra Visby ve Novgorod’a direkt veya dolaylı yoldan sahip olarak Hansa Birliği’ne dahil etmelisiniz.

Merchant Navy ile başlayan kısım ticaret donanmanızı güçlendirmenizi ve kasanızı doldurmanızı istiyor, muhasebede standart yollar oluşturup, Lübeck Krantor’u inşa ediyorsunuz (eski kararın yerine geçiyor.) Tersanelerinizi güçlendirdikten sonra Adler von Lübeck’i yaptırabiliyorsunuz (Golden Century eklentisi varsa bu karar artık amiral gemisi istiyor), Kuzey ve Baltık denizlerinde üstünlük elde ederek Lübeck’i Hansa Birliği’nin Krlaiçesi ilan edebiliyorsunuz. Bunu yapmanız diplomatik itibar ve danışman maaş düşüşü sağlıyor.

Bu görev ağacının sonunda birliği tek bir siyasi düzene geçirebiliyorsunuz, ticaret birliğinizde bulunan tarihsel ticaret şehirleri vasalınıza dönüşüyor, bunu karşılayabilmeniz için diplomatik ilişki sınırınız yükseliyor. Burada Kingdom of God ve Caliphate gibi isim değiştirme sisteminden yararlanıyoruz ve ülkenizin adı Hanseatic League olarak değişiyor.

image_11.png

image_10.png

Bu haftalık bu kadar, önümüzdeki hafta oyuna eklenecek içeriklerden bahsetmeye devam edeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Bizans'a 2. Basil Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/rAMdGCour5
Stellaris'te Ölüm Kültü #stellaris https://t.co/5LTRiwGrIV

Strategyturk Arşiv