Europa Universalis IV’te Hindistan’daki Değişiklikler #2

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Hindistan bölgesinde yapılan değişiklikler tanıtılmaya devam ediliyor.

Herkese merhabalar,

Bu hafta sizlere Hindistan üzerinde özellikle Hindistan’ın kuzey yarısında yaptığımız harita değişikliklerden bahsedeceğim. Bu değişiklikler önümüzdeki 1.26 yamasının bir parçası olarak oyuna dahil edilecek.

1444’te Kuzey Hindistan

Tıpkı Cradle of Civilization eklentisinde odaklandığımız coğrafya gibi, 1444’te Kuzey Hindistan’ın politik yapısı da Timur’un hareketleriyle şekillenmiş durumda. Timur 1398 senesinde Kuzey Hindistan’a girdi ve Delhi şehrini yağmaladı. Bu zamana kadar Delhi şehri neredeyse tüm Kuzey Hindistan’ın başkenti statüsündeydi. Yağmalama sonrası zamanın devasa krallığı şehrin etrafındaki birkaç kilometrelik topraktan ibaret bir hal aldı. Jaunpur, Bengal, Malwa, Gujarat ve birçok vassal krala Delhi’nin yağmalandığı haberi ulaştığında bu krallar bunu fırsat bilerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. Timur’un kendisi Punjab ve Multan’ın başına Sayyid hanesini geçirdikten sonra bölgeden ayrıldı.

1444’te, bu olaylardan yaklaşık 50 yıl sonra Timur artık hayatta değil ve oğlu Şahruh ölümün eşiğinde. Timur’un bölgedeki etkisi neredeyse yok ve Timur’dan ayrılan birçok hane artık kendi krallıklarını yönetir olmuş. Sayyidler Tuğluk hanedanını yenilgiye uğratarak Delhi’yi ele geçirse de, henüz Delhi İmparatorluğunun topraklarını ele geçirmeyi başaramamıştı.

1.26 yamasıyla birlikte bu ciddi derecede kendisine has farklılıklar içeren coğrafyayı hem ana başlangıç halinde, hem de oyunun ilerlemesiyle birlikte yaşanacaklar düzeyinde daha iyi portrelemeyi amaçlıyoruz, tıpkı daha önceki konularda da olduğu gibi oyunun başlangıcındaki ülkelerden bahsedeceğiz. Bu ülkelerin yanı sıra Sikkim, Rajpot ve Makwanpur gibi yeni eklenmiş bazı isyancı ülkeler de mevcut.

Punjab, Multan & Delhi

punjab-png.364251

Timurun Hindistan’dan 1398 yılında çıkmasından sonra Multan’ı bıraktığı valileri Delhi’yi ele geçiererek Sayyid hanesini kurup Tuğluk hanedanını ortadan kaldırdı. Delhi İmparatorluğunun eski topraklarını ele geçirmek pek kolay bir iş değil, Jaunpur’daki Sharqi hanedanı imparatorluğun kalbi sayılabilecek bölgeleri yönetiyor, Punjab hala Sayyid hanesinden gelenlerin yönetiminde ancak ülke soylu üst tabakanın etkisi altındaydı.

1444 senesinde Punjab’ta Bahlul Lodi önderliğindeki bu soylu tabakası isyan başlatarak Delhi’ye yürüyüp Sayyid hanesinden gelen sultanı kendi kuklası haline dönüştürmeye çalışıyor. Tarihte Bahlul Lodi başarılı oldu ve Mahmud Shah Sayyid’i şehrin birkaç kilometre uzaklığında bir kaleye hapsettikten sonra Punjab’taki üssüne geri döndü. Birkaç sene sonra Bahlul Lodi Delhi’ye geri dönecek ve tahtı tamamen ele geçirecekti.

Tarihte sert ve acımasız bir hükümdarlık süren Lodiler, Sayyidlerin yapamadığını yapıp Kuzey Hindistan’ın büyük bir bölümünü ele geçirecekti, ta ki bölgeye Timur’un varisi sayılabilecek bir devlet olan Babürler girene kadar.

1.26 yamasıyla birlikte bölgedeki isyancıyı Bahlul Lodi önderliğinde bir vassal devlete dönüştürdük, oyunda Bahlul Lodi 4/5/6 yeteneklere sahip. Oyunun erken bir döneminde Delhi ve Punjab arasında bir event patlak verecek ve bu eventin gidişatına göre bu iki devlet sultanlığın yönetimi için savaşabilecek.

Bunların yanı sıra Delhi şehrini ele geçiren Kuzey Hindistan’daki herhangi bir sultanlık decision aracılığıyla Delhi’ye dönüşebilecek, bunu yapmaları durumunda bu ülkeye has çeşitli içeriklerin yanı sıra eski Delhi topraklarına claim elde edecekler. Oyunda aynı zamanda Himalaya bölgesinde de çalışmalar söz konusu, oyuna eklenen yeni Pahari kültürünün yanı sıra bölgenin farklı yapısını yansıtmaya yönelik yeni dağ krallıkları oyuna eklenmiş durumda.

1444’te oynanabilir yeni ülkeler:

 • Punjab – Delhi vassalı, esasen yeni bir ülke değil ancak artık 1444 itibariyle oynanabiliyor.
 • Sirmut – Tarihi 11. yüzyıla kadar dayanan yeni Rajput dağ krallığı.
 • Kumaon – Rajput Chand hanedanı yönetimi altında, tarihi 8. yüzyıla dayanan bir dağ krallığı.

Hindusthan, Ganj Ovası ve Nepal

hindustan-png.364252
Merkezi Ganj ovası dünyada hem günümüzde, hem de 1444 senesinde nüfus olarak en kalabalık bölgelerden birisini oluşturuyor. Bu bölge Kuzey Hindistan’daki imparatorlukların kalbini oluşturmuş, hem askeri hem de ekonomik anlamda bu imparatorluğu beslemiştir. Delhi Sultanları için Jaunpur’daki doğu valilerinin bağımsızlık ilan etmesi ve Sharqi (şark – doğu) hanedanını başlatması çok büyük bir darbe olmuştu.

1444’te Sharqi hanedanı gayet iyi durumda, Jaunpur’daki başkent kültür ve sanata olan ilgisinden dolayı “Hindistan’ın Şiraz’ı” lakabını edinmiş durumda. Politik olarak sadece Delhi’den bağımsızlıklarını edinmekle kalmadılar, aynı zamanda Delhi şehrine doğru topraklarını genişlettiler.

Kuzeydeki Himalayalarda Nepal adıyla bildiğimiz bölge çok sayıda küçük devletten oluşuyor ve bu devletler en az birkaç yüzyıl daha tarihte birleşmedi.

1.26 senesinde Ganj ovasında geliştirmelerde bulunup Bihar ve Jaunpur’a hakettikleri stratejik derinliği kazandırmaya çalıştık. Aynı zamanda Nepal’i oynanabilir yeni ülkelere bölüştürdük, bu bölgede tarihte yer alan çok sayıda devletin her birini eklememiz mümkün olmasa da, artık bölgeyi politik olarak daha iyi bir şekilde yansıttığımızı düşünüyorum. Nepal’in yerinde yer alan ülkelerden herhangi biri gerekli toprakları ele geçirmesi durumunda Nepal’i kurabiliyor ve bu durumda ideaları değişerek Nepal’in 18. yüzyılda Gorkhalarca birleştirilmesi sonrası edindiği bölgelere claimler elde ediyor.

1444’te oynanabilir yeni ülkeler:

 • Doti – Batı Nepal’deki krallıkları temsil ediyor.
 • Jumla – Baisi Rajya bölgesindeki 22 prenslik Jumla ülkesiyle temsil ediliyor, bu ülkenin başında Chauhan hanesi mevcut.
 • Dang – Bu küçük Nepal krallığı Tulsipur’daki Chauhanlarca yönetiliyor.
 • Gorkha – Chaubisi Rayja bölgesindeki 24 prensliği ve Papla’yı temsil eden bu tag oyunun başında Ribidkot’lu Sen Raja’larınca, oyunun ileriki dönemlerinde Palpa Rajalarınca ve son dönemlerde Gorkha hanedanınca yönetiliyor.
 • Kathmandu – Kathmandu vadisi Nepal’deki en etkili ülkelerden birine ev sahipliği yapıyor, bu ülke Malla hanedanının yönetiminde. Tarihte bu krallık zaman içerisinde 3’e bölünüp bölgedeki etkisini yitirecekti.
 • Limbuwan – Bağımsız Budist krallığı olan Limbu ülkesi 1444’te Sangla hanesinin kontrolünde.

Rajputana & Malwa

rajputana-png.364253

 • Kalpi – Malwa’nın Müslüman vassalı olan bu ülke Malwa ile Jaunpur arasındaki çatışmaların ana sebeplerinden birisiydi. Bu ülke eskiden haritada Bundelkhand’ın bir parçasıydı.
  Kalinjar – Chandella hanesi tarafından yönetilen, kökeni 9. yüzyıla kadar dayanan küçük bir krallık, eskiden Bundelkhand’ın bir parçasıydı.
 • Idar – Mahi nehrinin kıyısında bulunan Rathore prensliği, her zaman olmasa da genellikle Gujarat’a bağlı hareket ediyorlardı.
 • Gujarat, Kathiawar ve Sindh

  kathiawar-png.364254
  Hindistan’ın kuzeybatısındaki dominant güç şüphesiz ki Gujarat Sultanlığı. Gujarat’ın ana gelir kaynağı sahip olduğu limanlardı, Hindistan’ın batıyla olan tüm ticareti bu limanlardan gerçekleşiyordu. Khambhat bölgesi 15. yüzyılın belki de en meşgul ve en büyük limanlarından birisiydi. Bu liman hem üretim ve ihracat gibi konularda işlev görüyor, hem de Hindistan’daki Müslümanların hacca gitmeleri esnasında kullanılıyordu. Muzzaffarid hanesinden gelen diğer Sultanlar gibi Gujarat da bir süre önce Delhi’den bağımsızlık ilan etti ve kendilerine bir krallık kurmaya başladılar.

  Batıda kalan Saurashtra bölgesi halen küçük krallıklara ev sahipliği yapıyor, Rajpunata ülkelerinden daha zayıf olsalar da bu küçük krallıklar birleştiğinde Gujarat’ın başına bela olabilir. Tarihte Gujarat Sultanları bu bölgenin ele geçirilmesini en büyük önceliklerinden olarak görüyordu.

  1.26 yamasıyla birlikte eski Kathiawar tagını parçaladık (ve ismini Kutch olarak değiştirdik.) Bunun yerine bulunan ülkelerin her biri birbirinden ayrı ve yüzyıllarca hüküm sürmüş büyük hanedanlara sahip. Aynı zamanda Saurastri ve Gujarati kültürlerini de ayrıştırdık. Hindistan’ın güneyinde yapılan değişiklikler gibi kuzeyinde de bu limanların önemini arttırmak üzere geliştirmelerde bulunduk, bu limanlar hem bölgede yayılmak isteyen devletlerin hem de Hindistan’da kendisine üs edinmek isteyen Avrupalıların önem göstermesi gereken bölgelerden olacak.

  1444’te oynanabilir yeni ülkeler:

  • Jhalavad – Jhala hanesi tarafından yönetilen bağımsız Rajput krallığı.
  • Palitana – Gohil hanesi tarafından yönetilen bağımsız Rajput krallığı.
  • Junagadh – Chudasama hanesi tarafından yönetilen bağımsız Rajput kralığı, bu krallığın kökeni 9. yüzyıla dayanıyor.
  • Porbandar – Jethwa hanesi tarafından yönetilen denizci bir bağımsız Rajput krallığı.

  Diğer Değişiklikler

  trade-png.364255
  Son olarak söz verdiğimiz üzere Hindistan’ın yeni ticaret haritası, 1.8’de yapılan değişiklikler sonrası Hindistan ticaretinde Avrupalıların bölgeden kolay kolay ticaret çekememesi ve Grand Trunk Road’ın öneminin haritada iyi bir şekilde yansıtılamaması gibi birtakım sorunlar vardı.

  1.26 yamasıyla birlikte ticaretin akışında ve ticaret bölgelerinde bazı değişikliklerimiz oldu.

  • Bengal artık Coromandel’in yanı sıra (eski Ceylon), Doab’a da ticaret aktarıyor.
  • Doab hem Deccan hem Lahore’a aktarıyor.
  • Deccan Coromandel’e ve Gujarat’a aktarıyor.
  • Lahore Gujarat, Samarkand ve Persia’ya aktarıyor.
  • Coromandel Gujarat, Aden ve Cape of Good Hope’a aktarıyor.

  Bu haftalık bu kadar, önümüzdeki hafta sizlere Bengal, Tibet ve Burma bölgesinde yaptığımız değişikliklerden sözedeceğiz, aynı zamanda Hindistan’da yeni kurulabilir ülkelere dair çeşitli bilgiler paylaşacağız.

  Yazar: Ali Alper Duman

  Yayın Direktörü @ Strategyturk

  Yorumla

  STRATEGYTURK

  Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

  Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  STRATEGYTURK TWITTER

  Civilization VI'da Osmanlı'ya Kanuni Sultan Süleyman Liderlik Ediyor #civ6 #civilizationvi https://t.co/QQQbj9vAVs
  Europa Universalis IV'te Topluluktan Gelen Öneriler #2 #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/PjjTI7shCg

  Strategyturk Flickr