Europa Universalis IV’te RB Birim Modellemeleri ve Müzik

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta oyuna Rule Britannia birlikte eklenen birim modellemeleri ve müzik tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, bu haftanın geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bu hafta sizlere Rule Britannia eklentisine dahil yeni birim modellemelerinden sözedeceğim. Ben Carlberg, Paradox’ta çalışan 3 boyutlu grafik tasarımcılarından biriyim. Bugün gelin bu yeni modellemeleri ve bu modellemelerin nereden esinlenildiğini inceleyelim.

İrlanda

Yeni eklenen ülkelerle birlikte en çok değişim içeren bölgeden başlayalım:

nO9M01.jpg

vjA5WO.jpg

1JavO1.jpg

Daha erken dönem İrlanda birimleri Galloglass ve Kern askerlerine dayalı. Galloglass’lar İskoçya’nın Kuzeyli-Gael kültüründen gelme paralıasker sınıfını oluşturuyordu. Bu klanların büyük bir kısmı 13. ila 14. yüzyıllarda İskoçya’nın bağımsızlık savaşları esnasında ülkeden ayrılıp İrlanda’ya yerleşmişti.

Lb8A5J.jpg

Kern İrlanda’da bulunan daha Gael tarzı bir piyade olsa da genellikle Galloglass’ların yanında savaşıyordu. İleriki dönemlerde Büyük Britanya İrlanda üzerinde hakimiyet kurduğu için ne tarz bir modelleme yapabileceğimize dair kaynak bulmak zorlaştı, her birimi de Britanya’nın redcoat askerleri şeklinde yapamazdık, dolayısıyla daha fazla araştırma yapıp redcoat üniformalarından etkilenen ancak yine de kendine has bir tarza sahip yeni modellemeler oluşturduk.

İrlanda ülkelerini birleştirip İrlanda’yı kurduğunuzda aynı şekilde kendinize has yeni birim modellemelerine sahip olacaksınız.

rOXMoB.jpg

Son seviye birimlerde Irish Guard üniformalarına benzer bir modellemeye sahip olduğumuzu farkedebilirsiniz, her ne kadar tarihsel olarak anakronistik bir durum olsa da dönemin tarzına uygun bir üniforma olduğu için bunları tercih ettik.

76Wgrm.jpg

Galler

Galler birimleri ilk seviyede daha basit tarzda zayıf bir zırha sahip, bu durum onların İngiltere hakimiyeti altında olmalarını yansıtıyor, bağımsızlık kazanmak için isyan etmeleri veya bir başka devlet tarafından serbest bırakılmaları gerekiyor. 3. seviye birimler Büyük Britanya’nın özellikle Amerika’nın Bağımsızlık Savaşı esnasında sahip olduğu tüfekli birimleri anımsatıyor, 4. seviye birimler ise Britanya donanmasında yer alan denizci birimlerinin üniformalarını andırıyor.

Pl2kZv.jpg

İskoçya

Ofiste belki de en çok merak uyandıran birim modellemesi İskoçya için yapılandı. İskoçya’nın meşhur highlander birimlerinden ilham almadan İskoçya için birim modellemesi yapmanız mümkün değil. Bu birimler her ne kadar tarihte teknik olarak Büyük Britanya’nın parçası haline gelmiş İskoçya’da kullanılsa da, dönemin İskoç askerleriyle özümsenmiş bir tarz.

gOv8JL.jpg

Erken dönem modellemerini oluşturmak daha zor oldu çünkü İngiliz üniformalarıyla benzerlik taşımayan bir üniforma bulmakta zorlandık. 3. seviye modellemeler Yedi Yıl Savaşları esnasında İskoç birimlerinin üniformasından ilham alıyor. Son seviye ise 1800’lerin başında kullanılmaya başlanan üniforma.

9mWoP9.jpg

Breton

Breton toprakları her ne kadar Britanya’nın bir parçası olmasa da, ileride bu bölgeye birim modellemesi yapabileceğimiz eklenti çıkıp çıkmamasını riske etmemek için Breton birimlerine de el atmak istedik.

qGQMZ3.jpg

Bretonlar için oluşturulmuş birim modellemeleri dönemin üniformalarından ve Bretonların kendilerine has kültürel giysilerinden ilham alıyor. Bu üniformaların tasarımında ileride Fransa tarafından ele geçirildikleri için Fransız etkisi de görmek mümkün.

İsyancı Ülkeler

Oyuncuların başlangıçta oynanabilir olmayan bazı ülkeleri serbest bırakıp ya o ülkeye geçmek ya da bu serbest bırakılan ülkeyle haince işler yapmak gibi şeyleri sevdiğinden aynı zamanda Britanya’da serbest bıraktırılabilen ülkeler için de birim modellemelerine sahibiz. Meath, Northumberland, Normandy ve Cornwall artık kendisine has birim modellemelerine sahip.

Oo8AQZ.jpg

Cornwall ve Northumberland

Bu ülkeler İngiltere’nin bir parçası olarak oyuna başlıyorlar ve genellikle sadece savaş sonrası bağımsız kaldıklarını görebiliyorsunuz. Kendilerini daha erken tarihlerde oynadıysanız CK2’den hatırlayabilirsiniz, bu ülkeler bağımsız olarak EU4’ün döneminde hiçbir zaman yer almadı, dolayısıyla birim modellemelerinde büyük bir İngiliz etkisi hakim.

z0O5dY.jpg

Normandy

Normandy birimlerini oluşturmak oldukça zordu, İngiliz tahtını ele geçiren Fatih William’ın evi olan bu topraklar Yüzyıl Savaşları esnasında İngiltere ve Fransa arasındaki problem yaşanan topraklardan biriydi. Dolayısıyla kendimize Normandy bağımsız olsaydı nasıl birimleri olurdu diye sormamız gerekti. Sonuç olarak oluşturduğumuz birim modellemeleri erken dönemde İngiliz, geç dönemde Fransız etkisi içeriyor.

Meath

Meath esasen İrlanda’da yer alsa da, oyunun başında toprakları İngiltere hakimiyetinde olduğu için kendisini bu kısma aldık.

Umuyoruz Rule Britannia’yı benim kadar ilgi çekici buluyorsunuzdur, tüm bunlara ek olarak Rule Britannia 3 Britanya temalı müzik içerecek, burada sadece bu müzikler çok iyi demek yerine size yaklaşık 1 dakikalık bir kısmını dinletmek istedik.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr