Europa Universalis IV’te İtalyan Görev Ağaçları ve Yeni Özellikler

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta İtalyan görev ağaçları ve yeni özellikler tanıtılıyor.

Merhabalar. Bir başka Europa Universalis IV geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Ben Ofaloaf, bu günlükte sizlere İtalyan görev ağaçlarından bahsedeceğim, ardından neondt sizlere İtalya’daki oynanışınızı geliştirecek bazı yeni özelliklerden bahsedecek.

İtalya görevlerini tasarlarken ana odak noktamız İtalya’nın kendisiydi. Birleşmiş İtalya’nın kendine has bir görev ağacı var ve İtalya’yı birleştirme kararını geçirdiğiniz vakit kendi görev ağacınızın üstüne bu görev ağacının geldiğini göreceksiniz. Bu durum İtalyan devletlerinin görev tasarımında çeşitli kısıtlamaları beraberinde getirdi, örneğin bu devletleri çok hızlı genişletmeye yönelik görevler koymamız bu devletlerin İtalya’yı hızlı bir şekilde kurmaları ve dolayısıyla mevcut görevlerinin büyük bir kısmını atlayarak yeni görev ağacına geçmeleri anlamına gelecekti. Bu yaşanmasını istediğimiz bir olay değil.

Bu sebeple İtalyan görev ağaçlarının emsallerine nazaran daha küçük çapta ve daha odaklanmış bir halde olduklarını farkedebilirsiniz.

dd_florence.jpg

Floransa EU4’ün başlangıç tarihinde teknik olarak cumhuriyet olsa da Medici ailesi cumhuriyet üzerindeki etkisini göstermeye başlamıştı. Mediciler Floransa’yı yüzyıllarca yönettiler ve cumhuriyetten düklüğe, ardından da Toskana büyük dükalığına geçişinde önemli bir rol oynadılar. Bu esnada Rönesans Papaları çıkartıp ailelerinden gelen Catherine de Medici’yi Fransa Kralı 2. Henry ile evlendirdiler.

Floransa görevleri İtalya’da bazı yerlerin fethini teşvik ediyor olsa da genele bakıldığında güç toplama ve cumhuriyetin sona ermesiyle birlikte babadan oğula geçen bir sistemin kurulmasına odaklanıyor. Prestij, kişisel güç ve para biriktirme Floransa görevlerinin ana teması. Floransa oyununuzda İtalya kurmadan evvel buradaki tüm görevleri tamamlamanız halinde oldukça varlıklı bir İtalya’ya sahip olabilirsiniz.

Floransa’nın kısıtlı yapısının tam aksine Venedik oldukça geniş bir görev ağacına sahip. Venedik görev ağacı pek fazla İtalya’ya odaklanmıyor, bunun yerine anakarada ve denizaşırı bölgelerdeki hakimiyetini güçlendirme amacı taşıyor.

dd_venice.png

Venedik’in genişlemeci görevleri ülkenin nüfuzunu Constantinople’ın Venedik önderliğinde yağmalandığı zamanlardaki seviyelere getirmeyi amaçlıyor. Bu görev ağacında Kutsal Roma İmparatorluğu’nun oluşturabileceği tehdit neticesinde ileri görüşlü bir biçimde Avusturya’yı ezmek gibi görevler de mevcut. Aynı zamanda Venedik’in diplomatik nüfuzuna yönelik görevler bulunuyor.

Veba Doktor Eğitimi görevi oldukça enteresan, bu görevi tamamlamanız durumunda bazı hastalıkla alakalı olaylara çok daha nadir rastlarken, bazılarına oyunun devamı boyunca hiç rastlayamayackasınız. Anlık bir ödülü olmayacak ancak oyundaki bir başarınız neticesinde vatandaşlarınızın daha az hastalanmasını güvence altına almış oluyorsunuz.

Venedik Doğu Akdeniz coğrafyasıyla ilgilenedursun, Milan’ın görevlerinin tamamı İtalya üzerine.

dd_milan.jpg

Visconti hanesine bağlı Milan İtalya’nın önemli güçlerinden birisi. 1395 ila 1402 seneleri arasında Gian Galeazzo Visconti önderliğinde Milan düklüğü Pisa’dan Siena’ya kadar bir bölgeyi hakimiyeti altına almayı başarmıştı. Gian Galeazzo’nun ölümü üzerine Milan çalkantılı bir döneme girdi, oğlu Filippo Maria erkek bir varise sahip olamadı. 1447’de Filippo’nun ölümü üzerine kurulan Ambrosian Cumhuriyeti yerini Sforza hanesine bıraktı.

Milan görevleri Milan’ın genişlemeci tarihini ve Visconti ile Sforza hanelerini yansıtıyor. Gian Galeazzo’nun dönemindeki topraklara ulaşmanız, bu esnada bazı iç sorunlara çözümler üretmeniz isteniyor. Milan tarafından kurulmuş bir İtalya şüphesiz ki emsallerine nazaran daha güçlü bir askeriyeye ve daha gelişmiş bir Lombardiya bölgesine sahip olacak.

—–

Merhaba ben neondt, bugün sizlere İtalya’ya eklediğimiz yeni özelliklerden bahsedeceğim. Bu haftanın odak noktaları olmaları neticesinde özellikle Floransa ve Milan üzerinden bazı yenilikleri tanıtacağım ancak merak etmeyin, daha nice içeriğimiz var.

Yukarıda da bahsedildiği gibi Floransa Medici ailesinin hakimiyetindeki bir şehir devletiydi. Uzun süredir Floransa’nın seçimlerde yönetici haneyi aynı tutabilmesinin yollarını arıyorduk, artık böyle bir sisteme sahibiz. Signoria reformunu geçirmeniz durumunda Political Dynasties reformundaki gibi hanedan bazlı adaylara sahip olabileceksiniz. Political Dynasties reformundan farklı olarak belli bir haneden gelen adayın özelliklerinde herhangi bir dezavantaj söz konusu olmayacak ve rastgele aday bonusu da bulunmayacak. Bunla birlikte Kraliyet Evlilikleri yapabileceksiniz. Oyunda Bologna, Lucca ve Siena devletleri de bu reforma sahip bir şekilde başlayacak, diğer İtalyan devletler de dilemeleri takdirde bu reforme geçebilecekler.

Medici hakimiyeti 1494 ila 1498 yılları arasında radikal görüşlere sahip bir rahip olan Savonarola tarafından kesintiye uğramıştı. Bu olayla ilgili mevcut olaylar artık oyunda ek olaylara sahip bir Felaket olarak bulunuyor. Bonfire of the Vanities ismindeki bu Felakette karşınıza çıkan olaylar Savonarola’nın popülaritesini arttıracak veya azaltacak çeşitli etkilere sahip. Eğer popülaritesi çok azalırsa veya ölürse Medici’ler Floransa’ya geri dönebilecek, eğer Savonarola’nın popülaritesi belli bir seviyenin üstünde olursa Floransa’nın teokrasiye dönüştüğünü göreceksiniz ve Papalıkla ilişkiler ciddi bir şekilde bozulacak.

dd_sforza.png

Milan’a gelirsek, Milan’la oynarken eksikliğini hissettiğimiz en önemli hususlardan birisi oyunda Francesco Sforza’ya dair hiçbir olayın bulunmamasıydı. Bu sebeple Ambrosian Cumhuriyeti ile alakalı olayda bazı değişiklikler yapıp, yeni olaylar da ekleyerek onu Felakete dönüştürdük. Bu Felaket başladığında birçok ülke boştaki Milan tahtını doldurmak için fırsat edinecek. Bu durum büyük ülkeleri karşı karşıya getirerek İtalyan Savaşlarının başlama sebebi olabilir. Bu Felaket esnasında Milan savaşa girerse veya isyancılarla mücadele ederse general olarak Sforza’nın geldiğini göreceksiniz. İsterseniz onu reddedebilirsiniz, ancak reddetmeniz durumunda (Venedik’le savaşıyorsanız onun yanında) düşmanlarınıza katılabilecek veya taht talibi olarak isyan başlatabilecek.

Nihayetinde Sforza cumhuriyetteki bazı düşmanlarının onu sırtından vurduğunu öğrenecek, tarihte bu durum Sforza’nın cumhuriyete düşman olup tahtı kendisi için elde etmeye çalışmasıyla sonuçlanmıştı. Ancak tabi ki oyuncu olarak sizin birden fazla seçeneğiniz var. Sforza’ya cumhuriyet üzerinde tam yetki hükümet biçiminizi Askeri Diktatörlüğe dönüştürecek. Yeni Askeri Diktatörlük reformunda hükümdarlar generallerden seçiliyor ve Golden Century’deki Korsan Krallarına benzer bir biçimde gibi herhangi bir seçim söz konusu değil. Monark puanları karakterin general yeteneklerine bağlı olarak belirleniyor. Tabi ki dilerseniz Sforza’yı reddedebilirsiniz, bunu yapmanız durumunda yine taht talibi olarak isyan ediyor. Sforza’yı diktatör olarak başa getirmeniz bile onun için yeterli olmayacak ve bir süre sonra kendisini Dük ilan edecek, burada tekrardan onu kabul etmek veya reddetmek üzerinde bir tercihte bulunmanız gerekiyor. Eğer reddederseniz ülke Ambrosian Cumhuriyetine geri dönecek.

Yapay zeka her zaman Sforza’ya güç tanıma yanlısı olacak, bu durumun Sforza’nın taht talibi olup o şekilde gücü ele geçirmesine nazaran daha istikrarlı bir sonuç vereceğini düşünüyoruz. Ancak bahsettiğimiz üzere oyuncu dilediği şekilde olaylara yön verebilir.

Bugünlük bu kadar, gelecekte İtalya hakkında konuşmaya devam edebiliriz keza sizlere daha anlatabileceğimiz çok şey var, önümüzdeki hafta Fransa ve Balkanlardaki harita değişikliklerinden bahsedeceğiz, takipte kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te Operasyonlar #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/C33FFVO6nc https://t.co/lKvdUhrRXo
Hearthstone'da 19 Kasım Yaması #hearthstone #battlegrounds https://t.co/dcWhZEVdEg https://t.co/eVOjeIVW9k

Strategyturk Flickr