Europa Universalis IV’te Egemenlik II

Europa Universalis IV için kaleme alınan bu geliştirici günlüğünde yeni eklentiyle gelecek olan Egemenlik mekaniğinde yapılan değişikliklerden bahsediliyor.

Egemenlik mekaniğinin önceki haline vermiş olduğunuz harika geri bildirim için hepinize teşekkürler. Mekaniği biraz daha elden geçirdik. Mevcut haline aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bu özelliğin amacı oyunun son kısmı için daha büyük bir anlatı oluşturmak. İki nedenden ötürü bu mekanik en çok kullanılan mekanik olacak.

Öncelikle, niyetimiz dünyayı fethetmek isteyen oyunculara yönelik bir şey oluşturmak ve bunu hem ilginç hem de sıkıcı olmayacak şekilde yapmaktı.

İkinci olaraksa büyük çoklu oyuncu oyunlarında daha ilgi çekici ve dinamik bir son yüzyıl yaşanmasını sağlamak istedik.

Peki nedir bu Egemenlik?

Egemenlik, büyük güçlerin belirli koşulları yerine getirdikleri takdirde ilan edebilecekleri bir şey. Her biri kendi alanında büyük güçlerin kullanımına sunulan 3 Egemenlik tipi var. Hepsinin kendi koşulları var ve de kendi alanlarında üstün olmanızı gerektiriyorlar. Yapay zekâ mümkün olduğunda Egemenlik ilan edebilecek.

İşleri biraz daha ilginçleştirdik. Her alanda tek bir Egemen devlet olabilir. Egemenlik ise nasıl kaybettiğinizin önemi olmaksızın savaş kaybettiğiniz anda kaybedilir.

Egemenlik ilan etmek, ilan ettiğiniz Egemenliğin türüne göre değişiklik gösteren bir bonus elde etmenizi sağlar. Egemenliği ne kadar uzun süre elinizde tutarsanız, kazandığınız bonus skalası da bir o kadar artar. Maksimum seviyeye eriştiğinizde ise bitiş bonusu kazanırsınız. Şu anda maksimum Egemenlik Gücüne ulaşmak yaklaşık 20 yıl sürüyor ama bu konuda bir değişiklik yapacağız. Egemen olma gereksinimlerini karşılamıyorsanız yavaşça güç kaybedeceksiniz.

Egemen devlet diğer iki Egemen devletle müttefik olamaz ve diğer uluslar Egemen devlete karşı ilişki cezası alır. Egemen devlet iyi bir güç projeksiyonu kazanıp daha yüksek oranda skor elde ederken bu devletin müttefikleri daha az güç projeksiyonu kazanıp daha düşük oranda skor elde edecek. Tüm ülkeler Egemen devlete karşı İmparatorluk Savaşı savaş sebebini kazanacak.

Tüm Egemen devletler -0.1 aylık savaş yorgunluğu ve +%25 casusluk savunması kazanacak.

Şimdi de farklı Egemenliklere bakalım.

Ekonomik Egemenlik

Aylık en az 1000£ gelire sahip büyük güçler arasından en çok gelir elde eden güç bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu kiralanan tüm paralı askerler için +%100 insangücü. Maksimum puana ulaşıldığında ise +%33 yönetim kapasitesi elde ediliyor.

Skala şu şekilde artıyor:

  • +%10 Paralı Asker Disiplini
  • +%10 Ticari Mal Üretimi
  • -%20 Bölge Otonomisi

Denizsel Egemenlik

En az 250 ağır gemiye sahip olan büyük güçler arasından en çok ağır gemi sahibi güç bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu +%10 donanma savaş genişliği. %100 puana ulaşıldığında ise +%20 arka sıra topçu hasarı elde ediliyor.

Skala şu şekilde artıyor:

  • -20 Vasal Bağımsızlık İsteği
  • +%200 Denizci
  • +%200 Abluka Verimliliği

Askeri Egemenlik

En az 1000 askeri birime sahip olan büyük güçler arasından en çok birim sahibi güç bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu %10 daha ucuz savaş skoru maliyeti. %100 puana ulaşıldığında ise +%20 kuşatma yeteneği elde ediliyor.

Skala şu şekilde artıyor:

  • +%10 Ordu Hareket Hızı
  • -%20 Ordu Yıpranması
  • -3 Huzursuzluk

eu4_80.png

Bu sayıların nihai olmadığını unutmayın. Bu arada, bu eklentiye sahip olan oyuncular büyük güç mekaniklerine de erişebilecek…

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te 1.9.1 Yaması ve Yol Haritası #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/HBVXPwK9T4
Crusader Kings III'te Mezhep Oluşturma ve Pagan Reformasyonu #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/G2J8LYYg0M

Strategyturk Flickr