Europa Universalis IV’te Estateler ile ilgili Sorunlar ve Düşünceler

EU4 günlüklerinde bu hafta Estate sisteminin sorunlarından ve bu sorunların olası çözümlerinden bahsediliyor.

İyi günler, bugünün EU4 geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. 1 Nisan bittiğine göre artık internete girebilirim. Güzel şeylerin duyurulup daha sonra şaka çıkmasını kalbim pek kaldırmıyor.

Geçen hafta mevcut paralı asker sistemi hakkındaki düşüncelerimden konuşmuştum. O geliştirici günlüğü bugünkü gibi kesin olarak ne olacağı ile ilgili değil, sadece tasarım fikirleriyle ilgiliydi ve topluluğumuzu yani sizleri geliştirme sürecine dahil etme yöntemiydi. Gördüğümüz kadarıyla forumlarımızda günlüğü takiben konu hakkında birçok tartışma oldu ve bize yeni fikirler sundu.

Bugün yine düşüncelerimizden ve fikirlerimizden bahsedeceğim. Konumuz ise Estateler olacak.

Dediğim gibi burada yazılanlar kesin değişiklikler değil, sadece düşünceler ve fikirler.

Estate sistemi EU4’e Cossacks eklentisi ile dahil olmuştu. Ülkenize bazı içişlerinizle ilgili mekanikler getirmişti. Estatelere güç verip onları desteklediğinizde çok güzel bonuslar alırdınız ama aşırıya kaçtığınızda ülkenin kontrolünü ele geçirebilirlerdi. EU4 tamamen doğrudan yaptığınız eylemler ile ilgili bir oyun. Bu nedenle estateler ile girdiğiniz etkileşimler doğrudan bir şeyler seçmenizle ilgiliydi.

Estates%20in%20EU4%20HUN.jpg

EU4 ayrıca imparatorluklar kurmakla ilgili bir oyun. Diplomasi, savaş ve genişleme gibi imparatorluk kurmanın dış unsurları iyi olsa da içişleriyle ilgili şeyler biraz geride kalıyor. Estateler bu açığı kapatmak ve ülkeniz içinde anlamlı seçimlere sahip olabilmeniz için getirilmişti.

Estateler ilk geldiğinde ne iyi karşılanmıştı ne de kötü. Bu durum devam ediyor. Sistem oyuna içişleri mekanikleri eklemiş olsa da bazı sorunlarla geldi. Bu sorunları hem kendimiz görüyoruz hem de sizlerin yorumlarınızda okuyoruz.

Genel sorunları aşağıdaki gibi özetleyebilirim:

  • Sistemi sadece Cossacks eklentisini alanlar kullanabildiği için hem oyuncular arasında büyük bir ayrım yaratıyordu, hem de sistemin daha sonra geliştirilmeyeceğine dair bir inanç vardı.
  • Hangi şehrin kimde olduğunu yönetmek karmaşık bir hal alıyordu ve yorucuydu.
  • Yukardaki sorun ülkeniz genişledikçe daha da kötü hale geliyordu.
  • Ülkenizi genişletirken neredeyse her zaman Estatelere boyun eğmeniz ve hizmet etmeniz gerekiyordu.
  • Gerçekleştirdiğiniz eylemler olması gerektiği kadar oyunla iç içe değildi. Örneğin soylular için diyet meclisi topladığınızda diyet nerede oluyordu veya buradan ne sonuçlar/kararlar çıkıyordu?
  • Estate türleri ve bunlarla ilgili eventler azdı.

Estateler ekleneli 3 yıldan fazla oldu ve bu sorunlardan bazıları çözüldü. Dharma ile birlikte sistem ana oyuna dahil oldu ve değişiklikler gördü. Estatelerin belli bir oranda toprak istemesi kaldırıldı, böylece genişledikçe onlara yeni şehirler vermenize gerek kalmadı. Ayrıca çeşitli Estate türleri ekledik, özellikle Hindistan’a özel Estateler getirdik.

Yine de sistem hala sorunlara sahip ve bu nedenle sistemi büyük oranda geliştirmek istiyoruz. Geçen hafta bahsettiğim paralı askerlerde olduğu gibi genel konuşacağım ve düşüncelerimizi dile getireceğim.

İlk olarak Estatelerin gereksiz yere meşgul edici unsurları kaldırılmalı veya en aza indirilmeli. Bizim büyük strateji oyunlarımız (pek kendini beğenmiş görünmek istemiyorum ama) zekanızı iyi kullanmanız gereken tecrübeler ile ilgili ve Estateler ile ilgili olan etkileşim yolları bunu başaramıyor.

Ek olarak, Estateler üzerinden yaptığınız eylemler daha etkili olmalı. Örneğin diyet meclisi topladığında belki gerçekten de bir diyet meclisi olmalı. Etkili olmalı sözü kolayca söylenebilen ve birçok anlam içeren bir laf ama Estateler ile yaptığınız şeyler onların nüfuzunu ve sadakatini değiştirmekten pek başka şey yapmıyor. Tabii aşırıya kaçtığınızda ülkenizi ele geçirebiliyorlar.

Ayrıca Estate arayüzünü geliştirebilirsek güzel olur. Şu anda birçok şey menülerin içindeki menülerde yer alıyor.

Estatelerin ana oyuna dahil edilmesiyle bu özellik üzerinde çalışmaya ve bu özelliği geliştirmeye devam edeceğiz, bunu söylememe gerek yok sanırım. Bu yıl yapmak istediğimiz şeyler arasında yer alıyor ama hala “teknoloji borcumuz” üzerinde çalışıyoruz ve yıl sonu yamasına sadece hazırlık yapıyoruz. Günlüğün sonuna gelirken size soracağım soru ise: Estate sistemi ile ilgili tecrübeleriniz neler, en çok hangi taraflarını seviyorsunuz ve nelerin gelmesini istiyorsunuz?

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Humankind'da Yeni Bir Serüven #humankind https://t.co/v0AyOE7s85
Hearts of Iron IV'te Tatilden Dönüş #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/Y42PJs53dw

Strategyturk Flickr