Europa Universalis IV’te Güneydoğu Asya Anakarası

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Güneydoğu Asya anakarasındaki değişiklikler tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, bir süreliğine de olsa geleneksel İsveç tatilime ara vermiş durumdayım, bunun bir sebebi güvenli bir şekilde seyahat edebileceğim döneme kadar beklemeyi Stockholm’deki apartmanımda geçireceğim sıkıcı günlere tercih etmem. Bu da bu süre zarfında sizler için yaz içeriği geliştirici günlüğü kaleme alabileceğim anlamına geliyor. Fazla lafı uzatmadan başlayalım.

dd_indochina.png

Beni tanıyanlarınız Güneydoğu Asya’ya olan ilgimden haberdardır. Projede 2.5 yıl boyunca görev aldıktan sonra nihayet hayallerimdeki Güneydoğu Asya harita değişikliklerini uygulama fırsatı edindim. Yukarıda Güneydoğu Asya anakarasını görüyorsunuz. Burma/Myanmar bu değişikliklerin dışında tutuldu keza Dharma esnasında bölgede yaptığımız geliştirmeler yeterli durumda, bunun yanı sıra elbette bu bölgedeki ülkeler için de yeni içeriklerimiz olacak.

Ülkelerde çok büyük bir farklılık yok, 1444’teki en büyük değişiklik Vietnam tepelerine eklenen kabile devletleri. Bunların yanı sıra çok sayıda yeni bölge ekledik ve bu coğrafyanın gelişmişlik seviyesini yükselttik. Kayıtlara bakılırsa indo_china_region toplam 542 gelişmişliğe sahip 64 bölge içeriyor. Bu sayılar geliştirici günlüğündeki tüm sayılar gibi hala çalışma halinde. Özellikle batısında geçilemez bir bölge olan 5 topraklı Lan Na’dan oldukça memnunum. Geçilemez bölge demişken Annamite Dağları artık Vietnam’ı Laos’tan ayrıştırıyor, bu da Dai Viet’i savunması daha kolay bir ülke haline getiriyor.

1.31 yamasında Güneydoğu Asya anakarasında bulunan ülkeler için hedefimiz vasallarla oynanışı ve başkent şehirlerin gelişmişliğine odaklanmayı teşvik etmekti. İleride bunları nasıl yaptığımızdan daha ayrıntılı bahsedeceğim ancak elbette vasallarla oynayabilmek için ilk olarak haritada vasal alabileceğiniz devletler olması gerekiyor:

dd_releasables.png

Artık 1444’te Lan Xang ve Dai Viet topraklarında serbest bırakılabilir çok sayıda ülkenin core’u var. Bu ülkeler oyun dosyalarında halihazırda mevcutlardı fakat 1.30’da harita üzerinde core’ları olmaması sebebiyle pek ortaya çıkmıyorlardı. Ne yazık ki Ayutthaya ve Khmer’i bölmek için makul bir yol bulamadım fakat Ayutthaya örneğinde Sukhothai Tay bölgelerini aldığınız vasal görevi görebilir.

dd_culture.png

Aynı zamanda bölgenin kültür gruplarında da değişikliklerimiz oldu. Merkez Tay ve Kuzey Tay artık sadece Tay. Tay kültürü de Lao ve Shan kültürleriyle birlikte Siyam kültür grubunun bir parçası. Bu gruptaki devletler Siyam’ı kurabiliyor, Ayutthaya da yeni görev ağacıyla bunu gerçekleştirebiliyor. “Hinduçin” kültür grubu biraz tuhaf görünse de, Vietnam’ın güneye “doğal” bir şekilde genişlemesini makul kılıyor. Kültürle ve dili bir tutmamız doğrultusunda Cham devleti de bu gruba eklendi.

dd_siam.png

Önümüzdeki hafta Güneydoğu Asya’nın adalarından; Endonezya ve Malezya’dan bahsedeceğiz. 1.31 yaması çok sayıda yeni tarihsel olaya, görev ağacına, hükümet reformuna, estate ayrıcalığına ve daha fazlasına sahip olacak. Önümüzdeki hafta bunlardan daha ayrıntılı bir şekilde sözedeceğiz, o zamana dek hoşçakalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Performans ve Yapay Zeka #ck3 https://t.co/MY1ggNJ3a2
Europa Universalis IV'te Khmer İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/bnMXP1Uv8z

Strategyturk Arşiv