Europa Universalis IV’te Fransa ve İtalya Bölgelerindeki Olası Değişiklikler

EU4 geliştirici günlüklerinde bu hafta Fransa ve İtalya bölgelerinde yapılacak olan olası harita değişiklikleri değerlendiriliyor.

Herkese merhaba. Bildiğiniz gibi 2019’un son çeyreğinde çıkaracağımız Avrupa yaması üzerinde çalışıyoruz. Bugün Fransa ve İtalya’da yapacağımız harita değişiklikleri hakkındaki düşüncelerimden bahsedeceğim. Bunlar sadece benim düşüncelerim ve daha sonra göz atacağımız fikirler. Günlüğü yazmamın sebebi ise düşüncelerimi biraz toparlamak, sizlerden geri bildirim almak ve gelecekten neler bekleyebileceğinizi göstermek.

Öncelikle şu an Steam’de oynayabileceğiniz en eski yamaya, 1.4’e dönelim ve ne kadar ilerleme kaydettiğimize bakalım.

old%20france.jpg

Bu da Fransa’nın şu anki (1.28) durumu:

current%20france.jpg

Görebildiğiniz üzere şehir sayısını arttırmıştık. Provence’in yanına Forcalquier eklenmişti, gereksiz bir şekilde büyük olan Languedoc bölünmüştü ve Normandiya’yı daha güzel bir hale getirmiştik. Fransa bölgesine yaptığımız son değişiklik 1.25 England yamasıyla gelmişti ve bu yamanın Kuzey Fransa’ya getirdiği değişikliklerden oldukça memnunuz. Şehirlerin şekilleri, sayıları, sahipleri vs. Kuzey Fransa’da oldukça iyi durumda. Güney Fransa üzerinde ise çalışmamız gerekiyor. Ayrıca bir üyemizin açtığı ilginç fikirler içeren bu konuya da arada sırada göz atıyorum:

France_Map_Changes.jpg

Yukarıdaki resmi üyemiz tasarlamıştı. Daha önceki bir konuda da dediğim gibi önemli bir Fransız tersanesi olan Toulon’u eklemek istiyorum. Bunu yapmak için Provence şehrini küçültmemiz ve yeniden adlandırmamız gerekiyor. Foix ve Carcassonne da güzel ekleniler olur. La Marche büyük Limousin şehrini güzelce bölebilir. Gascony bölgesinde yeni bir şehir için yer olduğunu düşünsem de Aquitaine ve Labourd arasına sığabilecek herhangi bir önemli şehir var mı bilmiyorum. Genel olarak bu öneriyi sevdim, bölgede istediğimiz şehir sayısına oldukça iyi uyuyor.

Eski Fransa ve mevcut Fransa arasındaki farklardan biri de Fransız vasallar. Denge nedeniyle kaldırılmış olsalar da onları geri getirmek isteyebiliriz. Oyunumuzun konu aldığı dönemde Fransa’nın odağı ülkeyi bütünleştirmek olmuştu. Vasalları geri eklediğimizde Fransa ile oynarken bölünmüş bir feodal ülkeyi yavaşça merkezi bir ulusa dönüştürdüğünüzü hissedebilirsiniz. Ayrıca Hundred Years’ War birlik paketi ile küçük Fransız ülkelerine eklenen modellerin boşa gitmesini istemiyoruz.

Biraz da İtalya’ya bakalım:

italy.jpg

İtalya’nın şu anki hali:

newitaly.jpg

Ülkeleri sildiğimiz Fransa’nın aksine İtalya bölgesine yeni ülkeler eklenmişti. Montferrat ve Lucca eklenirken Tuscany’nin yerine Floransa geçmişti. O sırada uzun zamandır Floransa’yı eklemek istiyordum. Paradox’ta çalışmaya başlamadan önce bile forumlarda bunu dile getirmiştim ve oyunun çıkış öncesine demosuna bununla ilgili bir mod yapmıştım. Yeni yamamızda Floransa’ya en azından güzel bir görev ağacı eklememizi bekleyebilirsiniz.

Şehir sayısını da arttırmıştık. Bu nedenle yeni yamamızda yeni şehirler için yer bulmak biraz zor olacak. Yeni şehirler eklerken karşılaşacağımız başka bir zorluk ise bölgenin genel dengesini korurken şehirlerin hala zengin kalmasını sağlamak olacak. İtalya yüksek dev’e sahip şehirlere sahip olmalı ve zaten sahip olan bir bölge. Çok sayıda şehir eklersek gelişme seviyelerini bölüp bölgeyi özgün yapan şeyi kaybedebiliriz.

madness.jpg

Yukarıdaki resim Reddit’ten ItalianMapper’ın yaptığı bir öneri. Gerçekten güzel gözükse de Avrupa yamamızda buna yakın bir şey yapmayacağız. Yerimiz oldukça dar ve resimde görebileceğiniz küçük şehirler kullanılabilir bir şey değil. Yine de Sicilya’yı daha fazla şehre bölme fikrini sevdim. Sicilya’yı doldurmak için 1 şehir daha eklemeyi konuşmuştuk (Sicilya şu anda Malta ile beraber 4 şehre sahip) ama nasıl yapacağımıza tam karar verememiştik. 6 şehre sahip bir Sicilya (Malta ile 7) olur mu olmaz mı diye düşünüyoruz. Ayrıca ülke olarak Bologna’yı eklemeyi, Novara şehrini bölmeyi ve oyunun çıkışından beri pek değişmeyen Venedik topraklarına tekrardan bir göz atmak istiyorum. Novara’nın bölünüşü için güzel bir fikre bu konuda rastladım.

Bu haftalık bu kadar. Avrupa yamamızda hala başlarda olduğumuzu, burada okuduğunuz hiçbir şeyi son versiyon olarak görmemenizi söylemek istiyorum. Fransa ve İtalya için öneriler toplamaya devam ediyoruz, siz de kendi fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Gelecek hafta Balkanlar hakkındaki düşüncelerimden konuşacağım. Görüşmek üzere.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv