Europa Universalis IV’te Egemenlik

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta yeni eklentiyle gelecek olan Egemenlik mekaniğinden bahsediliyor.

Merhaba, bir başka Europa Universalis IV günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün yakında duyuracağımız eklentiyle gelecek yeni bir özellikten bahsedeceğim. Yeni mekaniğimize Egemenlik adını verdik.

Bu özelliğin amacı oyunun son kısmı için daha büyük bir anlatı oluşturmak. İki nedenden ötürü bu mekanik en çok kullanılan mekanik olacak.

Öncelikle, niyetimiz dünyayı fethetmek isteyen oyunculara yönelik bir şey oluşturmak ve bunu hem ilginç hem de sıkıcı olmayacak şekilde yapmaktı.

İkinci olaraksa büyük çoklu oyuncu oyunlarında daha ilgi çekici ve dinamik bir son yüzyıl yaşanmasını sağlamak istedik.

Peki nedir bu Egemenlik?

Egemenlik, büyük güçlerin belirli koşulları yerine getirdikleri takdirde ilan edebilecekleri bir şey. Her biri kendi alanında büyük güçlerin kullanımına sunulan 3 Egemenlik tipi var. Hepsinin kendi koşulları var ve de kendi alanlarında üstün olmanızı gerektiriyorlar. Yapay zekâ mümkün olduğunda Egemenlik ilan edebilecek.

İşleri biraz daha ilginçleştirdik. Her alanda tek bir Egemen devlet olabilir. Egemenlik ise nasıl kaybettiğinizin önemi olmaksızın savaş kaybettiğiniz anda kaybedilir.

Egemenlik ilan etmek, ilan ettiğiniz Egemenliğin türüne göre değişiklik gösteren bir bonus elde etmenizi sağlar. Egemenliği ne kadar uzun süre elinizde tutarsanız, kazandığınız bonus skalası da bir o kadar artar. Maksimum seviyeye eriştiğinizde ise bitiş bonusu kazanırsınız. Şu anda maksimum Egemenlik Gücüne ulaşmak yaklaşık 20 yıl sürüyor ama bu konuda bir değişiklik yapacağız.

Egemen devlet diğer iki Egemen devletle müttefik olamaz ve diğer uluslar Egemen devlete karşı ilişki cezası alır. Egemen devlet iyi bir güç projeksiyonu kazanıp daha yüksek oranda skor elde ederken bu devletin müttefikleri daha az güç projeksiyonu kazanıp daha düşük oranda skor elde edecek.

Tüm Egemen devletler -0.1 aylık savaş yorgunluğu ve +%25 casusluk savunması kazanacak. Egemenlik puanları maksimum düzeye ulaştığında ise güç maliyetleri %10 ucuzlayacak.

Şimdi de farklı Egemenliklere bakalım.

Ekonomik Egemenlik

Aylık 1000£ geliri olan büyük güçler bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu kiralanan tüm paralı askerler için +%100 insangücü. Maksimum puana ulaşıldığında ise +%50 küresel ticaret gücü elde ediliyor.

Skala şu şekilde artıyor:

  • +%33 Paralı Asker Disiplini
  • +%25 Ticari Mal Üretimi
  • +%25 Vergi Geliri

Denizsel Egemenlik

1000 ağır gemiye sahip olan büyük güçler bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu +%20 donanma morali. %100 puana ulaşıldığında ise +%50 donanma savaş genişliği elde ediliyor.

Skala şu şekilde artıyor:

  • +%100 Donanma Üstlimiti
  • +%200 Denizci
  • +%200 Abluka Verimliliği

Askeri Egemenlik

500 piyade birimine sahip olan büyük güçler bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu kiralanan paralı askerler için +%20 ordu morali. %100 puana ulaşıldığında ne elde edileceğine ise daha sonra karar vereceğiz.

Skala şu şekilde artıyor:

  • +%10 Disiplin
  • +%30 İnsangücü
  • -%10 Ordu Bakım Masrafı

eu4_79.png

Bu sayıların nihai olmadığını unutmayın. Bu arada, bu eklentiye sahip olan oyuncular büyük güç mekaniklerine de erişebilecek…

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te 1.9.1 Yaması ve Yol Haritası #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/HBVXPwK9T4
Crusader Kings III'te Mezhep Oluşturma ve Pagan Reformasyonu #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/G2J8LYYg0M

Strategyturk Flickr