Europa Universalis IV’te Malakka, Açe ve Brunei İçerikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Malakka, Açe ve Brunei ülkelerine gelen yeni içerikler tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, bugünün geliştirici günlüğünde Endonezya coğrafyasındaki 3 devletten bahsedeceğiz: Brunei, Malakka ve Açe. Bu ülkelerin her biri oyunumuzun konu aldığı dönem içerisinde güçlü imparatorluklar kurmayı başardı, bu kapsamda üçü de kendisine has idealara ve görevlere sahip.

dd_sultanates.png

malacca_missions.png

Majapahit dışındaki Malay ülkelerinin görev ağaçları 4 bölüme ayrılıyor. Yukarıda kırmızıyla gösterilen görevler her zaman ülkeye has görevler, yeşil ve mavi kısım tüm Malay ülkelerince erişebilen görevler, morla gösterilen görevler ise Malaya’yı kurduktan sonra erişebildiğiniz görevler.

Malakka Sultanlığı Majapahit’in yükselişi öncesinde Java, Sumatra ve Malay coğrafyalarına hükmetmiş Srivijaya Krallığının ardılı niteliğinde. Zheng He’nin seferleri esnasında Malakka Ming Hanedanının desteğini kazanmayı başardı, bu da küçük bir şehir devletinin Majapahit’in hegemonyasına kafa tutabilecek güce ulaşmasını sağladı. 1444 senesinde Malakka kontrol ettiği boğazlar neticesinde Endonezya coğrafyasının en zengin şehir devleti konumunda. Tarihte Malakka ilk olarak Malay yarımadasını, ardından Sumatra adasını ele geçirse de, 1511 senesinde Portekiz tarafından yenilgiye uğratıldı.

Malakka görevleri genişlemeci tabiatlarına ve sahip oldukları diplomatik bağlara odaklanıyor.

  • Mümkün olduğunca kalıcı hak iddiaları yerine Subjugation savaş sebebi veriliyor.
  • Subjugate Pahang görevini Pahang’ı vasallaştırarak tamamlarsanız, Pahang devletine sizin hanenizden bir hükümdar geçiyor, bağımsızlık isteği azalıyor ve dini sizin dininiz oluyor.
  • Malakka artık 1444 senesinde Ming haraçgüzarı değil. Teoride belli ilişkilere sahip olsalar da, Ming bu dönemde bu coğrafyadaki çıkarlarını çok da önemsemiyordu. Emissary to the Emperor görevi Ming hanedanı ile sahip olduğunuz özel ilişkiyi kurabilmenizi sağlıyor.
  • Befriend Champa görevi Champa’nın görevlerinden biriyle ilişkili. Champa’nın Endonezya’da Sunni bir dost ülke bulmasını isteyen ve karşılığında onu Sunni mezhebine geçiren bir görevi var. Bu görevi tamamladığınızda Champa’nın en büyük düşmanı olan Dai Viet’e karşı Subjugation savaş sebebi elde ediyorsunuz.
  • Make a Show of Force görevi hem Majapahit hem de Siak’tan daha yüksek sayıda orduya sahip olmanızı istiyor, geçmişteki süzereninize olan üstünlüğünüzü göstermeniz karşılığında Siak vasalınız haline geliyor.
  • Develop Malacca görevi gelişmişliğini arttırmanız ve binalar inşa etmeniz karşılığında Malakka’nın Ticaret Merkezini 3. seviyeye taşıyor.
  • Loyal Subjects görevi oyunun sonuna kadar tüm vasallarınıza -%10 Liberty Desire sağlıyor.
  • Destroy Majapahit, isminden de anlayacağınız üzere Majapahit’i yıkmanızı istiyor, bunun karşılığında Majapahit’in limitsiz Subjugation savaş sebebine benzer bir savaş sebebi elde ediyorsunuz. Malacca Campaigns ismindeki bu savaş sebebi Malay kültür grubundaki tüm ülkelere karşı kullanılabiliyor, vasallaştırma maliyetini %25 düşürüyor.

Malakka ideaları baharat ticaretine egemen olmalarını ve vasallarından en iyi bir şekilde faydalanabilmelerini sağlıyor:

MLC_ideas = {
start = {
global_trade_power = 0.1
naval_forcelimit_modifier = 0.33
}
bonus = {
merchants = 1
}
trigger = {
tag = MLC
}
free = yes
mlc_vassal_princes = {
reduced_liberty_desire = 10
vassal_income = 0.25
}
mlc_maritime_laws = {
global_ship_trade_power = 0.2
}
mlc_new_hegemony = {
diplomatic_reputation = 1
}
mlc_islamic_sultanate = {
tolerance_own = 1
}
mlc_habor_masters = {
trade_steering = 0.2
num_accepted_cultures = 1
}
mlc_daulat = {
legitimacy = 1
}
mlc_jawi_script = {
idea_cost = -0.1
}
}

dd_aceh.png

Açe Sultanlığı 1583’teki İskender Muda hükümdarlığına kadar gerçek potansiyeline erişmese de, 1444’te oynanabilir ülkeler arasında yer alıyor. Açe’nin görevleri ve ideaları komşu Pasai ülkesi tarafından da kullanılabiliyor, Pasai devleti başlangıç tarihinde daha zengin ve güçlü bir ülkeydi. İskender Muda’nın fetihleri Açe’nin Sumatra sahilinden Malay yarımadasına kadar uzanan bir imparatorluğa dönüşmesini sağladı. Açe’yi bölgedeki diğer ülkelerden ayıran en önemli özelliklerden birisi Endonezya coğrafyasında İslam’ın en önemli merkezlerinden biri olmasıydı, bu sebeple Açe’ye Serambi Mekkah olarak hitap ediliyordu.

Açe’nin görevleri tarihte gerçekleştirdikleri Sumatra ve Malay fetihlerine odaklanıyor, bunların yanı sıra oyuncudan bu coğrafyada İslam’ı yaymasını bekliyor:

  • Porch of Mecca görevini tamamlamak Propagate Religion mekaniğini sadece %35 payla kullanabilmenizi sağlıyor (normalde %50), Sword of Islam isminde bir savaş sebebi kazanıyorsunuz ve bu savaş sebebiyle Sumatra kültüründeki ülkelere Force Religion yapabiliyorsunuz. Adalarda İslam’ı yaydıkça bu savaş sebebi de güçleniyor ve Java, Sunda, Molukka ve Sulawesi kültürlerini de hedef alabilmenizi sağlıyor. Bu kısımdaki tüm görevleri tamamladığınızda bu savaş sebebini sınırlarınızdaki tüm kafir devletlere karşı kullanabiliyorsunuz.
  • Malay kültür grubundaki Hindu ve Budist devletler ülkedeki baskın kültür olması durumunda bir Karar aracılığıyla Sunni İslam’a geçebiliyor. Açe dilerse bölgesindeki ülkelerin dinini ticaret yoluyla, dilerse askeri yollarla değiştirmeyi seçebiliyor.

Açe ideaları ticarete, donanmaya ve dini dönüşüme odaklanıyor:

ATJ_ideas = {
start = {
global_ship_cost = -0.1
global_missionary_strength = 0.02
}
bonus = {
production_efficiency = 0.1
}
trigger = {
OR = {
tag = PSA
tag = ATJ
}
}
free = yes
export_economy = {
global_trade_power = 0.1
}
islamise_sumatra = {
missionary_maintenance_cost = -0.25
}
rise_of_aceh = {
province_warscore_cost = -0.1
}
military_adventures = {
naval_morale = 0.15
}
porch_of_mecca = {
technology_cost = -0.10
}
acehnese_moneylending = {
interest = -1
}
settle_the_islands = { # same as malay ideas
global_colonial_growth = 20
}
}

dd_bei.png

Brunei coğrafyamızın yalnız kurtu, bir yandan Majapahit hükümdarlığından ayrılırken diğer yandan Ming hanedanı ile yakın ilişkiler kurmaktan kaçındılar. Tarihte Brunei İmparatorluğu Borneo kıyısının yanı sıra Filipinlere kadar genişlemedi, bölgedeki diğer devletler birer birer Batılı devletlerin nüfuzu altına girerken Brunei uzun bir süre boyunca dayanmayı başardı.

Brunei görevleri Borneo’yu sancakları altında birleştirmeye ve Filipinlere sefere çıkmaya odaklanıyor. Impress Manilla ve Impress Sulu görevleri iyi ilişkilere sahip olmanzın karşılığında bu devletleri vasallaştırabilmenizi sağlıyor. Brunei’nin birçok görevi kolonileştirilmemiş bölgelere burayı daha hızlı kolonileştirebilmesini sağlayan etkiler ekliyor.

BEI_ideas = {
start = {
land_morale = 0.1
global_ship_cost = -0.1
}
bonus = {
ship_durability = 0.1
}
trigger = {
tag = BEI
}
free = yes
bei_galleys = {
galley_power = 0.2
}
bei_sea_nomads = {
global_sailors_modifier = 0.2
}
bei_diplomacy = {
diplomatic_reputation = 1
}
bei_vassals = {
reduced_liberty_desire = 10
}
settle_the_islands = { # same as malay ideas
global_colonial_growth = 20
}
bei_naval_prowess = {
naval_morale = 0.15
}
bei_trade = {
trade_efficiency = 0.1
}
}

dd_orang_laut.png

Son olarak, hatırlarsanız geçtiğimiz hafta sizlere bazı yeni Estate Ayrıcalıklarını göstermiştim, yukarıdaki ayrıcalık başkenti Malaya bölgesinde olan tüm devletlerce kullanılabiliyor. Orang Laut Malay krallıklarıyla ticaret yapan bir bakıma deniz göçebeleri. Genellikle belli limanlara ticaret taşımak ve korsanları defetmek için kiralanırlardı. Kimi zamanlarda bu göçebeler müttefiklerine unvanlar ve topraklar dağıtabiliyordu. Öyle ki Malakka Sultanlığının kökeni Orang Laut tarafından Seri Teri Buana ismindeki bir Srivijaya prensine Singapura Krallığının verilmesine dayanıyor, bu krallık daha sonraları Malakka’ya dönüştü. Bunun bir uzantısı olarak Malakka oyuna Orang Laut Alliances ayrıcalığı ile başlıyor.

Bugünlük bizden bu kadar, önümüzdeki hafta Dai Viet ve Champa’nın yeni görev ağaçlarını inceleyeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv