Europa Universalis IV’te Anket Cevapları ve Küçük Yenilikler

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta anket cevaplarından ve birkaç küçük değişiklikten, özellikten bahsediliyor.

Merhaba, bir başka Europa Universalis geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bugün geçen haftalarda gönderdiğimiz anketin sonuçlarını inceleyip kendi elimizdeki verilerle karşılaştıracağız. Ayrıca ufak denge değişikliklerinden ve sonraki eklentimizde eklenecek ilginç bir özellikten bahsedeceğiz.

Öncelikle zamanını ayırıp anketimizi dolduranlara teşekkür ediyorum. 10.000’den fazla kişi cevap verdi. Toplam oyuncu sayımızın sadece çok küçük bir miktarı olsa da oyuncularımızın daha “ilgili” olan kısmının görüşlerinin nasıl olduğunu görebileceğiz. Hatta anketimizi dolduranların yarısından fazlası 1000 saatin üzerinde oynadığını belirtmiş.

En yaygın olan oynanış tarzı rol yapma ve tarihi değiştirme imiş. Ayrıca en iyi ekonomi sistemine sahip olan oyun olarak Victoria, en iyi savaş sistemi için Hearts of Iron, en iyi diplomasi için Europa Universalis ve en iyi politika sistem için Crusader Kings seçildi. Bunların sürpriz sonuçlar olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca cevaplarınıza göre simülasyonu masa oyunu mekaniklerinden çok daha fazla tercih ediyorsunuz. Bunun yayında ekonomi yaratımına ve oyuna tat katacak şeylere de daha çok odaklanmamızı istiyorsunuz.

Golden Century sizin gözünüzde en kötü eklenti iken en sevdiğiniz 5 eklenti aşağıdaki gibiymiş.

 1. Art of War
 2. Common Sense
 3. Emperor
 4. Rights of Man
 5. Mandate of Heaven

Anketten bahsetmişken şu anda en fazla oynanan 10 ülkeyi de göstermek istedim.

 1. Fransa – %6.16
 2. Osmanlı – %5.08
 3. Avusturya – %4.39
 4. Bizans – %4.39
 5. Custom (Özel) Ülke – %4.23
 6. İngiltere – %3.35
 7. Kastilya – %3.29
 8. Brandenburg – %3.11
 9. Ming – %2.24
 10. Portekiz – %2.12

Küçük denge değişikliğimiz zafer kartlarıyla çok oyunculu oynayanlar için. Üzerinde zafer kartlarına sahip olduğunuz ülkelerle müttefik olursanız Estate’lerin sadakati azalacak.

Ayrıca Cossack’ler ile oynayıp Sich Rada hükümetine sahip olanlar da isteğiniz üzerine aynı diğer hordalar gibi şehirleri yıkabilecek (raze).

Son olarak sonraki eklentimizle gelecek yeni özellikten bahsedeyim. “Carpet Siege” dediğimiz bir birlik görevi ekliyoruz. İsyancı avlama görevine benziyor ama bu görevi verdiğiniz birlik kazanacağı kesin değilse muharebelere girmekten kaçınacak ve daha çok düşman topraklarını kuşatmaya odaklanacak. Haritadaki belirli bölgeleri hedeflemesini sağlayabilirsiniz ya da yapay zekanın kendinin değerlendirmesini isteyebilirsiniz.

eu4_15.jpg

Gelecek hafta Groogy tekrarbizlerle olacak, herhangi bir özel mekaniği olmayan ve bu nedenle özel mekanikler eklemek istediğimiz büyük bir dinden bahsedecek.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv