Europa Universalis IV’te Hindistan’daki Değişiklikler #1

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Hindistan’da yapılan değişikliklerden bahsediliyor.

Herkese merhaba!

Ben Trin Tragula ve bu, gelecek yamada yaptığımız haritada değişikliklerinden bahsedecek olan 3 günlükten ilki. Gelecek 1.26 yaması için diğer şeylerin yanında Hindistan’a odaklanacağız, bu bölgenin haritası en son 2014’te Art of War ile güncellenmişti.

Oyunun ilk haliyle karşılaştırdığımızda Art of War, Hindistan’a derinlik katmış olsa da çok zaman geçti. Haritanın gösterdiği detay seviyesi şu an için daha yüksek ve Hindistan’ın da Orta Doğu gibi bir düzenlemeye ihtiyacı var.

Hint yarımadası bazı yönlerden, Europa Universalis’in resmettiği çağın merkez bölgesiydi. Hindistan, dünyadaki üreticilerin büyük bir kısmına ev sahipliği etmişti ve neredeyse Avrupa kıtası kadar nüfusu vardı. Hint zenginliklerini arayış süreci Keşif Çağı’nı daha da körüklemiş ve büyük donanmaya sahip çoğu Avrupa ülkesi, Hint ticaretini kontrol etmek için olan rekabete dahil olmuştu.

Hem zengin hem de kalabalık olan Hindistan’ın kendisi de bu çağda siyasi olarak Avrupa kadar çeşitliydi: Vijayanagar İmparatorluğu, Delhi Sultanlığı, kısa ömürlü Sur İmparatorluğu ve daha fazlası. Hindistan belki de en çok Babür İmparatorluğu’nun yükselişi ve çöküşü ile bağdaştırılır. Babür tarafından kurulan ve 200 yıl boyunca kendi soyu tarafından yönetilen imparatorluk, Maratha Konfederasyonu’nun ani yükselişi ve çeşitli yerel yöneticilerin bağımsızlık ilan etmesiyle zayıflamıştı.

Son olarak da Hindistan, Büyük Britanya ve ona bağlı Doğu Hindistan Şirketi’nin geniş bir koloni imparatorluğu kurduğu yerdi.

Haritadaki düzenlemede, yerel ülkelerin daha iyi şekilde yansıtılması ve Avrupalı ülkelerin yer edinip genişlemelerini sağlamak amacıyla toplamda 106 yeni şehir eklenmiştir.

Bugün Vindhya sıradağlarının doğusundaki bölgeye odaklanacağım.

Orta Deccan – Bahmani Sultanlığı ve Vijayanagara İmparatorluğu

aOGLLM.jpg
1444’yılında güney Hindistan’da iki dominant güç var, ikisinin de başkentleri bu bölgenin merkezindeki kuru yüksekliklerde yer alıyor. Krishna ve Tungabhadra nehirleri arasındaki bereketli Raichur Doab ile ayrılıyorlar.

Vijayanagar, Zafer Şehri, Hintli Sangama hanedanlığı tarafından yönetilen imparatorluğun merkeziydi. Bu imparatorluk son yüzyılda neredeyse sürekli Bidar’daki Bahmani sultanlarıyla, kazananın belli olmadığı bir çatışma içinde bulunmuştur.

Yakın zamanda, Kapilendra Gajapati’nin Orissa’yı aniden ele geçirmesiyle, bu çatışmaya üçüncü bir oyuncu da katılmıştı. Hem Bahmanileri hem de Vijayanagar’ı yenen Orissa, güneyde Kaveri nehrine kadar, Andhra ve Telingana boyunca ilerlemişti.

Güneydeki bir Müslüman sultanlığı olan Bahmani devleti ise bir bakıma kırılgın durumda olan bir sınır devleti. 100 yıl önce Delhi’den ayrılmış, Hint Okyanusu’ndaki limanlarından getirdiği asker ve at desteğine güvenmek zorunda kalmıştı ama bunları da 60 yıl önce Vijayanagara Raj’larına kaybetmişlerdi. Aynı zamanda gruplaşma konusunda derin sorunları vardı; Batılı göçmenler olan Gharbiyalılar, yerel toprak sahibi ve 2. Nesil Müslümanlar olan soylular, yani Deccailer, ile güç için çatışıyordu.

1.26 yamasında, bu mücadeleyi daha iyi yansıtmak ve açık Raichur Doab ve batıdaki yağmur ormanlarından oluşan Desh dağlık alanlarını daha iyi göstermek için bu bölgede ciddi ayrılıklara gidilmiştir. Ayrıca Desh alanı, daha sonra Marathalara ev sahipliği yapması için uygun hale getirildi.

1444’te oynanabilir yeni ülke:
Telingana: Bahmani hükümdarlığı altındaki Velama prenslerini temsil ediyor. Tarihsel olarak Orissa’nın Gajapatileri, Velamaları bir isyanda destekleyecek ve Telingana bölgesine doğru genişleyecekti.

Tamil Ülkesi ve Malabar Kıyısı

MO7R70.jpg
Güney, Vijayanagar’ın egemenliği altında gibi görünse de Tamil ülkesi, yakın zamanda işgal edilmiş olsa bile, imparatorluğun merkezini oluşturan kuru dağlık alanlardan daha da zengin. Tarihsel olarak, güneyin işgalinden sonra bu bölgeyi tam olarak ele geçirmek, Tamil ticaret şehirlerinin ekonomik ve siyasi alandaki güçlü etkilerinden dolayı uzun yıllar almıştır.

Bu bölgeyi düzenlerken, hem siyasi duruma hem de coğrafik alana oldukça önem verdik. Zengin Coromandel ve Malabar kıyıları, bu ticaret kıyısının zenginliğini daha iyi göstermek ve Avrupalı devletlere daha sonra buradan genişleyebilecekleri alanlar sağlamak amacıyla küçük kıyı şehirlerine ayrıldı. Gerçek hayatta birçok Avrupalı güç bu bölgede koloniler kurmuştur; ünlü İngiliz ve Fransızlardan, daha az bilinen Danimarka ve İsveç’e kadar.

Ayrıca Sri Lanka adasını da daha fazla bölgeye ayırdık ve 1444 yılında artık üç farklı ülkeye ev sahipliği yapıyor.

1444’te oynanabilir yeni ülkeler:
Kolathunad: Malabar kıyısındaki bir ticaret krallığı ve Calicut’un rakibi.
Kandy: Kotte’nin yönetimi alında bulunan bir Sri Lankalı krallık. Daha sonra adada büyük bir güç olacak ama kolonici güçleri gelişiyle sadece iç kısımları kontrol edecekti.

Orissa ve Garjatlar

eu4_55.jpg
Orissa belki de 1444’teki en ilginç güçlerden biridir. Yeni kralı Kapilendra Orissa ile bölgesel bir güçten, tüm doğu Hindistan’a söz geçirebilen genişlemekte olan bir güç haline geldi. Oyunun başlangıcından hemen önce ise Orissa, Jaunpur’un liderliğindeki bir kuzey birliğine karşı savaş kazanmıştı ve artık güneyde Coromandel kıyısı boyunca genişlemek istiyordu.

1.26’da Orissa’nın hükmü altındaki çeşitli kabile prensliklerini temsil eden, büyük “Garjat” ülkesini aldık ve parçalarına ayırdık. Bu ölçekteki bir oyunda, bölgedeki tüm eyaletlerin (çoğu bir EU4 şehrinden daha küçük olduğu için) temsil edilmesi mümkün değil ama yeni harita ile Garjat bölgesindeki Orissa etkisi daha iyi görülebilecek. Orissa ordularını artık “sürüler gibi” vassal orduları takip edecek. Böylece Orissa’nın tarihsel olarak yaptığı şeyleri yapmak mümkün olacak ve aynı zamanda Orissa’nın ana bölgelerine yapılan saldırılarda ne kadar zayıf olduğunu gösterecek.

1444’te oynanabilir yeni ülkeler:
Ratanpur – Kabile Krallığı: Ratanpur’daki Haihayalar soylarını, CK2’de Hindistan’da oynayanlara tanıdık gelecek, Kalachuri veya Chedi krallıklarına dayandırıyor.
Patna: Chauhan hanedanlığı altındaki küçük bir kabile krallığı.
Kalahandi: Nagavamsi hanedanlığı altındaki küçük bir kabile krallığı.
Jeypore: Orissa’nın hükmü altında olan küçük bir kabile krallığı.
Parlakhimidi: Orissa’nın hükmü altında olan küçük bir kabile krallığı, 1444’te Kapilendra’nın oğullarından biri tarafından yönetiliyor.
Mayurbhanj: Orissa’nın hükmü altında olan küçük bir kabile krallığı.
Bishnupur: Bishnupur’un Rajları, doğu Bengal’deki küçük bir prensliği yöneten eski bir hanedanlıktır. Tarihsel olarak, Bengal Sultanlığı veya daha sonra İngiliz İmparatorluğu gibi, büyük devletlerin vassalı olmuşlardır.

Bugünlük bu kadar. Gelecek hafta kuzey Hindistan’a ve tüm yarımadada tekrar düzenlediğimiz yeni ticaret bölgelerine bakacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Osmanlı'ya Kanuni Sultan Süleyman Liderlik Ediyor #civ6 #civilizationvi https://t.co/QQQbj9vAVs
Europa Universalis IV'te Topluluktan Gelen Öneriler #2 #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/PjjTI7shCg

Strategyturk Flickr