Europa Universalis IV’te İmparatorluk Reformları ve Olaylar

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta imparatorluk reformlarına ve olaylara dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, bu haftanın Europa Universalis IV geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bir yandan 1.29 Manchu yamasından kalan bazı sorunlar hakkında çalışmaya devam ederken, önümüzdeki Avrupa Yaması ve onla birlikte çıkacak olan eklentiye dair bilgiler vermeye tekrardan dönebiliriz diye düşünüyorum.

Bugün Kutsal Roma İmparatorluğundan bahsedeceğiz. Bu yılın başlarında kaleme alınan bir günlükte imparatorluktan söz etmiştim. Bu günlükte 1.30 yamasında Almanya ve arkadaşlarından neler bekleyebileceğinize dair bazı bilgiler vereceğiz. Daha önce de belirttiğim üzere Kutsal Roma İmparatorluğu oyunda mekanik olarak mevcut ve bu mekanikler şu anki haliyle kalmaya devam edecekler keza bu mekanik Orta Avrupa’ya bir sertlik kazandırıp, Fransız, İskandinav ve tabii ki Osmanlı ilerleyişini yavaşlatma konusunda iyi bir görev görüyor.

Bu kapsamda 1.30’da bazı yaşam kalitesi değişikliklerinin (teker teker bölge eklemeye gerek kalmaması) dışında Kutsal Roma İmparatorluğu’nun temel mekaniklerinin aynı olacağını söylemek mümkün. Ana değişikliklerimiz Reformlar ve İmparatorluk Olayları şeklinde.

İlk olarak reformlar artık genel reformlar olarak merkeziyetçi ve özerkleştirmeci yaklaşım olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu reformların bazıları tecrübeli Kutsal Roma oyuncularının aşina olduğu reformlarken, bazılarını ilk defa karşılaşılacak reformlar.

Call for Reichsreform

 • İmparatorluk bölgelerinde %5 inşaat maliyeti ucuzluğu.
 • İmparator için Imperial Ban savaş sebebi.

Institute Reichsregiment

 • İmparatorluk bölgelerinde -2 huzursuzluk.
 • İmparatora +1 diplomat, +1 diplomatik saygınlık.

Absolue Reichsstabilitat

 • İmparatorluk bölgelerinde %25 eyalet bakım maliyeti.
 • İmparatora [GİZLİ] yapacak bir [GİZLİ]

Enact Gemeiner Pfenning

 • Prens başına imparatora +0.5 yıllık vergi geliri.
 • Prenslere +1 diplomatik saygınlık.

Perpetual Diet

 • İki yoldan birinin seçilmesi gerek.
 • Event aracılığıyla bir Özgür Şehire kalıcı bir meclis kurulabilir.
 • Kalıcı Meclis bölgeye çeşitli artılar kazandırıyor, bu sadece bölge imparatorluk dahilindeyse artı sağlıyor, eğer değilse bu bölge otorite kazanımını %50 azaltıyor.
 • Özgür Şehirlerden 2 kat otorite kazanımı.

Create the Landsknechtswesen

 • Tüm prensler imparatorluk topraklarını evi kabul eden Paralı Asker birliklerini %50 ucuza kiralayabiliyor.

Ewiger Landfriede

 • İmparatora yıllık +0.5 prestij
 • Prenslere %5 teknoloji ucuzluğu
 • İmparatorluk bölgelerine %10 enstitü hızı
 • İmparator imparatorluk içerisinde savaş sebebi olmayan savaşlara çağırılır.

İmparator Perpetual Diet reformunu geçirdikten sonra imparatorluğu merkezileştirmeye veya tam tersi özerk bir yapıda tutmaya yönelik ek reformlar geçirebilir. Oyuncular ezelden beri imparatorluğu birleştirmektense prensliklerden vassal swarm olarak yararlanmanın daha isabetli olup olmadığı konusunda ikilemde kalıyordu, artık her biri 5 reformla olmak üzere imparatorluğu tek elde toplamak veya merkeziyetçilikten uzak bir yapıda tutmak konusunda karar vermek sizin elinizde.

HRE.jpg

Bugün bahsedeceğimiz bir diğer husus İmparatorluk Olayları . Amaçlarımızdan birisi imparatorluğu birbiriyle sıkıntılar yaşayan prenslerle dolu ve daha canlı hissettirmek. Bu kapsamda tarihte yaşanmış bazı olayları derleyerek Orta Avrupa’da çeşitli meseleler oluşturacak veya bu meselelere reaksiyon verilecek bir sistem oluşturduk.

Şartlar sağlandığında imparatorlukta bir olay yaşanacak. Tüm üye devletler bu olaydan haberdar olacak ve Kutsal Roma arayüzünde bunu görebileceksiniz. İmparatorun 6 ay içerisinde bu olayla ilgili bir karar alması gerekecek. Aşina olduğunuz bir örnek olarak artık Burgonya’nın kaderi daha değişken, Burgonya imparatorluktan yardım istediği vakit bir imparatorluk olayı meydana geliyor, burada da imparatorun bir karar vermesi gerekiyor:

Fransa ile Müzakere Et

 • Fransa Burgonya’nın Fransa bölgesinde olan kısımlarını elde eder.

Burgonya’yı İmparatorluğa Al

 • Burgonya imparatorluğa katılır.
 • Fransa’ya Burgonya tahtı için veraset savaşı başlatacak (dolayısıyla İmparatorla) bir olay verir.
 • Burgonya’nın etrafındaki prenslerin imparatorla olan ilişkileri kötüleşir.

Burgonya ile PU’yu Koru

 • Nevers Fransa’nın vassalı olur, Fransa Burgonya’ya karşı (dolayısıyla İmparatorla) Restoration of Union savaşı başlatabilir.

Tüm olaylar ve imparatorun seçtiği çözüm Kutsal Roma arayüzünden incelenebilir olacak, dolayısıyla meraklı oyuncular bu arayüze gelip imparatorun daha önceleri verdiği kararları görüp bu kararlardan avantaj elde etmeye çalışabilir.

Olaylar için Hansa Birliğinden Hollanda isyancılarına, Papa ile İmparator arasında gölge krallık sonrasındaki etkileşimlere kadar çeşitli planlarımız var. Bunlardan önümüzdeki geliştirici günlüklerinde bahsedeceğiz.

Okuduğunuz için teşekkürler, önümüzdeki hafta 1.30 yamasına dair bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Modlanabilirlik #crusaderkings3 https://t.co/F94RUakQBk
Europa Universalis IV'te Malakka, Açe ve Brunei İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/CB2YhuvfVT

Strategyturk Arşiv