Europa Universalis IV’te Kuzey Amerika Görev Ağaçları

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Amerika Yerlilerinin yeni görev ağaçlarına dair çeşitli bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, ben skingrado. Paradox Tinto’da EU4 üzerinde çalışan yeni içerik tasarımcılarından biriyim. Nihayet sizlerle tanışma fırsatı edindiğim için çok mutluyum, kendime dair bir bilgi vermem gerekseydi favori kalemin Loarre Kalesi olduğunu söylerdim, kendimi bir bakıma bu şekilde tanımlıyorum. Tahmin edebileceğiniz üzere ciddi bir GSG fanıyım, çocukluğum babamla CK oynayarak geçti. Bugün sizlere Kuzey Amerika Yerlileriyle alakalı bazı içerikleri tanıtacağım, ne yazık ki bunların arasında kalelerle alakalı pek bir şey yok.

Oyuna tamamen yeni bir yerli görev ağacı ekliyoruz, yerliler bu zamana dek büyük oranda jenerik görevlere sahiplerdi. İlk olarak tüm kabileler için 6 yeni coğrafi göreve sahibiz, bu noktada bazı kültürel bölgelerin tek bir ağaçla temsil edildiğini göreceksiniz (Kuzeybatı Kıyısı + Plato Kızılderilileri.) Bunlardan önümüzdeki haftalarda daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim, gelin yaptığımız bazı şeylere geçelim:

NE.png

(Tüm ikonlar geçici)

Kuzeydoğu Kızılderilileri, Atlantik Kıyısından Büyük Ovalar’ın doğusuna, Kuzeyde Büyük Göller olarak adlandırılan bölgeden güneyde Güneydoğu Kızılderililerine kadar uzanan bir bölgede yer alıyorlar. Bu coğrafyada insanlar genellikle birkaç yüz kişiden oluşan köylerde yaşar, bu köylerde ev olarak çadırlar, ulaşım, balıkçılık ve savaş için ise kanolar kullanılırdı. Bu köyler genellikle tarım arazilerinin yakınlarında yer alırdı ve gıda ihtiyaçlarını Doğu Tarım Bloğu olarak da adlandırılan bereketli topraklardan sağlarlardı.

Bu coğrafyada yaşayan kızılderililer farklı klanlara ayrılırdı, bu klanlar isimlerini kurt ve ayı gibi sıkça rastladıkları hayvanlardan alırdı.

Bu ağacın öne çıkan bazı unsurları şu şekilde:

 • Wigwams and Longhouses ile, Raising Palisades görevleri tall oynanışı desteklemekle birlikte Büyük Göller bölgesinde sağladığı kalıcı hak iddialarıyla savaşa hazırlanmanızı sağlıyor, buna ek olarak yerel savunma ve insangücü bonusları elde ediyorsunuz.
 • Büyük Göller bölgesini fethettikten sonra başlatabildiğiniz Conquer the Northeast isimli görev askerlerinizin moralini %5 arttırıyor.
 • Eastern Agriculture isimli görev 3 Irrigation Canal binasına sahip olmanızı ve toplam 50 gelişmişlik değerine ulaşmanızı istiyor, bunun karşılığında size üretim verimliliği ve bir miktar altın sağlıyor.

SW.png

Güneybatı Kızılderilileri, büyük oranda Vaha Amerika’sını kapsıyor, kuzeyde Büyük Ovalara kadar uzanıyor. Bu bölgede insanlar tarımın yanı sıra özellikle kural bölgelerde avcı-toplayıcı olarak geçimlerini sürdürüyorlar. Bu bölge aynı zamanda turkuaz ve zincifre gibi değerli taşlara ev sahipliği yapıyor.

Bu görev ağacının öne çıkan özellikleri şu şekilde:

 • “Against the Desert” ve “Taming of the Sands” görevleri oyuncuyu yıkım ve gelişmişlik alanlarında rahatlatma amacı güdüyor. Chihuahuan Çölünde yaşamayı başarmış kabileler bölgede çeşitli hak iddiaları elde edip, sahip oldukları bilgiyi komşu topraklara yayma fırsatı edinecek.
 • Yucca ağaçlarından hem gıda olarak, hem sepet yapımında hem de “şampuan” yapımında yararlanılıyordu. Bu sebeple onların bulunduğu bölgeleri kontrol etmeniz durumunda üretim verimliliği ve ekonomik çeşitli bonuslar alacaksınız.
 • Turquoise Mining görevi değerli taş, tuz veya altın içeren bölgeleri kontrol altına almanızı istiyor. Bu görevi tamamladığınızda üretim ve prestij bonusu elde ediyorsunuz.
 • Son olarak Paquime, Mogolllon halkının ata topraklarına verdiği isimdi. Bu topraklardaki bazı arkeolojik kalıntıların 1340 yılında yandığına dair çeşitli bilgiler mevcut, bu bölgeleri ele geçirip tekrardan inşa etmeniz durumunda -%10’luk bir bina ve gelişmişlik arttırma maliyet bonusu elde edeceksiniz.

Şimdi biraz daha eğlenceli kısma gelelim, daha çok tanınan bazı kabileler için de yeni görev ağaçlarımız var. İlk olarak Iroquois:

iroquois2.png Iroquois.png

Gördüğünüz üzere Kuzey Amerika’daki kültür gruplarında önemli değişiklikler var. Birazdan anlatacağım görevler “Iroquois” kültüründeki ülkeler tarafından kullanılabilecek. Bu kültürler batılılar tarafından “Iroquois Birliği” veya “Iroquois Konfederasyonu” şeklinde adlandırılıyordu. Avrupalı güçlerle karşılaşmalarından önce kurdukları bu birlik, onlara koruma sağlıyordu ve önemli kararlar tıpkı yeni Federasyon mekaniğinde olduğu gibi Büyük Konsey tarafından alınıyordu. Bu görev ağacında nihai hedefiniz mevzubahis Konfederasyonu kurmak ve güçlendirmek:

 • The Great Peacemaker görevi meclisinizin toplanabileceği bir longhouse sahibi ve ülkede düşük otonomiye sahip olmanızı istiyor. Bunun karşılığında size danışman olarak tarihte Konfederasyon’un kurucusu olan Büyük Barışçı’yı veriyor. Büyük Barışçı ülkede huzursuzluk oranını azaltıyor.
 • Haudenosaunee görevi sonrası çeşitli müttefikler de elde ettikten ve Birliğin önde gelen 5 ülkesini ilhak ettikten sonra doğu kıyısını Avrupalı kaşiflerden, özellikle Fransızlardan korumanız gerekiyor. Iroquois, 1609 yılında Fransızlarla “Kunduz Savaşları” isminde uzun süren bir savaşa girmişti.
 • False Faces görevi bir başka ülkede en az 25 casus ağına sahip olmanızı, bir miktar diplomatik güç biriktirmenizi ve bir casusbaşına sahip olmanızı istiyor. Sahte Yüz Maskeleri çeşitli seremonilerde kişinin gerçek doğasını saklama amacıyla kullanılıyordu. Bu görevi tamamladığınızda casus gücünüz ve casus tespit şansınız %25 artıyor.
 • Bu ülkeler para birimi olarak Wampum Kabuklarını kullanıyordu, bu sebeple Wampum Shells görevi sizden bu kabukları depolayacak bir storehouse inşa etmenizi istiyor, bunun karşılığında merkantilizm değeriniz artıyor.

Bunların yanı sıra oyuna yeni olaylar da ekledik. Bunlardan bazıları nispeten jenerik, bir kısmı Totemizm değişiklikleriyle ilişkili, bir kısmı ise spesifik olarak belli kabilelerle ilişkili. Aşağıda Iroquois kültür grubuna gelen yeni bir olay zincirini görüyorsunuz.

mourning_wars.png

Yas Savaşı adı verilen savaşlar bir kabilenin savaşçılarının muharebede hayatını kaybemesi üzerine köyün ruhani dengesini sağlamak adına girilen savaşlardı. Iroquois için keder sadece sevilen birinin kaybı ile değil, aynı zamanda dengenin ve uyumun yitirilmesi ile ilişkili bir kavramdı. Bu sebeple Yas Savaşı adını verdikleri bu savaşta kayıplarını gidermeye çalışırlardı. Bu yeni olay zinciri nasıl bir intikam yolu izleyeceğiniz konusunda size farklı seçenekler sunuyor.

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere, hoşçakalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv