Europa Universalis IV’te Donanma Odaklı Denge Değişiklikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta donanma odaklı denge değişiklikleri tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, Europa Universalis IV için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün sizlere 1.31 yamasında donanmalarla alakalı denge değişikliklerinden bahsedeceğim.

Uzun ve ayrıntılı geliştirici günlükleri yazma konusunda pek becerikli değilim, ancak bu günlük denge değişiklikleri ile alakalı olacak, umarım sabredersiniz.

İlk olarak gelişmişlik başına Denizci kazanımınızı 30’dan 60’a çıkarttık. Bu değişiklik çağlar boyunca edindiğiniz Denizci miktarının daha makul olmasını sağlayacak.

Ardından gemi başına gereken Denizci miktarında değişiklikler yaptık, artık daha ileri modeller daha fazla Denizci istiyor. Galley gemileri 60 Denizci isterken, Archipelago Frigate 180 Denizci, Three Decker ise 900 Denizci istiyor.

Aynı zamanda Galley gemilerini muharebede daha etkili hale getirdik, varsayılan angajman genişliği artık 1 değil, 0.5.

Deniz Angajman Genişliği artık başlangıç teknolojinize göre 5 ila 25 arasında değişiklik gösterip, oyun sonunda 75’e ulaşabiliyor. Bu kapsamda kara muharebeleri gibi zaman içerisinde artış gösterdiği söylenebilir. Aynı zamanda kıyı bölgelerde angajman genişliğini %20 azalttık.

Teknolojiyle alakalı bir diğer değişiklik ise gemilerin bakım maliyeti, artık teknolojide ilerledikçe tıpkı ordular için olduğu gibi gemilerinizin de bakım maliyeti artacak. Daha gelişmiş gemiler haritada daha hızlı hareket edecekler, en gelişmiş gemiler aynı türün en erken modelinden %50 daha hızlı hareket edecek. Galleyler için bu oran %25 seviyesinde.

Yaptığımız bir diğer değişiklik lider sisteminde oldu, artık generaller ve amiraller için ayrı bir havuz bulunuyor. Eğer limitin üstünde amiral sayısına sahipseniz askerî güç değil, diplomatik güç kaybediyorsunuz. Bu değişiklik eskisine nazaran daha fazla lidere sahip olabileceğiniz anlamına geliyor ve generallerin amiral üretmenizin önüne geçmesini engelliyor.

eu4_12.png

Donanma ile alakalı bir diğer değişikliğimiz denizaşırı vasallarınızın Özgürlük Talebine olan etkisine yönelik. Eğer güçlü bir filoya sahip değilseniz, koloni devletleriniz isyan etmeye çok daha meyilli olacak.

1.30 yamasıyla birlikte oyuna Deniz Piyadelerini eklemiştik, bu birimlerin beklediğimizden fazla zayıf ve koşulsal olduğunu gördük. Bunun için daha önceleri sahip oldukları +%25 şok hasar alımı eksisini +%10’a düşürdük. Naval idea grubu da artık %5 değil, %10 deniz piyadesi sağlıyor.

Son olarak ülkeler artık ateşkese sahip oldukları devletlerin kıyı sahibi olduğu denizlerde yağma yapamıyor, böylelikle yağmacı devletlere karşı kendinizi koruyabiliyorsunuz.

Önümüzdeki hafta Groogy sizlere kirpilerin neden kutsal olduğundan bahsedecek.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv