Europa Universalis IV’te Babür Divanı ve Ticaret Şirketine Toprak Alma

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Hindistan’a girerken işinize yarayacak 2 yeni mekanik tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, Europa Universalis IV için yazdığımız geliştirici günlüklerinde bu hafta Hindistan’ı fethetmenin yollarından sözedeceğiz, eğer uzak diyarlardan gelen yabancı bir güçseniz, Hindistan’a hükmetme yolunda kullanabileceğiniz 2 yeni mekanik mevcut.

Bu mekaniklerin ilki sadece Aksak Timur’un veya daha iyi bir tabirle Emir Timur’un varisleri tarafından kullanılabilen yeni bir yönetim seçeneği. Mughal Diwan (Babür Divanı) adındaki bu yönetim seçeneğiyle imparatorluğunuz karşısında ele geçirilmeye hazır bu devasa toprakları entegre edebilecek bir bürokrasiye sahip olacak. Reform mekaniği ile kültür yükseltme ve benimseme kısmı, ülkenizdeki kültürleri asimile edebileceğiniz daha farklı bir hale bürünecek. Bir kültürü asimile edebilmeniz için o kültürdeki her toprağı fethetmiş olmanız gerekiyor, ancak bundan sonra o kültürü asimile ederek ülkenizde sonsuza dek kabul edilmiş kültür haline getirebiliyorsunuz.

NUxaBQ.jpg

Bu mekanik aracılığıyla eğer tüm kültür grubunu asimile etmeyi başarırsanız bu kültürlerden bazı bonuslar elde ediyorsunuz, ancak bu bonuslar kalıcı bonuslar değil, eğer o kültürdeki toprakları kaybederseniz bu bonusları da yitirmiş olacaksınız.

Aşağıda gördüğünüz tüm değerlerin henüz yapım aşamasında olduğunu ve eklenti çıkmadan önce değişebileceğini unutmayın.

GMGUyW.jpg

Bu mekaniklerden ikincisi Avrupalılar için oluşturduğumuz ticaret şirketi başlatma mekaniği. Bu yeni diplomatik aracı Afrika’da, Güneydoğu Asya’da veya Hindistan’da ticaret şirketine tahsis edilmek üzere toprak satın alabiliyorsunuz, bu satın alma işleminin bir taban fiyatı söz konusu, bu taban fiyatının ne kadar olacağı koloni menzilinizden teknoloji seviyenize göre farklılık gösteriyor, ileri teknoloji seviyelerinde daha ucuzlaşıyorlar. Aynı zamanda ülkenizin daha maceracı olmasına sebep olacak çeşitli modifierlara sahipseniz bu maliyet azalıyor. Bu mekaniği sadece ticaret şirketi bölgelerinde kullanabiliyorsunuz ve bunu kullanarak edindiğiniz topraklar otomatik olarak bu şirketin bir bölgesi haline geliyor.

8cG5WM.jpg

Bu mekanik küçük bir mekanik olsa da yapayzekanın bu mekaniği doğru kullanması yönünde yoğun efor sarfettiğimizi söyleyebilirim. Bu mekaniği denerken İspanya’nın Magadaskar, Gujarat, Coromandel bölgelerinden, Portekiz’in Goa’dan ve Malabar’dan ve ek olarak İspanya’nın Gujarat’ının hemen yanında bir Türk Batı Hindistan Şirketi’yle karşılaştım.

99V4c6.jpg

Önümüzde PDXCON var, katılımcıları EU4 standına bekliyoruz, bu standda önümüzdeki eklentiyle gelecek yeni mekaniklerden bahsediyor olacağım. O zamana dek görüşmek üzere!

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Osmanlı'ya Kanuni Sultan Süleyman Liderlik Ediyor #civ6 #civilizationvi https://t.co/QQQbj9vAVs
Europa Universalis IV'te Topluluktan Gelen Öneriler #2 #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/PjjTI7shCg

Strategyturk Flickr