Europa Universalis IV’te İtalya’daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler

EU4 günlüklerinde bu hafta İtalya bölgesine eklenen yeni şehirler ve ülkelerden bahsediliyor.

Merhaba, bu haftaki EU4 geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Adım Mike ve geçen hafta konuşan @Caligula Caesar gibi ben de Aralık ayından beri EU4’te içerik tasarımında çalışıyorum. Avrupa’nın büyük bir kısmı üzerinde çalışıyoruz ve yaptıklarımızı gösterme zamanı geldi. @neondt’nin daha önce bahsettiği gibi sizlerden birçok öneri almıştık, zamanla bunlara başvurarak da haritayı değiştirmeye başladık.

image1_smol.jpg

Kuzey İtalya’daki değişiklik fikirlerimizi göstermek için bu resmi kullanmıştık. Birazdan göreceğiniz gibi bunun üzerine de bazı değişiklikler oldu. Daha sonra Como’yu ekledik ve bir şehri daha böldük. Gördüğünüz 5 numaralı şehir önce ayrı bir Aquileia şehri olacaktı (bu ülkeyi zaten Friuli şehrinden serbest bırakabiliyorsunuz) fakat onun yerine yeni bir Trieste şehri ekleyelim dedik.

image2_smol.jpg

Güney İtalya planlarımıza daha uygun bir şekilde yapıldı. İtalyan yarımadasının bu kısmında çok fazla ekleme yok, sanırım en göze çarpan şehir Avellino. Sicilya adasındaki 3 şehir ise 5 oldu. Adadaki yeni şehirler tarihi sınırlara bakmaktansa daha çok oyun tasarımı önceliklerine göre yapıldı. Örneğin Sicilya’daki Trapani şehrinin tarihsel sınırları EU4’te çok göze batardı.

Kuzey İtalya planıyla karşılaştırdığımızda Güney İtalya planına neredeyse tamamen sadık kalındı diyebiliriz. En büyük farklılık Agrigento şehrinin adı o dönemde daha doğru olan “Girgenti” olarak değiştirildi. Bunun yanında önerilen çeşitli şehir adı değişiklikleri yapılmadı çünkü daha sonra tekrar incelediğimizde bunları pek önemli görmedik.

“Hadi yeni haritayı göster!” dediğinizi duyar gibiyim. Buyurun:

italy_whole.jpg

Haritaya 3 yeni bağımsız ülke eklendi. Kuzeyde bir İtalyan şehrini kontrol eden Avusturyalı ülke Trent Prens-Piskoposluğu var. Batıda kaygılı bir şekilde Savoy ve Fransa arasında yer alan Saluzzo var. Romagna bölgesinde ise komşularının iştahla baktığı Bologna var.

Bazı yeni serbest bırakılabilen veya isyan edebilen ülkeler de var. Padua ve Verona aynı adlı şehirlerinde core’lara sahip, şansları yaver giderse Venedik’ten ayrılabilirler. Papa’nın gücü azalırsa bağımsızlığını kazanmaya çalışabilecek Spoleto da var (ülke ve şehir ismi aynı).

Biraz yaklaşırsak detayları daha iyi görebiliriz.

northern_italy.jpg

Günlüğün başında dediğimiz üzere Como’yu eklemeyi planlamıyorduk ama tartıştıkça eklenmesinin (Como olmasa bile Milan’ın kuzeyine yeni bir şehrin) gerekli olduğu kararına vardık. Böylece Como’nun eklenmesiyle haritanın o köşesinde güzel bir düzen oluştu.

Bologna şehrinin eklenmesi nedeniyle eski Romagna şehrinde değişikliğe gitmek zoruna kaldık. Eski şehir artık Ravenna olarak biliniyor. Ravenna, 1440 veya 1441’te Venedik’in kontrolüne girmişti ve bu nedenle şehir artık Papalık’tan alınıp (hala core’u var) Venedik’e verildi.

southern_italy.jpg

Güney İtalya yukarda dediğimiz gibi değişti. Sardinya adasının batısına Arborea eklendi fakat diğer Sardinyalı giudicato’lar eklenmedi çünkü haritaya bakarsak Kuzey Sardinya’daki Sassari’nin dev değeri 3/3/2 ve bunu ikiye bölersek bu şehirler bozkırlardaki bir Özbek şehri kadar değersiz olacaktı.

Harita değişikliklerinin yanında Güney İtalya’ya başka bir şey daha ekledik:
two_sicilies.jpg

Gelecek hafta görevler hakkında konuşacağız.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr