Europa Universalis IV’te Napoli Görev Ağacı ve Yenilikler

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Napoli’deki yeni içeriklere dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar. İsveç’te yazın başlamasıyla birlikte ekibimizin büyük bir kısmı hakettikleri bir şekilde dinlenmek üzere koltuklarını terketti. Ancak ben hala buradayım ve her hafta önümüzdeki yıl çıkacak olan eklenti ve yamayla birlikte yeni içerikler edinecek bir ülkeden bahsederek geliştirici günlüklerini sürdürmeyi planlıyorum. İlk ülkemiz Napoli.

Napoli bildiğiniz üzere oyunun başlangıcında Aragon Kralı 5. Alfonso hükümdarlığı altında. Bu nispeten güncel bir gelişme, keza Alfonso Napoli’nin Trastamara hanesinden gelen ilk hükümdarı ve tahtı 1442 senesinde Kral Rene’den ele geçirdi. Kral Rene 1444 senesinde sadece Provence Lorraine düklüklerine sahip.

EU4’ün ilk 60 senesine denk gelen zaman dilimi İtalya’nın çizmesi için zorlu bir dönemdi. Alfonso öldüğünde topraklarını varisleri arasında bölüştürdü, böylelikle Napoli Ferrante’nin hükümdarlığında bağımsız hale geldi. İleriki dönemlerde tahtta Fransa ve İspanya tarafından hak iddialarında bulunuldu, bu iddialar neticesinde başlayan Fransız İstilası İtalyan Savaşlarının en yıkıcı seferlerinden birini beraberinde getirdi. Bir süre sonra taht tekrardan Trastamara (ve ardından Habsburg) hanesine geçti ve İspanya hakimiyeti altına girdi.

EU4’te Napoli tahtı üzerine bu rekabeti yansıtmak istiyoruz. Bu sebeple Kral Alfonso’nun ölümü üzerine Aragon verasetin onun planladığı şekilde gerçekleşmesini kabul edebilecek, eğer kabul etmezse bir miktar meşruiyet kaybı yaşayacaklar, Napoli’nin bağımsızlık isteği yükselecek. Yapay zeka bu alanda Kralın isteklerine daha sıcak yaklaşıyor. Ancak bu veraset Papa tarafından özel izinle yapılan bir verasetti, dolayısıyla bağımsızlığını elde etmiş Napoli’nin altın ve meşruiyet üzerinden Aziz Peter’in tahtına bu özel iznin karşılığını vermesi gerekecek.

Ardından hem Fransa hem de Aragon/İspanya Napoli tahtı üzerinde hak iddiaları kazanacak. Böylesi güçlü düşmanlar karşısında Napoli Krallığının bağımsızlığını koruması kolay değil. İtalya Savaşlarına dair bahsedebileceğimiz bazı ekstra şeyler var, ancak bunlar henüz sizlerle paylaşmadığımız yeni paralı asker mekanikleriyle bağlantılı – dolayısıyla buraya ileri bir tarihte geri döneceğiz.

dd_naples_succession.png

Yeni bir şey farkediyor musunuz?

Napoli tarihinde bugün bahsetmek istediğimiz önemli bir olay daha var: kısa ömürlü Napoli Cumhuriyeti. Bunun için mikrofonu Caligula Caesar’a bırakıyorum:

——

Mutlakiyet Çağının başlamasıyla birlikte Napoli cumhuriyet olmasını sağlayabilecek bir olay zinciriyle karşılaşacak. Oyunda halihazırda Masaniello’nun İsyanı için bir olay bulunuyor, ancak koşulları oldukça zorlayıcı ve etkisi ise oldukça kısıtlıydı. Bu olayda değişiklikler yaparak 2 farklı versiyon oluşturduk, ilk versiyon Napoli bağımsız ise gelirken, diğer versiyon Napoli bir başka ülkenin hakimiyeti altındaysa geliyor.

İlk versiyonda Masaniello önderliğinde bir halk isyanı çıkıyor, birkaç ay sonra Gennaro Annese tarafından cumhuriyet kurma amaçlı bir başka isyan daha çıkıyor. Burada dilerseniz isyancılardan yana olabilirsiniz, bu durumda Napoli Signoria reformuna sahip bir biçimde cumhuriyete dönüşüyor, tüm komşu monarşiler hükümet biçimi değiştirmeye yönelik bir savaş sebebi ediniyor (Ambrosian Republic olayları gibi.) Bu durum isyancılar ülkeyi ele geçirirse de yaşanıyor.

dd_naples_republic.png

Özgürlük adına verilen mücadele zorludur.

Eğer Napoli bir başka ülkenin himayesi altındaysa işler biraz daha karışık. Napoli’ye cumhuriyet olma fırsatı vermek tabi ki bu himayeden kurtulmasını sağlayacağı için biraz fazla işleri kolaylaştırabilirdi, buna rağmen isyancılar Napoli’yi ele geçirmeleri durumunda Napoli’yi cumhuriyet haline getirebilirler. Dolayısıyla Napoli’de bir oyuncu olarak oynuyorsanız himayesi altında olduğunuz ülke isyancıları bastırmadan isyanın başarılı olmasını ummalısınız. Olay zincirinin bu versiyonunda Napoli’nin sahibinin hristiyan rakibi (Fransa ve Kastilya öncelikli) isyanlara destek olabilecek, gönüllü askerler gönderebilecek.

——

Tabi hem Napoli hem de kurulabilir yeni İki Sicilya Krallığı tarafından kullanılabilen yeni bir görev ağacına sahibiz:

dd_naples_missions.png

İtalya’daki tüm görev ağaçları için de geçerli olduğu üzere, Napoli görev ağacı da nispeten küçük ve kısıtlı. İtalya’yı kurduktan sonra yeni ve çok daha geniş bir görev ağacına sahip olacaksınız.

Napoli görev ağacının büyük bir kısmı Napoli’nin kendisini savunabilecek bir orduyla bağımsızlığını elde etmesine yönelik. Bu görevler sayesinde ihtiyaç duyduğunuz meşruiyeti kazanabileceksiniz – keza önceki kralın gayrimeşru çocuğu olan Kral Ferdinand dünya genelinde pek itibarlı birisi değil. Papalıkla iyi ilişkiler kurarak Katolikliğin bir kalesi haline gelebilirsiniz. Bu eylemleriniz size Papalık Nüfuzu ve doğru dine hoşgörü seviyenizde kalıcı bir artış sağlayacak.

Napoli İtalya’daki topraklarını genişletmek istiyorsa Toskana topraklarında en azından onursal olarak zamanında Napoli hakimiyetinde olan Presidi bölgesini kullanarak Toskana’ya karşı bir savaş sebebi elde edebilir. İtalya’daki amacınız İtalya bölgesinde en az 25 bölgeye hükmederek İtalyan Savaşlarının kazananı olmak, bunu yapabildiğiniz vakit oyunun sonuna dek Paralı Asker Disiplin bonusu elde edeceksiniz.

Napoli aynı zamanda oyuna Sicilya ve Malta adalarında hak iddialarıyla başlıyor, İki Sicilya Krallığının kurulması oldukça prestijli bir olay. Sicilya’yı ele geçirdikten sonra Epirus ve Atina’daki Napoli hak iddialarını devreye sokabilir, Osmanlı’ya karşı sefere çıkabilirsiniz. Kudüs’ü görev ağacıyla fetheden ülkeler ödül olarak muharebelerde yanlarında savaşmak üzere yenilenmiş Tapınak Şövalyelerini çağırabilecek.

Sadece kara ordusu değil, Napoli ile oynarken denizlerde de varlık göstermelisiniz. Napoli Balear adalarını, Sardinya ve Korsika’yı ele geçirerek denizlerdeki üstünlüğünü kanıtlayabilir. Bunun ardından 2 farklı hedefiniz olacak, Berberi Korsanları yenilgiye uğratmak veya Aragon’un tahtını ele geçirmek. Bunları yapmanız durumunda sırasıyla %15 gemi ticaret gücü ve vasal gelişmişliğinden %15 daha az özgürlük isteği gibi bonuslar elde edeceksiniz.

Görev ağacının son kısmında Napoli Krallığının iç yönetimine dair bazı meseleler bulunuyor. Her iyi bir İtalyan prensinin yapması gerektiği gibi, Napoli’yi Rönesans’a yakışan bir şehre dönüştürmelisiniz. Napoli’nin gelişmişliğini 30’a çıkartmalı, soyluları dizginlemelisiniz. Son olarak cumhuriyet olaylarında taraf seçerek istikrarlı bir Napoli yönetimi kurmanız yeterli.

Bugünlük bu kadar, size herhangi bir bilgi vermeden son bir ekran görüntüsü paylaşmak isterim:
dd_venice_shape.png

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD
Europa Universalis IV'te 1.30 Yamasındaki Ufak Değişiklikler #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/0mUIprwooY https://t.co/CUhL3SZQrV

Strategyturk Flickr