Europa Universalis IV’te Savoy Görev Ağacı ve Yeni Ticaret Bölgesi

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Savoy’un yeni görev ağacından ve yeni ticaret bölgesinden bahsediliyor.

Herkese merhaba, bu haftanın geliştirici günlüğü kısa bir süre göreceğiniz son içerik odaklı günlük olacak. İlerleyen haftalarda gelecek olan genişleme paketi ile gelen mekanik değişikliklerini göreceksiniz. Ancak şimdilik Savoy hakkında konuşacağız. Ayrıca yeni eklediğimiz bir ticaret rotasını da sizlere göstermek istiyorum bu yüzden sözü ilk olarak Ofaloaf’a bırakıyorum.

Selamlar, yine üstünde çalıştığımız harita değişikliklerinden biriyle karşınızdayım Fransa ve İtalya’ya eklenen yeni bölgeler ile Ceneviz ticaret bölgesi komşularına oranla daha büyük olmaya başladı. Bu yüzden Ceneviz ticaret bölgesini ikiye bölmenin vakti geldi.

Aşağıda Ceneviz’in eski halini görüyorsunuz:

upload_2019-7-29_16-40-21.png

Batı Akdeniz’in büyük çoğunluğunu kapladığı görülmekte. Venedik bölgesi tüm Adriyatik’e tamamen sahip bile değil! Ceneviz bölgesinden bir şeyler koparmamız zaruri hale gelmişti ve Ceneviz’in temeli İtalya’da olduğu için bunu batı tarafından yapmak daha mantıklıydı. Aragon taraflarında bulunan Valensiya ve Barselona en uygun adaylar olarak görülüyordu ve bu ikisi zamanında kaliteli bir ticari liman görevi görmüş ve Ceneviz’e de yeterince uzak Valensiya olarak yeni bir ticaret bölgesinin parçası oldular.

Batı Akdeniz ticari haritasının yeni hali:

upload_2019-7-29_16-41-2.png

Valensiya, ticaretin Sevilya’dan direk Ceneviz’e akmasına engel olmakta. Ticaret filolarınızı ve tüccarlarınızı kullanarak ticaretin Valensiya’dan Ceneviz’e akması için çalışabilirsiniz veya ticaretin mümkün olduğunca Valensiya’da kalması için de uğraşabilirsiniz. Bu değişiklik Akdeniz’deki ticareti biraz daha zorlayıcı hale getirecek ve daha fazla ülkenin bu pastadan pay alması için mücadele etmesine sebep olacak.

Benim anlatacaklarım bu kadardı, Savoy ile ilgili değişiklikler için sözü tekrar Caligula Caesar’a bırakıyorum.

Savoy’un başlangıç konumunu ve önemini hatırlamak gerekirse; Fransa ve İtalya arasında her iki bölgede de toprağı bulunan bir devlet. EU4’ün ilk yarısında İtalya’daki gücünü artırmak isteyen İmparator ve Fransa’nın savaş alanı halindedir. Her iki tarafın da himayesine girmemeyi başardıktan sonra 18. yüzyılda İspanyol Veraset Savaşı’ndaki katılımlarından dolayı Sicilya topraklarının sahibi olmuştur. Ancak İmparator’un talebi üzerine bu topraklar Sardinya toprakları ile takas edilmiş ve Sardinia-Piedmont devletini kurmuşlardır. Komşularına nazaran zayıf bir ülke olsalar da EU4’ün bitiş tarihinden birkaç yıl sonra İtalya’nın en güçlü bağımsız devleti(İtalya’daki devletlerin çoğunun Avusturya’nın direkt veya kukla kontrolünde olduğunu hesaba katarsak) konumuna gelerek İtalya’nın birleşmesinde ana odak olmayı başarıyorlar. Kartlarını iyi oynayarak bu durumdan faydalanmayı başarıp İtalya’yı birleştirmeyi başardılar. Tabi bunu başarırken Fransız topraklardan ve Nice kentinden feragat etmeleri gerekti.

Bu durum Savoy görev ağacı için birkaç yol açmakta. İlki tarihsel yol; oyunun başlarında hayatta kalarak başlayan, ekonomik ve diplomatik zaferlerle birlikte İtalya’nın fethine doğru yol almak. Her ne kadar Savoy nüfusu Piedmontese kültüründe olsa da Savoy’a Fransa’da gerçekleştirebileceği görevler vermemenin yanlış olacağını düşündük. Bu yüzden Fransa’nın kralı olma yolunda da bir görev serisi tasarladık.

upload_2019-7-29_16-41-29.png

Savoy’un yapmak isteyeceği ilk görevlerden birisi ”Prosper in Piedmont” Turin kentinin gelişmişliğini 3 kademe artırmanız(Tesadüf o ki Saluzzo ve Montferrat ilhak etmenin ödülü bu şartı sağlıyor), toplam gelişmişlik seviyenizin 120 olması ve Rönesans’ı benimsemiş olmanız gerekiyor. Bu görevi tamamlamak Torino kentinde gelişmişliği artırmayı veya ülkeyi Fransız kültürüne çevirip Ciamberi kentinin gelişmişliğini artırmayı seçebileceğiniz bir event karşınıza çıkartıyor. Yapay zekanın tercihi Fransa ve İtalya’daki konumuna göre değişiklik gösterebilir.

upload_2019-7-29_16-42-39.png

Bu görevin ardından birkaç ekonomik görev daha geliyor, nihayetinde İtalya’nın kurulmasındaki en önemli etken Piedmont’un ekonomik gücüydü. ”Glory to Ciamberi” görevi başkentte 6 bina inşa edilmesini ve 30 gelişmişlik seviyesi gerektiriyor. Dağlık bir bölgede bunu başarmak zor olsa da verilen ödül de tatmin edici; başkentiniz ticaret merkezine dönüşüyor. En sonunda ”Powerhouse of the North” (eğer Fransa rotasını seçerseniz Powerhouse of the South) görevi birkaç ekonomik şartın yanında başkentinizin bulunduğu eyalette toplam 100 gelişmişlik seviyesi istemekte. Bu görevin ödülü ise oyun sonuna kadar +%5 admin efficiency ve +%5 goods produced bonuslarına sahip oluyorsunuz.

Savoy’un bu rotada elde edebileceği ödüllerden biri de eğer iyi bir Hristiyan devlet olmayı başarırsa Aziz Maurice ve Lazarus Tarikatı’nı kurmaya hak kazanması.

upload_2019-7-29_16-42-52.png

İş fethetmeye gelince İtalya’nın birleşmesine giden yoldaki görevleri ile birlikte Savoy gayet iyi bir konumda. Alp dağlarının ötesinde doğu ve kuzey taraflarına genişlemenize olanak sağlayan bir görev rotası da bulunmakta. Kuzeye ilerlemek sizi İsviçre ile karşı karşıya getirecek(Monter l’Estcalade – Savoy’un Cenevre’yi sürpriz bir saldırı ile ele geçirme teşebbüsüne bir referans. Cenevre uzun bir süre Savoy’un başını ağrıtan bir vasal olmuştur ve bunu oyunda da göstermeye niyetliyiz). Ardından Burgonya’ya seferler düzenleme imkanına sahip olacaksınız. Eğer batıya ilerlerseniz ilk başta karşınıza Provence çıkacak, sonrasında hedefiniz -eğer kendinize güveniyorsanız- Fransa olacak. Güney Fransa’yı domine ettikten sonra Paris üzerinde hak iddiasına sahip olacaksınız, Paris’i ele geçirdikten sonra Fransa tahtında hak iddia etmeniz için önünüzden hiçbir engel kalmamış olacak.

Savoy görev ağacının son rotası ise diplomasiye ve savunmaya odaklanıyor. Sonuçta Savoy’un hayatta kalması için ikisinde de çok iyi olması gerekiyor. İlk iki görev sizden güçlü bir müttefik elde etmenizi, ardından birbiriyle düşman olan iki devletle arkadaş olmanızı istiyor. Bunlar tamamlandıktan sonra Alp bölgesine 4 adet son seviye kale inşa etmeniz gerekecek, kaleler tamamlandıktan sonra ödülünüz bu kalelerin hepsinin bir seviye artması oluyor. En sonunda, Savoy’un hayatta kalmasını garantiye almanız için tüm komşularınızdan daha büyük bir orduya sahip olmanız gerekecek ve bunu başardığınızda 30 yıl boyunca %10 moral ve +1 ordu geleneği elde edeceksiniz.

Savoy’a yeni görev ağacının yanında oyunun erken aşamasında karşınıza çıkacak iki özel olay da ekledik. Bunlardan birisi dükün babası hakkında; düklüğünden feragat eden Papa-Karşıtı Felix. Papa ile köprüleri yakma pahasına babanızı destekleyerek güzel askeri bonuslar elde edebilirsiniz.

upload_2019-7-29_16-43-6.png

İkinci olay ise Kıbrıs’ı ilgilendiriyor. Tarihte 1480’lerdeki 2. Charles’tan İtalya’nın son kralı 3. Victor Emmanuel’e kadar bütün Savoy kralları Kıbrıs Krallığı (Kudüs ve Ermenistan Krallığını da) üzerinde -en azından unvanlarında- hak iddia etmiştir. Bunun temel sebebi Kıbrıs’ın son Hristiyan prensesinden geçmiş olmasıdır. Savoy’un başındaki ilk hükümdarımız ise bir Kıbrıslı ile evli, bu da demek oluyor ki eğer Kıbrıs Hristiyan olmayan bir ülkenin eline geçerse şöyle bir şey ile karşılaşabiliyoruz:

upload_2019-7-29_17-0-42.png

Tüm bunların yanında oyuncuların Sardinia-Piedmont’u daha çok kurmasını teşvik etmek adına yeni bir idea seti hazırladık.

 • Sardinian-Piedmontese Traditions
  • İdea Maliyeti: -%10
 • Sardinian-Piedmontese Ambitions
  • Küresel Vergi Gücü: +%15
 • Kahramanca Savunma
  • Savunma Gücü: +%25
 • Turin Kefeni
  • Papalık Nüfuzu: +1
  • Prestij: +0.5
 • Sardinya Kraliyet Ordusu
  • Disiplin: +%3
  • Küresel İnsangücü Havuzu: +%10
 • Merkezi Devlet
  • Geliştirme Maliyeti: -%5
  • Core Yapma Maliyeti: -%10
 • Esnek Diplomasi
  • Diplomatik Masraflar: -%10
 • Piedemont Sanayisi
  • Ticari Ürünlerin Miktarı: +%10
 • Risorgimento
  • Agresif Genişleme Etkisi: -%10

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Sarpedon #totalwar https://t.co/vsSA5MBl8h
Europa Universalis IV'te Güneydoğu Asya Anakarası #eu4 https://t.co/sT6c45H1GI

Strategyturk Arşiv