Europa Universalis IV’te Hindistan ve Rusya Görev Ağaçları

Europa Universalis IV günlüklerinde bu hafta bazı görev ağacı değişikliklerinden, geliştirmelerinden bahsediliyor.

Herkese iyi günler! Dhurma eklentisi ve onunla birlikte çıkacak 1.26 Mughals (Babürler) yaması hakkındaki bir geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Geçen hafta Estate’lere gelecek olan değişikliklerden bahsettik ve 1.25 England yamasında gelen Görev Ağaçları’nı daha da geliştirmek için belli belirsiz sözler verdik.

Görev Ağaçları oldukça beğenildi ve bunu daha da geliştirmeye karar verdik. Dharma’yı alacak olanlar, Hindistan alt kıtasındaki birçok ülke için özel görev ağaçlarından faydalanacaklar. Bunlardan bazıları:

 • Vijayanagar
 • Bahmanis
 • Delhi
 • Orissa
 • Bengal
 • Mughals
 • Mewar
 • Hindustan
 • Gujarat
 • Malwa
 • Taungu
 • Bharat

Uzun bir liste. Göstermek için ikisini seçelim, seni seçtim Delhi!

DLH%20Missions.jpg

City of Agra görevi 25 gelişim (development) istiyor ama şehirde sadece 24 var. Görev, sizin yükseltmenize gerek kalmadan tamamlanabilir. Bu ne anlama geliyor???

Bir zamanlar Kuzey Hindistan’a hükmeden Delhi’nin gücü gittikçe azaldı, bu yüzden görev ağaçları onların bu alt kıtanın Mor Anka Kuşu (Bizans) olduğunu yansıtıyor. Delhi’nin artık kurulabilir bir ülke olduğunu unutmayın, bu yüzden Delhi’yi kuran herkes bu görev ağacından faydalanabilir.

Babürlere baktığımızda ise çok derin bir ağaç görüyoruz, Hindistan’da ve ötesindeki görkemli yükselişlerini anlatıyor.

Mughal%20Missions.jpg

Simgelerdeki resimler daha tamamlanmadı, her simge patlayan bir top, en kötü aynı top, olmayacak.

Tabii ki burada tüm gün oturup farklı görev ağaçlarını ayrıntılı olarak anlatabilirim ama bölgedeki bazı küçük devletlere de odaklanmak istiyorum. 1.26 Mughals yaması için standart Hindistan ülkeleri ağacını ikiye ayırdık, Kuzey Hindistanlılar ve Güney Hindistanlılar olarak. Önce Güney’e bakalım:

South%20Indian%20Missions.jpg

Ortadaki sütun dini görevler için ayrılmıştır, Hindular, Sihler ve Müslümanlar için farklılık gösterir.

Aldığımız geribildirimlerden biri de standart görevlerin, özel görevlere sahip olmayan dünyadaki her ülke için aynı olmasından dolayı, çok basit olmasıydı. Basit olarak nitelendirilebilecek bir şeyin oyunda olmasını istemediğimizden,  1.26 yamasında tüm Hindistan ülkeleri için görevleri tekrar gözden geçirerek bu sorunu giderecek birçok adımdan birini attık.

Bakmak istediğim son görev ağacı ise Rusya. Rule Britannia ile gelen görev ağacı değişimleri Third Rome’dan sonra geldiği için Rusya görev konusunda biraz dışarıda kaldı. Bu hatayı düzeltmek için bazı çalışmalar yaptık. Third Rome’a sahip olan herkes 1.26 yamasıyla birlikte Muscovy, Novgorod, Rusya ve küçük Rus ülkeleri için olan görev ağaçlarından yararlanabilecek.

Muscovy, Novgorod ve küçük Rus ülkeleri oyun başında görev ağaçlarına erişebilecek ve bu ağaç Rusya’yı kurduğunuzda Rusya ağacına dönüşecek. Rusya’yı Muscovy ile kurduğunuzda alacağınız görevlere bakalım:

MOS%20Missions.jpg

RUS%20missions.jpg

Odak ağaçları hakkında konuştukça Oprah Winfrey gibi hissediyorum, bu yüzden gelecek hafta farklı bir şeye odaklanacağız. Bir Fransız deyimi vardır “never a two without a three” (iki kere olan şey üçüncü kere de olur), bu lafı sistem değişikliklerinde kullanıyoruz. 1.26’da Estate’lerin yanında Hükümetler’de de değişikliklere gittik. Gelecek hafta da üçüncüyü konuşacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te 1.6.2 Beta Yamasındaki Son Durum #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/13WaZJMSwf
Europa Universalis IV'te Görev Ağaçlarının Tasarlanması ve Yeni Olası Görev Ağaçları #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/dATYJUK1tE

Strategyturk Flickr