Europa Universalis IV’te Özel Ülkeler İçin Olası Değişiklikler

EU4 günlüklerinde bu hafta kısaca özel ülkelerde yapılmak istenen değişikliklerden bahsediliyor.

Herkese iyi günler. Son 5 günün 2 günü resmi tatil olduğu için bu günlük kısa olacak. Paskalya’nız iyi geçmiştir diye umut ediyorum.

Geçen hafta Paradox çalışanlarından gelen yaşam kalitesini geliştirmeye yönelik önerileri değerlendirmiştim. Hep dediğim gibi bunlar kesin olacak şeyler değil. Tabii ki bunları yapmak istiyoruz ama Avrupa yamasında olmayabilirler.

2018’in sonunda çıkardığımız günlükte özel ülkeleri (custom nation) Avrupa yamasında geliştirmek istiyoruz demiştim. Bunu neden Avrupa yamasında yapmak istediğimize dair bir soru geldi. Özel ülkeleri Avrupa yamasında geliştirmek istiyoruz çünkü özel ülkeler oyuncuların en çok oynadığı ülkelerden biri. Daha önceleri en çok oynanan ülke türü olsa da geçtiğimiz aylarda birinciliği Fransa’ya kaptırdı. Aşağıda verileri görebilirsiniz:

Played%20Nations.jpg
Pek şaşırtıcı değiller. Belki İngiltere’nin düşmesi şaşırtıcı olabilir, daha önceleri hep en yukarılarda yer alıyordu. Özellikle belirli bir bölgeye odaklanan yama veya eklentiler çıktığında bu verileri incelemek zevkli oluyor. Örneğin Rule Britannia sonrası İngiltere uçuşa geçmişti.

Burada gördüğümüz üzere, D00 ile tanımlanan özel ülkeler Şubat 2015’te El Dorado ile eklendiğinden beri en çok oynanan ülkelerden biri olmayı sürdürüyor. Ülke tasarım ekranını yeni şeyler geldikçe güncelledik ama hala daha fazla şey yapabileceğimizi düşünüyoruz.

Özellikle de ben ve @Groogy, özel ülkelerin işlevini arttırmaya bakıyoruz. İkimizin de eksik bulduğu noktalardan biri yüzlerce asker modelimiz olmasına rağmen özel ülkemizin hangisini kullanacağını seçemememiz. Bu durumu düzeltmek için HoI4’ten biraz yardım alabiliriz.

unit%20previewer.jpg

Asker modellerinin yanında özel ülkelere açık olan ulusal ideaları da gözden geçirmenin zamanı geldiğini düşünüyoruz. Özel ülkelerde neyi değiştirmek istediğinizi yorumlarınızla belirtebilirsiniz.

Son olarak, teknoloji borcu dediğimiz çalışmayı bitirmek üzereyiz. İçeriklerden tam olarak bahsetmediğimiz birkaç günlük daha gelecek ama sonra yaptığımız şeyleri gösterdiğimiz normal günlüklere geri döneceğiz.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te Operasyonlar #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/C33FFVO6nc https://t.co/lKvdUhrRXo
Hearthstone'da 19 Kasım Yaması #hearthstone #battlegrounds https://t.co/dcWhZEVdEg https://t.co/eVOjeIVW9k

Strategyturk Flickr