Europa Universalis IV’te Federasyon Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta federasyon mekaniğindeki değişiklikler ve yeni ülkeler tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, bu günlük Amerika Yerlilerinden bahsettiğimiz son günlük olacak. Sizlerle federasyon ve harita değişikliklerini paylaşacağız. Aşağıdaki ekran görüntülerinde de fark edeceğiniz üzere, birçok devlet federasyon mekaniğini daha iyi yansıtmak adına küçük devletlere bölünmüş vaziyette. Örneğin Iroquois tek bir devlet olarak başlamaktansa, artık birden fazla devletin oluşturduğu bir federasyon şeklinde oyunda yer alıyor.

İlk olarak federasyonların nasıl kurulacağından bahsedelim. Huron ve Iroquois gibi devletleri bölüştürdüğümüz için onlara has bir kimlik oluşturabilmek istedim. Bu sebeple bir başka ülkeyi davet ederek federasyon kurduğunuzda, bu federasyona bir isim verebileceksiniz. Ülkelere ve kültürlere has bazı varsayılan isimler olacak ancak dilerseniz tamamen farklı isimler koyabileceksiniz.

1600776828277.png

Federasyonun liderinin belirleniş biçiminde de bazı değişikliklerimiz var. Artık lider, lider kabilenin hükümdarının ölmesiyle değişmiyor. Bunun yerine federasyonun uyum seviyesini ölçüyoruz, bu uyum seviyesi hem iç hem de dış etkenler doğrultusunda her ay değişim gösteriyor. Aşağıdaki tüm değerlerin çalışma aşamasında olduğunun hatırlatayım.

1600778713850.png

Uyum seviyesinin %0’a vurması halinde federasyonun lideri değişiyor. Uyum seviyesini yüksek tutmak için federasyonunuzdaki ülkelerin kültürüne dikkat etmelisiniz, birkaç tane farklı kültür grubundan ülke sorun yaratmasa da, bu sayının artması uyumun azalmasına sebep olabilir. Uyum seviyesinin azalmasına sebep olabilecek bir diğer unsur, herhangi bir federasyon üyesinin liderden daha güçlü olması. Oyunun ileri dönemlerinde sınırlarınızda kolonici devletlerin olması, dış etken olarak federasyonunuzun uyum seviyesini güçlendiren bir etken olacak.

Federasyonun liderliği değiştiğinde en güçlü kabile lider haline gelecek, eğer uyum %0’a vurduğunda, en güçlü kabile zaten lider olan kabileyse, federasyon dağılacak. Tüm bu süreç, kabilelerin güç hesaplamasından liderlik değişimine kadar her şey scriptler üzerinden işliyor. Şu anda test amaçlı gücü maksimum insangücü üzerinden ölçüyoruz, kod kabaca şu şekilde gözüküyor:

calculate_federation_member_strength = {
effect = {
export_to_variable = { which = our_manpower value = max_manpower who = THIS }
set_variable = { which = federation_strength which = our_manpower }

}
}

Şu anda uyum seviyesini etkileyen faktörler şu şekilde:

  • Liderin kültür grubundan olmayan her üye -1
  • Liderin kültür grubundan olan her üye +1
  • Liderden güçlü her üye -1
  • Komşu olunan düşmancıl Avrupalı devlet başına +1

Bu değişikliklerde amacımız federasyonları güvenebileceğiniz bir yapı haline getirmek, yüksek prestij ve diplomatik saygınlıktan ziyade, federasyon liderinin rastgele bir zamanda ölümü üzerinden plan yapmaktansa, artık liderliği elinizde tutmak veya liderliği elde etmek adına ne yapmanız gerektiğini daha iyi görebiliyorsunuz.

Şimdi sözü beta programımızdan Evie HJ’e bırakıyorum. Kuzey Amerika’daki harita değişikliklerinde kendisinin önemli bir rolü oldu.

Gerçek anlamda (yeni) Yeni Dünya.

Kuzey Amerika haritası yaklaşık 6 yıl önce Art of War’ın çıkışından bu yana pek fazla değişime uğramadı. Oynanabilecek ülke sayısına baktığımızda daha da geriye, Conquest of Paradise eklentisine gitmemiz gerekiyor. Yapılan bu değişiklikler uzun bir süre boyunca el değmemiş bu coğrafyayı yeniden canlandırmak için bir fırsat oldu.

Birçok yönden bu değişiklikler Kuzey Amerika’da bu zamana kadar yapılmış en kapsamlı değişiklikler diyebiliriz. Bölge sayısı Art of War zamanındaki kadar artmasa da (wastelandları saymazsak 53 yeni bölge var, az değil), oynanabilir yeni ülke sayısı bu zamana kadar bu bölgede yaptığımız en büyük çalışma seviyesinde. Bu güncellemeyle birlikte Kuzey Amerika’ya tam 56 yeni ülke ekleniyor ve sayı, Europa Universalis serisinde herhangi bir güncellemeyle oyuna eklenen en yüksek yeni ülke sayısı olma özelliğini taşıyor.

Bu yeni ülkeler kıtaya homojen bir şekilde dağılmıyor. Özellikle iki bölge (ABD’nin güneydoğusu ve Büyük Göller bölgesi) eklenen ülkelerin büyük çoğunluğunu barındırıyor. Geri kalan ülkelerin önemli bir kısmı ise Büyük Ovalar ve Hudson Körfezi bölgelerinde yer alıyor. Amerika’nın batı kıyısında yer alan kabilelere dair – oyunun son yüzyıllık dönemindekileri saymazsak – neredeyse hiçbir bilgi sahibi değiliz. Bu sebeple batı kıyısında herhangi bir önemli değişiklik yok. Bu durum ülkeler olduğu kadar bölgeler için de geçerli, genellikle yeni ülkeler eklediğimiz yerlere yeni bölgeler eklediğimizi söylemek yanlış olmaz.

21 adet yeni ülkeyle bu güncellemenin yıldızı ABD’nin Güneydoğu bölgesi. Bunun çok basit bir sebebi var, bu zamana kadar 1444 haritası, bu bölgenin 1600 ila 1650 yılları arasındaki durumunu yansıtıyordu. Mississippi medeniyetinin altın çağı olan ilk 150 yıllık süreç tamamen gözardı edilmiş vaziyetteydi. İlk olarak bu sorunu ortadan kaldırmak istedik ve erken dönem Avrupalı kaşiflerin kayıtlarından yola çıkarak yeni bir harita oluşturduk. Bu yeni ülkelerin birçoğu yerleşik ülkeler ve Cherooke hariç birçoğu Maskoke kültür grubuna mensup. Birçoğu Catawba gibi Siyu dillerini konuşsalar da, Güney Apalaş Mississippi kültürünün etkisi altındalardı, bu etkiyi öne çıkartmayı tercih ettik.

1600773970686.png

Yeni haritada Creek Konfederasyonu yok, Cherooke tek toprak. Onların yerine Coosa Şefliği bölgenin hakim gücü. O da tek toprak olsa da, Satapo gibi vasal devletlere sahip. Etrafında küçük ve bağımsız şeflikler bulunuyor, bunların arasında De Soto’nun keşif yaptığı bölgeler (Altamaha, Cofitachequi, Joara, Ichisi, Chisca ve Şef Tuscaloosa’nın gelecekteki evi Atahachi) ve Coweta ile Kasihta gibi daha sonraları Creek Konfederasyonunu oluşturacak olan Maskoke kabileleri yer alıyor. Batıda Mississippi vadisinde yine De Soto tarafından kaydedilmiş kabileler (Quizquiz, Anilco, Pacaha, Casqui) ve Natchez halkı bulunuyor. Natchez halkı bu yüzyılın sonlarına doğru Mississippi kültürüne entegre olan son kabile.

Kuzeye çıktığımızda güncellemenin odak noktalarından Büyük Göller bölgesine geliyoruz. Buradaki mesele mevcut haritanın tarihin farklı bir periyodunu yansıtmasıyla alakalı değildi, bundan ziyade Iroquois ve Huron gibi en meşhur 2 federasyonun tek bir ülke şeklinde yansıtılmasıydı. Federasyon değişiklikleriyle birlikte burada da kabile bazlı bir harita oluşturup, bu kabileleri federasyon çatısı altında toplamak makul bir seçenek haline geldi. Güneyde olduğu gibi buradaki devletlerin de birçoğu yerleşik devletler ve Iroquois kültüründeler.

1600773986832.png

Daha önceleri Iroquois olan topraklarda artık 5 yeni devlet var: Mohawk, Oneida, Onondaga, Cayuıga ve Seneca (ekstra olarak oyunun başlangıcında daha güneyde yer alsa da, Tuscarora). Onların tam karşısında ise Huron federasyonunu oluşturan kabileler bulunuyor: Tahontaenrat, Arendaronon, Attignawantan ve Attigneenongnahac. Bunların yanı sıra, iki konfederasyonun arasında kalan bazı Iroquoisli küçük devletler de mevcut, bu devletler arasında oldukça isabetli bir isme sahip Tarafsız Devlet (Attiwandaron), Tionontate, Wenro ve Erie bulunuyor. Erie ve Susquehannock devletleri çok geniş toprak iddialarına sahipler, fakat merkezi bir otoriteden yoksunlar, bu sebeple göçebe devletler olarak oyunda yer alıyorlar. Göç mekaniğini fiziksel taşınmadan ziyade farklı bölgeler arasında güç dengesinin değişimi şeklinde düşünebilirsiniz.

Bu devletlerin yanı sıra Avrupalıların karşılaştığı ilk 2 Iroquois kabilesi olan Stadacona ve Osheaga da göçebe devletler olarak oyunda yer alıyor. Stadacona Quebec şehrinde yer alırken, Osheaga Montreal’de. Onları göçebe yapmamızın önemli bir sebebi, tarihte 16. yüzyılda olduğu üzere Saint Lawrence bölgesinden uzaklaşmalarını sağlamak.

Değişikliklerimiz sadece bu bölgelerle kısıtlı kalmadı. Daha önceleri federasyonları yansıtan diğer devletler de kabilelere bölündüler. Illinois’te Kaskasia, Cahokia ve Peoria isminde 3 yeni devlet var. Shawnee’de Chalahgawtha, Kispoko ve Hathawekela isminde 3 yeni devlet var. Pueblo halkı Keres ve Pueblo isminde 2 devlet yerine artık Acoma, Zia, Ohkay, Owingeh ve Sandiat devletlerine sahip. Aynı şekilde daha önceleri tek bir tag altında toplanmış bazı halklar artık daha ayrıntılı bir şekilde yansıtılıyorlar, bunun en büyük örneği Cree devleti, artık Nehiyaw (düzlük Creeleri) isminde yeni bir devletimiz var. Ojibwe’nin yanı sıra Mississage isminde bir devlet var. Sioux için ise Wichiyena (batı Dakota) ve Lakota devletleri var.

Tüm bunların yanı sıra tarihte kurulmuş federasyonlarda yer alan kabileleri de oyuna ekledik. Demir Konfederasyonu Nehiyaw ve Nakawe devletlerine, Üç Ateş Konfederasyonu Mississage’ye, Wabanaki Konfederasyonu Abenaki’nin yanı sıra Maliseet ve Penobscot devletlerine sahip. Son olarak kolonicilik dönemindeki önemleri sebebiyle 3 ülke daha ekledik, bunlardan ikisi Yeni Fransa ile müttefiklik kurmuş kabileler, biri ise Yeni İngiltere ile önce müttefik olup ardından düşman haline gelen bir kabile. Bunlar Ottawa vadisindeki Algonquin, Saint Lawrence körfezindeki Innu ve Massachusetts koyundaki Wampanoag devletleri.

1600774009748.png

Tüm bu değişikliklerin yanı sıra, Kuzey Amerika’da artık wasteland dağlık bölgelere sahibiz. Rocky dağlarında değil (oradaki bağlantılar zaten dağların arasındaki geçitleri sembolize ediyor), doğudaki Apalaş dağlarından bahsediyorum. Günümüzde bu sıradağlar çok büyük bir engel gibi görünmeseler de, tarihte batıya ilerlemeyi oldukça zorlu hale getiren bir faktördü. Güneyde Georgia yakınlarında Piedmont geçidi, Virginia ile Tennessee arasında Cumberland geçitleri, Maryland’ın batısında Cumberland boğazı, Pennslyvania’da Allegheny geçitleri ve son olarak New York’ta Mohawk nehri boyunca bir vadi üzerinden geçit bulunuyor. Bunlara ek olarak her ne kadar batıdan doğuya geçişe müsaade etmese de, Apalaş Vadisi Alabama’dan Pennsylvania’ya uzanan önemli bir rotaya ev sahipliği yapıyordu. Bunların hepsi artık oyunda yer alıyor.

Aynı zamanda bölge isimlerinde daha standart bir sisteme sahip olmak istedik ve bu doğrultuda bazı bölge isimlerinde değişiklikler yaptık. Artık bölgeler, o bölgelerde yaşayan kabilelerin o bölgeye verdiği isimle isimlendiriliyor. Eğer bu şekilde bir isim bulamıyorsak, komşu kabilelerin verdiği isimler (aşağılayıcı olmamak kaydıyla) veya yerel dilde coğrafi isimler esas alınıyor. Genel olarak yerli isimlere öncelik tanısak da, latin alfabesinde zor ifade edilen bazı sembolleri atlamamız veya değiştirmemiz gerekti.

Bugünlük bizden bu kadar, her zamanki gibi konuda sorduğunuz soruları yanıtlamaya çalışacağım. Son olarak çok sık sorulan bir soruyu, bu kez sorulmadan evvel yanıtlandırmak isterim. Bu değişiklikler Güney Amerika’ya veya Sibirya’ya uyarlanacak mı? Her şey zamana bağlı fakat şu anda Kuzey Amerika’ya odaklanıyoruz, diğer bölgelere de uyması durumunda bir şeyler yapmaya çalışabiliriz fakat şimdilik önceliğimiz değil. Önümüzdeki hafta Johan’ın kaleme aldığı bir günlükle karşılaşacaksınız. Takipte kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da Muharebe Genişliği, Kaleler, Mühendisler ve Ticaret #imperator https://t.co/TPVpswSq4L
Stellaris'te Necroid Karakter Tasarımı #stellaris https://t.co/rapwkCZ2i4

Strategyturk Arşiv