Europa Universalis IV’te Güneydoğu Asya Adaları

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Güneydoğu Asya adalarındaki değişiklikler tanıtılıyor.

Herkese merhabalar. Geçtiğimiz hafta sizlere önümüzdeki yamanın Güneydoğu Asya’ya odaklanacağından bahsetmiş, bu coğrafyanın anakarasında yaptığımız değişiklikleri tanıtmıştık. Bu hafta sizlere Güneydoğu Asya’nın kıyı bölgesinde yaptığımız değişikliklerden bahsedeceğiz.

dd_full_map.png

Bu bölgede yaptığımız değişiklikler anakaradaki mevcut yapıya ayrıntı ve taktiksel derinlik katmayı amaçlayan değişikliklere nazaran daha radikal. Bu kısımda Malay dünyasını tarihsel bir şekilde yansıtmak, oyuncuyu daha içine çeken farklı bir tecrübe yaratmak istedik. İlk olarak adaların etrafındaki deniz bölgeleri artık iç deniz, bu da kadırgaların bu denizlerde bonus alacağı anlamına geliyor. Deniz savaşları Malay dünyasında önemli bir yere sahipti ve Malay filoları Akdeniz’e benzer bir biçimde nispeten küçük gemilerden oluşurdu.

Şimdi gelin haritayı daha yakından inceleyelim:

dd_sumatra.png

Burada Malay yarımadasını ve Sumatra adasını görüyorsunuz. Pattani ve Kedah artık tek topraklı değiller. Pattani Gerik isminde tarihçilerin krallığın kökeni olduğunu düşündüğü bir bölgeye sahip. Öte yandan Kedah tarihte daha sonraları Britanya’nın Doğu Hindistan Şirketi ile savaş yaşadığı Penang isminde yeni bir bölgeye sahip.

Yarımadanın baskın gücü halen Malakka fakat artık doğu topraklarına hakim değil. Kelantan ve Pahang Krallıkları artık bağımsız. Pahang yarımadada Müslüman olmayan yegane devlet ve Malakka tarafından tarihte 1454 senesinde fethedilerek vasal haline getirildi. Oyunun başlangıç tarihinde son Maharaja Dewa Sura oldukça kırılgan bir konumda. Daha sonraları yine Malakka hakimiyetine girecek bir başka şehir devleti olan Kelantan 1444’te Jambi devleti ile aynı hanedana sahip. Malakka günümüzde Singapur’un bulunduğu Singapura bölgesine sahip. Singapura bölgesi Malakka Sultanlığı başta olmak üzere nice Malay hanedanının kökeni.

Sumatra adasında çok sayıda değişiklik var. Yeni ülkeler ve bölgelerin yanı sıra artık adanın ortasında bulunan bölge hem donanmaların önemini arttırmak hem de düşmancıl arazilerde orduların hareket etmesinin zorluğunu yansıtmak adına geçilemez hale getirilmiş durumda.

Sumatra adasının kuzey ucunda yer alan Açe Sultanlığının kökenine dair farklı rivayetler var, genel olarak 15. yüzyılın sonlarına doğru kurulduğu ve üzerinde pek fazla bilgiye sahip olmadığımız Lamuri isminde bir krallığın devamı olduğu söyleniyor. Burada tarihsellik dışı bir rota izleyip 1444 yılında Açe’yi oyuna eklemek istedim. Açe tarihte bölgenin “kazanan” devletlerinden, Sultan İskender Muda 17. yüzyılda çıktığı seferde Sumatra ve Malay yarımadasının önemli bir kısmını kendi hakimiyeti altına almayı başardı. Açe aynı zamanda İslam’ın Güneydoğu Asya’da yayılmasındaki önemi neticesinde tarihte Mekke’nin ön balkonu anlamına gelen “Serambi Mekkah” olarak bilinmektedir.

Batı Sumatra’da Barus, Pagaruyung ve Indrapura isminde Hindu ve Budist devletler bulunuyor. Doğu Sumatra’da ise İslam daha yaygın. Deli, Siak ve Jambi devletleri Sunni mezhebini benimsemiş durumdalar ve Palembang bölgede geriye kalan son Hindu devlet konumunda. Palembang devleti halen Zheng He tarafından kovulmuş Çinli seçkin bir sınıfa sahip ve Golden Century sahibi oyuncular korsanları başa getirebilecek. Palembang devleti de bazı ek bölgelere sahip, günümüzde Lampung olarak bilinen adanın güney ucu özellikle biber üretimiyle tarihte öne çıkmış bir bölge, bunu da yansıtmak adına bölgeye üretim bonusu ekledik.

dd_java.png

Şimdi Java adasına geçelim. Majapahit (Mahajapit? Majahapit? Mahapajit?) ve Sunda devletlerini zaten tanıyorsunuz. Java hem tarihte hem de günümüzde çok kalabalık bir ada. Sunda artık Malay grubunda kendine has bir kültüre sahip. Bu bölgede 2 yeni ülke bulunuyor Blambangan ve Bali. Her iki devlet de Majapahit’in haraçgüzarlarını temsil ediyor. Majapahit ölüm döşeğinde olan bir krallık, bir zamanlar coğrafyaya hükmeden bu devlet şimdilerde Java adasında kalan toprakları elinde tutmakta güçlük çeker halde. Majapahit’in düşüşünden (ve potansiyel yükselişinden) gelecekteki bir günlükte daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

dd_borneo.png

Burada (batıda) Borneo, (ortada) Sulawesi ve (doğuda) Maluku adaları yer alıyor. Bunlar nispeten daha uzak kalan ülkeler, bunun yegane istisnası henüz İslam’a geçmemiş ve Hinduizm ile Animizm karışımı bir inanca sahip olan Brunei. Borneo’daki Hindu devletler Samba, Berau, Kutai ve Banjar. Sulawesi’de Animist Makassar, Bone, Luwu ve Buton devletleri yer alıyor. Borneo kıyısı oyunun kapsadığı dönemde Brunei İmparatorluğu tarafından ele geçirildi, bunu da Brunei’nin görev ağacında yansıttık. Borneo’nun iç kesimi geçilemez arazi olarak kalmaya devam ediyor, bu bölge günümüzde bile yerel halk haricinde seyahat edilmesi çok zor bir bölge ve oyunun kapsadığı süre zarfında hiçbir ülke buradan geçme veya buraya hükmetme cüretinde bulunmadı.

Ternate ve Tidore devletleri Baharat Adalarında yer alan yegane devletler. Bu iki devlet etraftaki adaları kolonileştirebilmelerini sağlayan ortak bir göreve sahip. 1444 yılında bu ikili yeni bir ticaret malında tekel kurmuş durumdalar: Karanfil. Karanfil ilk başta sadece Tidore ve Ternate’de bulunuyor fakat etraftaki adalarda da keşfedilme ihtimali bir hayli yüksek. Temel fiyatı 8 olan, bölge bazında %20 ticaret gücü ve ticaret bonusundan %5 ticaret etkinliği veren Karanfil oyuna eklenmesiyle birlikte Kömür çıkartılabilene dek oyunun en çekici ticaret malı olacak. Elbette her zamanki gibi günlükteki sayılar ileride değişebilir.

dd_malaya.png

Kurulabilir Malaya devletinde de birtakım değişiklikler var. İlk olarak kurmak için artık Malaya veya Endonezya bölgelerinde 40 toprağa ve dininize göre bazı spesifik topraklara sahip olmanız gerekiyor. Malaya’yı kurduğunuzda yeni ülkenize ne ismi vermek istediğinize dair bir eventle karşılaşacaksınız. Her zaman Malaya ve Nusantara (bu coğrafyanın Malay dilindeki ismi) seçeneklerine sahip olmakla beraber, 1444’te Malakka’nın başındaki Srivijaya hanesine sahipseniz Srivijaya ismini, ülkeyi Majapahit ile kurduysanız Majapahit Empire ismini seçebiliyorsunuz. Bu sistem oyuna 1.30 ile dahil ettiğimiz ve Kingdom of God’da kullanılan mekanikle birebir aynı.

Bu haftalık bizden bu kadar, önümüzdeki hafta muhtemelen bu coğrafyadaki büyük ülkelerden birine odaklanıyor olacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Performans ve Yapay Zeka #ck3 https://t.co/MY1ggNJ3a2
Europa Universalis IV'te Khmer İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/bnMXP1Uv8z

Strategyturk Arşiv