Europa Universalis IV’te Majapahit İçerikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Majapahit içerikleri tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, geçtiğimiz haftanın geliştirici günlüğünde Ayutthaya ülkesine odaklanmıştık. Bu sefer denizde bir yolculuk yapıp Java adasına, Majapahit İmparatorluğu’nun evine yelken açıyoruz.

Majapahit bir zamanlar neredeyse tüm Endonezya’ya hükmediyordu, çok sayıda adada sayısız vasal devlete ve haraçgüzara sahipti. İmparatorluk yetenekli bir askeri komutan olan Majapahit adına tüm Nusantara’yı fethetmeye yemin eden Gajah Mada’nın hükümdarlığında altın çağını yaşamıştı.

dd_majapahit.png

Her iki hükümdarın da isteklerine karşı gelerek Sunda Krallığına düzenlediği sefer sonrası Gajah Mada’nın makamını yitirmesinin üstünden neredeyse yüz yıl geçti. Zheng He önderliğinde hazine gemilerinin bölgeye gelişi Endonezya coğrafyasındaki dengeleri derinden etkiledi. Çinlilerin batıdaki Malakka Sultanlığını desteklediğini gören çok sayıda devlet bunu fırsat bilerek harekete geçti. Majapahit İmparatorluğu 1444 senesinde çöküşün eşiğinde. Çok az sayıda sadık haraçgüzara sahip, veraset savaşları kaçınılmaz durumda, dini gerilimler ise her geçen gün tırmanıyor. Geriye kalan son haraçgüzar devletler Blambangan, Bali, Banjar ve Palembang. Eğer Mandate of Heaven eklentisine sahipseniz Çin teknoloji grubundaki tüm ülkeler dinleri fark etmeksizin haraçgüzara sahip olabiliyor.

dd_disaster.png

Oyunun başlangıcında Majapahit dikkat edilmediğinde ülkenin yıkılmasıyla sonuçlanabilecek özel bir Felakete sahip. Oyundaki en zor Felaketlerden biri olan bu Felaket istikrarınızı ve meşruiyetinizi düşürüp, tüm güç maliyetlerini %15 pahalılaştırıyor, hükümdarın yaşam süresini yarıya indiriyor, tüm vasalların bağımsızlık isteğini %15 arttırıyor. Her zamanki gibi buradaki sayılar halen çalışma halinde, bu Felaketten kurtulmak olabildiğince zor olmalı fakat elbette imkansız da olmamalı. Buna ek olarak her veraset durumunda Taht Talipleri ile mücadele etmek zorunda kalacak, oyun içerisinde karşılaştığınız Olaylar doğrultusunda vasallarınızın bağımsızlık isteğinin arttığını göreceksiniz, bu vasallar bağımsızlık istekleri belli bir noktaya ulaşırsa bağımsız kalacaklar. Bu zorlukları atlattıktan sonra Majapahit ile ticaret yapmak isteyen bir grup Müslüman tüccardan maddi yardım alabilirsiniz, bu yardımı kabul etmeniz sizi ekonomik olarak bir nebze rahatlatsa da, topraklarınızın Sunni mezhebine dönüşmesine sebep olacak. Reddetmeniz durumunda edindiğiniz diplomatik saygınlık ve ticaret gücü eksileriyle hem diplomatik hem de ekonomik olarak izole olacaksınız.

dd_collapse.png

Yukarıda ise en kötü senaryoyu görüyorsunuz. Demak ve Mataram isminde ardıl devletler Majapahit sarayı çaresizlik içerisinde izlerken Java adasının kontrolü için birbiriyle savaşıyor. Topraklarınızın önemli bir kısmının Sunni olması ve yeterli meşruiyete sahip olmamanız durumunda Müslüman ardıl devletlerle mücadele etmeniz gerekiyor.

Ancak her şey bitmiş değil. Yeni görev ağacı sayesinde Majapahit bu Felaketin üstesinden gelip imparatorluğun altın çağını geri getirebilir.

dd_missions.png

Majapahit görev ağacı klasik görev ağaçlarından biraz daha farklı. Felaketi atlatmanızı sağlayan dört görevle başlıyor, bu dört görev veraset krizlerini bitirip İslam’ın yayılmasıyla baş etmenizi, vasallarınızın bağımsızlık isteğini arttıran olayları sonlandırmanızı ve topraklarınızda yeni devletler kurulmasını önleyebilmenizi sağlıyor. Prevent Collapse ismindeki görevi tamamlamanız Felaketi sonlandırıp size kalıcı +1 Diplomatik İlişki özelliği sağlıyor.

Bu görev ağacı size kalıcı hak iddiaları vermiyor (bir istisna hariç), hatta spesifik ülkelere karşı Subjugation savaş sebebi de vermiyor. Bunun yerine Enforce Loyalty görevi özel Majapahit Campaigns isminde bir savaş sebebi elde etmenizi sağlıyor. Bu özel savaş sebebi Subjugation’a benziyor fakat süre limiti yok, savaş skoru indirimi sadece %25 (Subjugation’da %50) ve Malay kültüründe bulunan tüm ülkelere karşı kullanılabiliyor. Böylelikle Rein in Malacca veya Subjugate Makassar gibi görevleri hak iddiası veya savaş sebebi ödülü olmadan gerçekleştirebiliyorsunuz. Malaya’yı kurmanızı isteyen Gajah Mada’s Oath görevini tamamlamanız bu savaş sebebini güçlendiriyor ve tüm Çin teknoloji grubunda yer alan ülkelere karşı kullanabiliyorsunuz. Subjugate the Mainland görevini tamamlamanız ise bu savaş sebebini tüm dünyaya karşı kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Bunların yanı sıra bazı ilginç görevler:

 • Enforce Loyalty görevi tüm haraçgüzarlarınızı vasala dönüştürüyor .
 • Chakravarti görevi tahmin edeceğiniz üzere 1. kademe hükümet reformu olarak Chakravarti’yi açıyor , bu refotm henüz tanıtmadığımız Mandala reformunun tüm artılarını içeriyor fakat ondan farklı olarak eksileri içermiyor. Bunlara ek olarak mutlakiyet ve aylık ADM gücü veriyor.
 • Candi Shrines görevi yeni bir Hindu tanrısını seçebilmenizi sağlıyor: Buda. Hindu-Budist senkretizmi Endonezya topraklarında, özellikle Java adasında bir hayli etkindi. Bu tanrı Kafir Hoşgörüsünü 2 yükseltiyor , Danışman Maliyetini %10 azaltıyor .
 • The Porch of Mecca görevi Açe eyaletini kontrol edip burada dininizi yaymanızı istiyor. Ödül olarak Propagate Religion ticaret politikasına erişim elde ediyorsunuz ve Hindu bölgeleriniz Propagate Religion etkisine karşı dayanıklılık kazanıyor.
 • The Eastern Campaigns ve ondan sonraki görevler Endonezya’daki kolonileştirilmemiş topraklara bölgesel etkiler vererek bu toprakların daha kolay kolonileştirilmesini sağlıyor. O kısımdaki son görev Dominate the Moluccas kalıcı bir Koloni Menzili ve Ticaret Verimliliği bonusu veriyor.
 • Restore the Fleet görevi geçmişte bölgede Majapahit’in etkisini kaybetmesine sebep olmuş Ming hanedanından intikam almanıza yönelik görevlerin birincisi. Disrupt Chinese Trade görevi size kalıcı bir Donanma Morali , Abluka Etkinliği , Abluka Kuşatma Etkisi veriyor. Great Blockade görevi tüm Ming kıyılarını ablukaya almanızı istiyor, ardından Çin kıyısında kalıcı hak iddiaları elde ediyorsunuz.
 • En sağdaki görevler Endonezya coğrafyasındaki tüm devletlerin ortak olarak sahip olduğu görevler, genellikle Palopo’daki demir kaynağı gibi önemli ticaret mallarının kontrolünü ele geçirmenize odaklanıyor.

Şaşırtıcı bir biçimde Majapahit 1.30’da kendi idealarına sahip değil. Sunda ve nadiren karşınıza çıkan Banten, Mataram devletleriyle ortak bir Java idealarına sahip. Önümüzdeki yamada bu hatayı düzeltiyor olacağız:

MAJ_ideas = {
start = {
ae_impact = -0.15
legitimacy = 1
}

bonus = {
diplomatic_annexation_cost = -0.15
}

free = yes #will be added at load.

trigger = {
tag = MAJ
}
maj_nusantara_tributaries = {
vassal_forcelimit_bonus = 1
reduced_liberty_desire = 10
}
maj_restore_candi = {
global_missionary_strength = 0.02
}
maj_maritime_silk_road = {
trade_efficiency = 0.1
}
maj_nusa_tenggara = {
colonists = 1
}
maj_gajah_madas_oath = {
land_morale = 0.1
}
maj_majapahit_armada = {
heavy_ship_power = 0.1
navy_tradition = 1
}
maj_reformed_bhattara_saptaprabhu = {
advisor_cost = -0.15
}
}

Majapahit İdeaları

Tradition: Agresif Genişleme Etkisi -%15, Yıllık Meşruiyet +1

 1. Vasal Ordu Limiti Katkısı +%100, Vasal Bağımsızlık İsteği -%10
 2. Global Misyoner Gücü +%2
 3. Ticaret Verimliliği +%10
 4. Kolonist +1
 5. Ordu Morali +%10
 6. Ağır Gemi Muharebe Yeteneği +%10, Yıllık Denizcilik Geleneği +1
 7. Danışman Maliyeti -%15

Ambition: Diplomatik İlhak Maliyeti -%15

Bugünlük bizden bu kadar, önümüzdeki hafta anakaraya geri dönüp yine yıkılmakta olan bir imparatorluğu ele alacağız: Khmer.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Bizans'a 2. Basil Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/rAMdGCour5
Stellaris'te Ölüm Kültü #stellaris https://t.co/5LTRiwGrIV

Strategyturk Arşiv