Europa Universalis IV’te Paralı Asker Değişiklikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Paralı Askerlerdeki değişikliklere dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, Avrupa Yaması + Eklenti için kaleme alınan bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Çok sayıda yenilenmiş harita, görev ve diğer içeriklerin ardından sizlere mevzubahis Avrupa Yamasındaki mekaniksel değişikliklere ve eklemelere dair bilgiler vermek için karşınızdayım.

İlk olarak Paralı Askerlerle başlıyoruz. Bir süre önce paralı askerlerde yapmak istediğimiz değişikliklerden  bir geliştirici günlüğünde bahsetmiştik.

Bu fırsatla aşağıdaki arayüzün ve bu arayüzdeki rakamların hala çalışma hâlinde olduğunu hatırlatmak isterim.

6th_Aud_DD_macro.jpg

Önümüzdeki Avrupa yamasıyla birlikte eski birer birlik halinde paralı asker kiralama metodu yerini paralı asker bölükleri kiralamaya bırakıyor. Paralı Asker Bölükleri tamamen paralı asker birliklerinden oluşuyor dolayısıyla sizin insangücü havuzunuza bir maliyeti yok. Herhangi bir core toprağınızda onları kiralayabiliyorsunuz, tam güçte ancak düşük moralde geliyorlar.

Oyunda 2 çeşit Paralı Asker Bölüğü var: Yerel Paralı Askerler ve Yabancı Paralı Askerler.

Her ülkenin kiralayabileceği küçük, orta ve büyük boyutta olmak üzere 3 yerel paralı asker bölüğü var, bunlar ülkenizin gelişmişlik seviyesine göre en az 2, en fazla 40 birlikten oluşuyorlar. Tüm ülkelerin kiralanabilir yerel paralı asker bölüğü olmasının dışında özel hiçbir yanları yok.

6th_Aud_DD_company_available.jpg

Yabancı Paralı Askerlerde işler biraz daha ilginçleşiyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde özel paralı askerler görebileceksiniz: Bern’de Özgür İsviçre Muhafızları, Vlaanderen’de Flemenk Bölüğü, Navajo’da Yağmacılar ve daha fazlası. Bu bölükler birliklerinin sadık olduğu bir Generale sahipler. Farklı maliyetleri ve farklı özellikleri olabiliyor. Oyun içerisinde kurulabiliyor ve dağılabiliyorlar ve bir yabancı paralı asker bölüğünü kiralayabilmeniz için o bölüğün ticaret menziliniz içerisinde bulunması gerekiyor. Eğer kolonici Portekiz’i rahat rahat işgal ederim diyorsanız artık iki kere düşünmeniz gerek.

6th_Aud_DD_Frisians.jpg

Gelin paralı asker bölüklerini inceleyelim. Genellikle ülkenizin sıradan birliklerinden daha pahalı olmakla birlikte, 1.28’deki maliyetlerinden daha düşük olmaları muhtemel. Bunun sebebi paralı askerlerin artık sonsuz insangücü sağlamaması, sadece parayla tüm yaralarını saramıyor oluşu. Avrupa Yamasıyla birlikte Paralı Askerler kendi insangüçlerine sahip olacak.

6th_Aud_DD_local_manpower.jpg

Abartmış olmak istemem ancak bu gördüğünüz arayüz ve rakamlar hala çalışma hâlinde.

Örneğin yukarıdaki Kazak Ordusunu kiralarsanız, kayıplarını kendi insangücü havuzundan dolduracak ve bir yerden sonra bu havuzda insan kalmayınca askerlerini yenileyemeyecekler. Bu değişiklikle amacımız paralı askerleri kalıcı sınırsız insan gücü sağlayan ordular yerine zor durumda tercih edilen bir mekanik haline getirmek.

jrgen3: Paralı askerler her zaman %100 bakımda kalsın.

Oyuna bunu da ekledik ve ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnunuz. Eğer bir ülke ordusunun önemli bir kısmını paralı askerlerden oluşturuyorsa bunun maliyeti oldukça yüksek olacak.

Bir paralı asker bölüğüyle olan sözleşmenizi sona erdirdiğiniz vakit 10 sene boyunca bir daha kiralayamıyorsunuz. Bu sebeple büyük bir savaşta karşınızdaki ülke çok sayıda paralı asker bölüğüne sahipken paralı askersiz kalmanız sorunlara yol açabilir.

Paralı askerlerin kendi insangücü bilgilerinin arayüzde bazı butonların yerini aldığını farketmiş olabilirsiniz, paralı askerler hâlen sıkıştırılabilir olsa da, kendi liderleri dışında birinin komutası altına girmiyor. Bu sebeple bölünemezler veya bir başka birlikle birleştirilemezler. Eğer bir sebepten generalleri ölürse aralarından yeni bir general çıkartıyorlar.

6th_Aud_DD_dead_leader.jpg

Test esnasında bu durum biraz tuhaf bir görüntü ortaya çıkarttı, birbiriyle birleştirilemeyen orduları bir noktaya yolladığınızda izledikleri yol ve varış süreleri farklılık gösterebiliyor. Bunu daha iyi hâle getirmenin yollarını arıyoruz.

Paralı askerlere dair bazı diğer bilgiler:

  • Bir Paralı Asker Bölüğünü kiralamanız, bir başka ülkenin o bölüğü kiralayamacağı anlamına gelmiyor. En hızlı tıklayanın İsviçreli paralı askerleri kaptığı bir ortam oluşturmak istemedik.
  • Paralı Askerler kiralandıkları ülkenin askeri özelliklerini kullanıp bunun üzerine kendi özelliklerini ekliyorlar. EU3’teki gibi bir duruma sebep olmak istemedik.
  • Paralı Askerler bölgeler yerine makro yönetim arayüzünden kiralanacak, bu gereken tık sayısını azaltmanın yanı sıra makro yönetimde yapılması gereken bazı unsurlarla da alakalı, bunlardan önümüzdeki bir günlükte bahsedeceğiz.
  • Paralı Askerler artık sınırsız insangücü sağlamıyor, bu sebeple tüm ülkelerin taban insangücü yüksek ihtimalle yükselecek. Bunu da yüksek ihtimalle gelişmişlikten kazanılan insangücünü veya insangücü binalarının etkisini arttırarak yapacağız.
  • Paralı Askerlerin birim modellemeleri geldikleri yere göre değişiyor.
  • Yukarıdakilerin hepsi ücretsiz yamanın bir parçası.

Oyunda paralı asker sistemi EU3’ten bu yana değişiklik görmemişti ve oyunculara ulaşması 2020 senesini bulacak, bu süre zarfında gelen geridönüşler ve testler doğrultusunda bazı ekstra değişiklikler yapmamız muhtemel. Aldığımız veriler özellikle multiplayerda daha fazla paralı asker bölüklerinin kullanıldığını gösteriyor. Gelecekte geliştirmeler yaptıkça paralı askerlere dair bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki hafta Avrupa Yamasındaki bir başka büyük değişiklikten bahsedeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV: La Resistance'daki Müzikler ve Çizimler #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/DIhW5IKg9v https://t.co/E8a3pUlMQP
Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD

Strategyturk Flickr