EU4’te Papalık Hazinesi, Yeni Etkileşimler ve Kardinal Atama

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Papalık Hazinesinden, yeni etkileşimlerden ve Kardinal atama mekaniğinden bahsediliyor.

Herkese merhabalar, EU4 için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün sizlere Katoliklikten bahsedeceğiz.

Katoliklik EU4’te tuhaf bir noktada yer alan dinlerden birisi. Oyun çıktığında kendisine has mekanikleri olan yegane dinlerden biriydi, bu da diğer dinlere nazaran hem ülkenize sağladığı güç hem de eventler vb. içeriklerle onu daha çekici hale getiriyordu. EU4’ün geliştirilişi, aldığı yamalar ve eklentiler boyunca dünyanın birçok köşesinde bulunan sayısız din için yeni mekanikler ve içerikler ekledik, bu da Katolikliğin kötü etkilenmesine sebep oldu. Mekanikleri diğer Hristiyan mezheplerinin mekanikleriyle karşılaştırıldığında daha eski kaldı. Protestanlık, Ortodoksluk ve Kıptilik çok daha iştah kabartıcı seçenekler olarak öne çıktı.

Önümüzdeki Avrupa Eklentisi ile birlikte Katolikliği güçlendirmek, Roma’ya sadık kalan ülkelerin de yarışta olmasını sağlamak, Papalığın kendisinin bir dinin lideri olduğunu hissettirmesini sağlamak, reformasyonun gelmesiyle birlikte dinin ikiye bölünüşünü daha somut bir şekilde görebilmesini sağlamak istiyoruz.

İlk olarak zannediyorum herkes bu vakte kadar farketmiştir ki güç paradan gelir. Bu kapsamda önümüzdeki yamayla birlikte Papalık Vergisi denen bir mekanik ekliyoruz. Bu herhangi bir devlete ait olmayan, Papalık Otoritesinin sahibi olduğu bir hazineyi ifade ediyor.

Her zamanki gibi, sayılar ve arayüz halen çalışma halindedir.

20th_Aug_Tithe.jpg

Papalık Hazinesi oyundaki Katolik devlet sayısına göre artış gösteriyor. Ülkelerden para alınmıyor, bunun yerine para bu devletlerde Ruhban sınıfının sahip olduğu Kraliyet Toprağı yüzdesine göre belirleniyor. Manastırları kapatma kararını geçirmiş ülkeler bu hazineye herhangi bir katkı sağlamıyor.

Bazı dindar ülkeler diledikleri taktirde bu hazineye direkt bir biçimde katkı sağlayabilir. Endüljans satın alarak hazineyi güçlendirebilir, bir yandan da bu sayede geçici bir Papalık Otoritesi bonusu ve aforoz edilmeme garantisinden faydalanabilirler.

Papalık Hazinesinden para elde etmenizin yolları var, bunun en basit yolu Papalığı kontrol eden ülke olmak. Papalıkta kontrolü ele geçiren her ülke görev süreleri boyunca 1 Papalık Kararı yayınlayabiliyor, bu karar Papalık Hazinesinde paraya maloluyor ve tüm Katolikliği etkiliyor:

  • Illius qui se pro divini:Çağ limiti geldikten sonra haçlıları açar.
  • Apostolicae Servitutis:%50 daha ucuz Curia güçleri (Kilise vergisi almak, kutsal savaş ilan etmek vb.)
  • Praclara Carissimi:-%5 Gelişmişlik yükseltme maliyeti.
  • Immensa Aeterni Dei:-%10 Enstitü benimseme maliyeti, %25 enstitü yayılma hızı. (Eğer eyalette enstitü benimsenmişse kardinal bulunan bir bölgede veya Curia’nın başkentinde (Roma) kardinaller enstitü yayılmasını sağlayacak.)
  • Libertas ecclasiae:%20 İmparatorluk otoritesi artışı (Katolik HRE’nin imparatoru tarafından seçilebilir, imparatorluktaki tüm devletlerin reformlara yaklaşımı +15 yükselir.)
  • Dei Gratia Rex:+0.5 Yıllık mutlakiyetçilik, Katolik bölgelerde -2 Huzursuzluk, -%25 Talim azalma hızı.

Bu etkileşimlerin her birinin taban maliyeti 1000 altın ve gerçekleştirildiklerinde Avrupa’daki Reform İsteğini yükseltiyorlar. Eğer dindar Katolik ülkeler Reformasyona karşı imparatorlarını güçlendirmek istiyorlarsa, Katolik topraklarını genişletip, sapkın komşularını doğru dine döndürmeleri gerekiyor.

Papalık da kendisine has yeni bir seçeneğe sahip. Avrupa genelinde Kardinaller ortaya çıkmaya devam ediyor, ancak Papalık artık kendi cebinden diğer ülkelere Kardinal gönderebiliyor.

20th_Aug_Appoint_Card.jpg

Papalık Katolikliğe en iyi hizmet edeceğini düşündüğü ülkelere Kardinal gönderebiliyor. Bunun maliyeti Kardinal gönderilen ülkenin gelişmişlik seviyesi ve sahip olduğu Kardinal sayısına göre şekilleniyor. Bu etkileşim sonrasında Papalık Papalığın kontrolünde nüfuz bonusu elde ederken, hedef ülkenin Papalıkla olan ilişkileri yükseliyor. Tabii ki Papalık dilerse kendi topraklarına Kardinal gönderebilir, ancak bunu yapmak yolsuzluk seviyesinin artmasına sebep oluyor. Eski Kardinal mekaniğini artık daha görünür hale getirmek adına Kardinaller artık din haritası üzerinde görüntülenebiliyor.

Son olarak Papa dilerse kendi hazinesinden Papalık Hazinesine eklemede bulunabiliyor. Bu özellikle genişlemeci, kendilerini Tanrı’nın Krallığı ilan etmeye istekli Papalar için isabetli bir seçenek olabilir. Tanrı’nın Krallığını kurmak artık Curia mekaniklerini kapatmıyor.

İtalya ve Katoliklik Avrupa Yaması ve Eklentisinde odaklanmaya devam ettiğimiz bir bölge olmaya devam edecek. Avrupa’da işlerin kapılara çivilenenlerle daha ilginç hale gelmesi şüphesiz ki bu şekilde daha çok kişiyle karşılaşılacağı anlamına geliyor, ancak bu mesele şimdilik [GİZLİ]

Önümüzdeki hafta tamamen farklı bir konuya el atacak, yılın ilk aylarında bahsettiğimiz 64-bit desteğine ne olduğunu merak edenlerin gönlünü alacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Kutsal Hazineler #imperator https://t.co/sf4F4ZWFB9
Hearts of Iron IV'te Modlama Seçenekleri #HoI4 https://t.co/LblF4jSIDM

Strategyturk Flickr