Europa Universalis IV’te İberyadaki Yeni Görev Ağaçları ve Ulusal İdealar

EU4 günlüklerinde bu hafta İberyalı Katolik ülkelerin görev ağaçlarından ve ulusal idealarından bahsediliyor.

Başka bir EU4 geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bu hafta ve gelecek hafta 1.28 “Spain” yamasındaki ve onla birlikte çıkacak Immersion Pack’teki yeni görev ağaçlarını, eventleri, ulusal ideaları göstereceğim.

Çoğu görev simgesinin şimdilik geçici olduğunu unutmayın.

Şovun yıldızı İspanya ile başlayalım:

spanish_missions.jpg

İspanya görev ağacı Aragon dışında İspanya’yı kuran ülkeler tarafından kullanılabilir. Kastilya’da ise bu ağacın daha kısa bir versiyonu bulunuyor.

Görevler çoğunlukla İspanya’nın tarihteki denizaşırı fetihlerini takip ediyor. Cebelitarık’tan Kaliforniya ve Filipinlere uzanan İspanyol İmparatorluğu tarihteki en büyük imparatorluklardan biriydi. Altın ve gümüş uğrunda Cortez ve Pizaaro gibi conquistadorlar sizin hizmetinize girip Meksika ve Peru’ya olan istilalara öncülük yapacak. Aynı zamanda kolonilerinizde kutsal tarikatlar kurarak Yeni Dünya’da tanrının sözünü yaymanız teşvik edilecek.

İspanya ayrıca Avrupa’da genişleme fırsatlarına da sahip olacak. Iberian Wedding gerçekleşemezse veya Burgonya’yı alamazsanız Napoli ve Wallonia için verilen kalıcı claimler genişlemenize yardımcı olacak. Hollanda’da toprak olduktan sonra İspanya hem İngiltere (dinlerine göre) hem de Avusturya ile kişisel birlik kurmaya çalışabilir. Böylece bir “Küresel Monarşi” kurmayı hedefleyebilirsiniz.

Kastilya ve İspanya idealarını da Rule Britannia’da İngiltere ve Büyük Britanya’ya yaptığımız gibi ayırdık.

İspanyol ulusal ideaları:

Tradition: Morale of Armies +%15, Global Colonial Growth +25

 1. Papal Influence +2
 2. Colonist +1, kolonilerde claim alabilme.
 3. Global Tariffs +%15, Global Provincial Trade Power +%10
 4. Heavy Ship Cost -%10, Naval Maneuver +1
 5. Envoy Travel Time: -%33
 6. Free ADM Policy +1
 7. Yearly Prestige +1

Ambition: %5 Discipline

Kastilya ulusal ideaları:

Tradition: %15 Moral of Armies, +1 Missionary

 1. Yearly Army Tradition Decay -1
 2. Global Missionary Strength +2
 3. Production Efficiency: +%10
 4. +1 Colonist ve kolonilerde claim alabilme.
 5. Diplomatic Reputation +1, Heir Chance +%33
 6. Global Institution Spread +%10
 7. Yearly Absolutism +1

Ambition: Artillery Fire +%10

aragon_missions.jpg

Aragon ise tamamen farklı bölgelere odaklanıyor. Aragon oyuncularının Akdeniz’i hem askeri hem de ekonomik olarak domine etmeye çalışmaları teşvik edilecek. Bu görev ağacıyla Aragon’un güney Fransa, İtalya, Mağrip, Mısır, Anadolu ve Yunanistan’a bazı “ziyaretleri” olabilir.

Aragon’da ayrıca tamamen ekonomik görevler de bulunuyor. Cenova ticaret noktasını ve Valencia şehrini geliştirdiğinizde Valencia’daki ticaret malı ipek olacak ve üretim gelirine büyük bir bonus sağlayacak. Ekonomik görevleri tamamladığınızda “Altın Yüzyıl” etkisi alırsınız, bu etki 100 yıl boyunca tüm mp maliyetlerini %1 azaltır.

portugal_missions.jpg

Portekiz’in görev ağacı ise Rule Britania’daki Büyük Britanya dışında tüm ülkelerden büyük. İspanyol görev ağacı gibi Portekiz’inki de genel olarak tarihi topraklara, özellikle de Brezilya ve Asya’ya odaklanıyor. Malacca, Oman, Ceylon ve doğudaki diğer limanların fethi için de görevler eklendi. Portekiz Uzakdoğu’yu keşfettiğinde tarihsel olarak önemli olan Macau ve Nagasaki limanlarının satışı için anlaşma yapma fırsatı da olacak. Portekiz oyuncuları Brezilya’da Minas Gerais’teki altınlar için aramaya çıkabilir ve böylece tüm yeni kolonilerinde altın keşfetme şansını arttırabilir.

brz.jpg

Portekiz daha sonraki yıllarda pek de iyi durumda değildi. 1801 yılında Napolyon Savaşları sırasında kraliyet ailesi Lizbon’u terk edip Brezilya’ya kaçmak zorunda kaldı, Rio böylece yeni hükümete ev sahipliği yapmaya başladı. Portekiz kendini zor bir durumda bulduğunda bu kararı alabilir. Ülkeniz Brezilya’ya dönüşür ve Portekiz de kişisel birlikteki ikincil ülke olarak serbest kalır. Bunu yaptığınızda Portekiz görevlerini kaybedersiniz.

Ekran görüntüsünde gösterilmiyor ama bu kararı almak ana kültürünüzü de Brezilyalı yapar.

Navarra%20missions.jpg

Son olarak Navarra var. Navarra’nın görev ağacı 1.28 Spain yaması ile herkese bedava olacak. Tahmin edebileceğiniz gibi bu görev ağacı oyuncuyu tarihsel olmayan bir yola yönlendiriyor. Navarra haksızca çalınan kıyısını geri almalı ve daha sonra Fransa’yı işgal edip kişisel birlik kurmaya çalışabilir. Kıyıya ulaştığı zaman Navarra’yı Yeni Dünya bekliyor. Eski Amerika’ya kaçma stratejisi nedeniyle Navarra isterse başkentini Amerika’ya taşıyabilecek.

Bazılarınız Navarra’nın kralının Aragon’un belirlenmiş varisi olduğunu fark etmiş olabilir. Yeni bir event zinciri ile Kral Alfonso’nun ölümünde Navarra özgürse, Aragon’un altında kişisel birliğe girecek. Oyuncu tabii ki bunu kabul edebilir ama birliği reddettiğinizde Aragon’un üzerinde kişisel birlik kurma casus bellisi alırsınız.

nav_event.jpg

Bugünlük bu kadar, gelecek hafta Kuzey Afrika’ya odaklanan daha çok görev ağacı ve ulusal idea ile sizlerle olacağız.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Three Kingdoms'ta 1.1.0 Yaması #totalwar #threekingdoms https://t.co/02f8so1G9V
Hearts of Iron IV'te Senkronizasyon Hataları #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/V5dOyhHVz9

Strategyturk Flickr