Europa Universalis IV’te Khmer İçerikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Khmer içerikleri tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, Güneydoğu Asya’ya odaklandığımız bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün sizlere Khmer İmparatorluğundan bahsedeceğiz.

Khmer bir zamanlar Güneydoğu Asya anakarasının egemen gücüydü. Başkenti Angkor’dan günümüzde Kamboçya, Laos ve Tayland gibi ülkelerin bulunduğu geniş bir coğrafyaya hükmediyordu. Aralarında salgınlar, çevresel felaketler ve devlet dininin Hinduizm’den Theravada Budizm’ine geçmesinin de bulunduğu çeşitli sebepler 14. yüzyılın başlangıcıyla birlikte imparatorluğun çöküşünü beraberinde getirdi. Tay ve Lao bölgeleri imparatorluktan ayrılarak kendi ülkelerini kurdular. 1431 senesinde Ayutthaya Angkor şehrini yağmalayarak öldürücü darbeyi vurmuş oldu. Khmer İmparatorluğu bu yenilgiden sonra bir daha hiçbir zaman eski gücüne kavuşamadı. Angkor’un yağmalanmasıyla başlayan döneme “Kamboçya’nın Karanlık Çağı” adı verildi.

dd_dark_age.png

Tıpkı Majapahit gibi Khmer oyuna bir Felaketle başlıyor. Kamboçya’nın Karanlık Çağı Majapahit’in Felaketine nazaran daha hafif keza oyun esnasında ülkenize zarar veren, isyan tetikleyen, ülke kurulmasına sebep olan olaylarla karşılaşmıyorsunuz. Öte yandan bu Felaket ülkenizde monark puanı ile gerçekleştirilen tüm eylemleri %25 pahalılaştırıyor (her zamanki gibi sayılar gelecekte değişebilir.) Khmer ile oynarken önceliğiniz genişlemekten ziyade ülkeyi toparlamak ve yeniden inşa etmek olmalı.

dd_missions.png

Khmer yeni görev ağacı sayesinde içerisinde bulunduğu bu kötü durumdan kurtulup eski ihtişamıdna kavuşabilir. İlk olarak başkentleri Angkor’u yeniden inşa etmeli, ülkedeki dini çalkantıları ortadan kaldırmalı, bölgelerindeki gelişmişlik seviyesini yükseltmeliler. Bunları tamamladıktan sonra Felaket sona erecek ve Khmer eski imparatorluğunu yeniden kurabilecek.

Bazı enteresan görevler şu şekilde:

  • Second Golden Age görevi 20 yıllığına monark puanı maliyetlerini %25 azaltıyor, %33 kültür değişim maliyeti sağlıyor.
  • Enlightened Rule görevi daha önceki günlüklerde bahsettiğimiz Chakravarti reformunu aktifleştiriyor.
  • Görevlerin yarıya yakını askeri genişleme ile alakalı, tıpkı Ayutthaya’nın görev ağacı gibi bu görevler Subjugation savaş sebebi sağlıyor.
  • Restore the Empire görevi ülke kademenizi İmparatorluğa yükseltiyor.
  • Invade Burma görevi oyunun sonuna kadar etkili olmak üzere +0.5 Army Tradition sağlıyor.
  • Overseas Adventures görevi Borneo’ya istila başlatmanızı istiyor, ödül olarak kalıcı +1 Navy Tradition sağlıyor.

dd_privileges.png
dd_privileges_2.png

Yukarıda 4 yeni estate ayrıcalığını inceleyebilirsiniz. Brahmins at Court ayrıcalığı Müslüman Hintlerdeki Brahmin ayrıcalığıyla aynı şekilde işliyor. Bu ayrıcalık Advanced Irrigation Techniques gibi aralarında Khmer de olmak üzere belli ülkelere has ve görev ağacı üzerinden açılıyorlar. Monastic Temples tüm Budistlerde mevcut ve Karma’nızı kontrol etmeniz için size yeni bir yol sunuyor, Tropical City Planning Çin ve Hint teknoloji grubundaki tüm ülkelerde mevcut, tropikal bölgelerde geliştirme ve kolonileşme bonusları sağlıyor.

Bugünlük bizden bu kadar, önümüzdeki hafta Malakka, Brunei ve Açe sultanlıklarından bahsedeceğiz, tahmin ediyorum ondan sonraki hafta da Vietnam’ı ele alacağız. Hala sizlere tanıtacağımız bolca içeriğe sahibiz, dolayısıyla günlükleri kaçırmamaya çalışın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv