Europa Universalis IV’te Kutsal Roma Değişiklikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu Kutsal Roma İmparatorluğunda yapılan değişikliklerden bahsediliyor.

Merhaba millet! Bugünkü günlüğümüzde Emperor eklentisinin getireceği özelliklere odaklanacağız. Bu özellikler hem Kutsal Roma İmparatorunun hem de Prensliklerin oynanışlarını zenginleştirmeyi amaçlıyor.

Geliştiricilerle yaptığımız yayınımızda eski arayüz üzerinde büyük ölçüde değişikliğe gittiğimizi fark etmişsinizdir.

hre-1.png

Bugün bu değişikliklerden bahsedeceğiz. Öncelikle yeni reformları anlatacağız. Oyuncuların İmparatorluğu İmparatorun önderliğinde birleştirmekten daha fazla oynanış seçeneğine sahip olmasını istedik. Bu yüzden reformları, Ortak Reformlar, Merkezileşme Reformları ve Özerkleşme Reformları olmak üzere üçe ayırdık. Merkezileşme ve Özerkleşme kısımlarına erişmek için öncelikle Ortak Reformların bir kısmını tamamlamış olmanız, özellikle de Kalıcı Meclis reformunu açmanız gerekecek.

Ortak Reformlar

Reichsreform Çağrısı

 • İmparatorlukta yer alan vilayetlerin İnşa ve Geliştirme Maliyeti %5 azalır.
 • İmparatorluk Yasağı devreye girer.

Reichsregiment’ın Kurulması

 • İmparator 1 Diplomat ve 1 Diplomatik İtibar kazanır.
 • İmparatorluk vilayetleri 2 Huzursuzluk kaybeder.

Mutlak Reichsstabilität

 • İmparatorluk vilayetlerinin Eyalet Bakım Masrafı %25 azalır.

Gemenier Pfennig’in Yürürlüğe Konulması

 • İmparator Prens başına 0.5 Vergi Geliri elde eder.
 • Prensler 1 Diplomatik İtibar kazanır.

Kalıcı Meclis

 • İmparatorluk Otoritesi Kazanımı %50 artar.
 • Özgür Şehirlerden birinde Kalıcı Meclis kurulur.

Landsknechtwesen’ın Kurulması

 • İmparatorluk merkezli paralı askerlerin maliyeti İmparatorluk üyeleri için %25 azalır.

Ewiger Landfriede

 • İmparator aylık 0.5 Prestij kazanır.
 • İmparatorluk üyelerinin teknoloji masrafı %5 azalır.
 • İmparatorluk içi savaşlar yasaklanır.

Beşinci reform olan Kalıcı Meclis alındığında diğer iki reform seçeneği açılır. Bu ikisi karşıt seçenekler olduğundan sadece birine yönelebilirsiniz.

hre-2.png

Özerkleşme Reformları

Reichstag Collegia’nın Kurulması

 • Özgür Şehir sayısı 3 artar.

Gemeiner Pfennig’in Genişletilmesi

 • İmparator Prens başına 100 insangücü kazanır.
 • Elektörler Prens başına 200 insangücü kazanır.
 • Prensler dost bölgelerde %10 Hareket Hızı kazanır.

Rechenschaft Önlemlerinin Kabulü

 • Prens başına kazanılan İmparatorluk Otoritesi %1 artar.
 • Maksimum Elektör sayısı 1 artar.

Geteilte Macht

 • Elektörler Prens başına 0.5 Vergi Geliri elde eder.
 • İmparatorluk vilayetlerinin Geliştirme Maliyeti %5 azalır.

Reichskrieg

 • İmparator ve Elektörler İmparatorluğun düşmanlarıyla savaştayken Prens başına 500 insangücü kazanır.
 • Reichskrieg diplomatik etkileşimi açılır.

Merkezileşme Reformları

Hofgericht’in Düzenlenmesi

 • İmparator için Core Oluşturma Maliyeti %10 azalır.

İmparatorluk Mülklerinin Kapatılması

 • Kazanılan İmparatorluk Otoritesi %25 artar.

Erbkaisertum’un Kabulü

 • Kazanılan İmparatorluk Otoritesi %25 artar.
 • İmparatorluk miras yoluyla aktarılır.

Privilegia’nın Kaldırılması

 • Kazanılan İmparatorluk Otoritesi %25 artar.
 • Prensler ve Özgür Şehirlerin İstikrar Maliyeti %10 azalır.
 • Üyeler, İmparatorlukta kalıp İmparatorun vasalı olmakla İmparatorluktan ayrılmak arasında seçim yapar.

Renovatio Imperii

 • İmparatorluk birleşir ve Kutsal Roma İmparatorluğu adıyla tek bir devlete dönüşür.

Merkezileşme reformları, eski reformların üzerinde ufak değişiklikler yapılmasıyla oluşturulan bildiğimiz imparatorluğu birleştirme reformları. Böylelikle İmparatorluğu tek bir hükümdarın boyunduruğu altında birleştirmeye devam edebileceksiniz. Özerkleştirme seçeneği ise, sorumlulukların ve yetkilerin Elektörlere devredilmesi sonucunda daha güçlü ve birleşik bir İmparatorluk oluşturmanızı sağlıyor.

hre-3.png

Özerkleştirme dalındaki son reformla İmparatorluğu tek bir devlet haline getirmeseniz de İmparatorun eline çok güçlü bir silah vermiş olacaksınız: İmparator düşmanlarına karşı İmparatorluktaki tüm devletleri savaşa çağırabilecek. Bu da 25 İmparatorluk Otoritesine mal olacak.

Sonradan İmparator olursanız ve önceki İmparator sizin istemediğiniz yönde hareket ettiyse, İmparator başına 1 reformu geri alabileceksiniz. Bu da reform açma işlemi gibi 50 İmparatorluk Otoritesine mal olacak.

İmparatorluğa hayat vermek için İmparatorluk Olayları dediğimiz bir şey ekledik. Bunlar, Avrupa’nın büyük çoğunluğunu etkileyen tarihi dinamik olaylar olacak. Burgonya Mirasından Alman Köylü Savaşına, İsviçre Sorunundan Hollanda İsyanına toplamda 13 tane İmparatorluk Olayımız var.

hre-4.png

Her bir Prens eldeki meseleler konusunda fikir sunabilecek. Örneğin, Burgonya İmparatorluğa davet edildiğinde, komşu Prensler Burgonya’dan korkup bunu istemeyebilecek.

Ancak, neyin nasıl olacağına son karar veren kişi İmparator olacak. Yine de İmparator Meclise karşı gelirse İmparatorluğun birliğine gözle görülür ölçüde zarar verecek. Meclisin karşılaşılan olaya bakış açısı İmparatora ya otorite kazandıracak ya da otorite kaybettirecek.

Bu durum, seçiminizle en fazla destek alan seçeneğin kıyaslanmasıyla (en fazla destek alan seçeneği seçmeniz durumunda, en fazla destek alan ikinci seçenekle kıyaslanacak) hesaplanacak. Her bir Prens 0.2, her bir Elektör ise 1 İmparatorluk Otoritesi değerinde olacak. İmparatorluk Otoritesinin yanı sıra yaptığınız seçim üyelerin size karşı görüşünde değişikliğe neden olacak.

Denge Değişiklikleri

Bu yeni özelliklere ek olarak bir ton denge değişikliği yaptık. Öncelikle İmparatorluğa bir şeyler ekleme konusu üzerinde duralım. Reformları geçirebilmek için elinizde İmparatorluğa eklenecek “bir vilayet yığını” tutmanızı istemiyoruz. İçinde ilerleme ideali bulunan “sağlıklı” bir imparatorluk istiyoruz. İmparatorluğa katıldığınızda tüm vilayetleriniz tek seferde eklenecek ve Otorite miktarı 10 artacak. Sonradan fethettiğiniz vilayetler de aynı şekilde tek seferde eklenecek Artık İmparatorluğa vilayet eklendiğinde Otorite kazanmayacaksınız. Bundan böyle Reformasyon başladığında önlem alınmazsa, İmparatorluk Otoritesi çok büyük bir darbe yemiş olacak.

Elbette İmparatora İmparatorluğu yeşertmesi için birkaç yöntem sunacağız. Öncelikle başlangıçta artık 12 Özgür Şehir olacağından temelden iyi bir Otorite kazanımına sahip olunacak. Genel olarak daha fazla Prens mevcut ve hak iddiasında bulunma maliyetini %50 arttırmış bulunuyoruz. Kısacası Prens sayısını çok daha uzun bir süre 25’in üzerinde tutabileceksiniz. Ayrıyeten, İmparatorluk içindeki devletleri korumak için İmparatorluk Yasağı’na ek olarak artık barışa zorlama seçeneğini de (bu seçeneği kullanmak için gereken görüş gereksinimi kaldırıldı) kullanabileceksiniz.

Son olarak İmparatorun kullanabileceği yeni bir savaş sebebi ekledik. Başkenti İmparatorlukla aynı kıtada bulunan ve İmparatorluğa komşu olan ülkeleri bu savaş sebebini kullanarak zorla İmparatorluğa sokabileceksiniz.

Bugünlük bizden bu kadar! Sıradaki günlükte bu günlükte ipucu olarak sunduğumuz ve daha önceki günlüklerdeki çeşitli görsellerde ve geçen yaptığımız yayında gördüğünüz iki şeyden bahsedeceğiz.

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv