Europa Universalis IV’te Teknoloji Sistemi Sil Baştan

kvjZrJ.jpg
Bu haftaki geliştirici günlüğünde oyunun yeni teknoloji sistemi tanıtılmış.
Günlük Johan Andersson tarafından kaleme alınmış.

Europa Universalis IV için yazılmış bir diğer geliştirici günlüğüne hoşgeldiniz. Bu günlükte bir sonraki yamayla birlikte gelecek önemli bir değişiklikten bahsedeceğiz.

EU1’den beri oyunda değişmemiş şeylerden bir tanesi oyundaki teknoloji gruplarıydı. Oyun geliştikçe batılılaşma mekaniği ekledik, ardından bu mekanik üzerinde birtakım değişikliklerde bulunduk. Ancak tüm değişikliklere rağmen Avrupa oyunun başlangıcından itibaren büyük bir avantaja sahipti ve Avrupa’dan ne kadar uzaktaysanız oyun sizin için bir o kadar sıkıcı oluyordu.

Sonbaharda çıkmasını planladığımız 1.18 yamasıyla birlikte aşağıdaki değişiklikleri yapacağız.

Ülkenin teknoloji grubu artık teknolojik araştırmaların daha pahalı olmasına sebep olmayacak.

Oyun içerisinde enstitüler adı verilen yeni bir konsept var, bu enstitüler araştırma hızınızı etkileyecek. Oyun içerisinde 7 farklı enstitü bulunuyor ve bu enstitüler zaman içerisinde belirecekler, eğer bu enstitünün etkisi ülkenize yayılmaz ve hükümetiniz tarafından benimsenmezse teknoloji araştırma ücretiniz gittikçe yükselecek.

Görsel

Belli gereklilikleri tamamlamış bölgelerde enstitüler belirebilecek ve zaman içerisinde dünyanın geneline yayılacak. Enstitünün belirdiği bölgeyi kontrol eden ülke prestij ve monark puanı elde edecek.

Her yıl belirmiş bir enstitüyü benimsememiş olmak teknoloji araştırma ücretinizi %1 yükseltir.

Enstitü topraklarınızın development değerinin %10’una etki ettiğinde o enstitüyü hükümetinize benimsetebilirsiniz. Bir enstitüyü benimsediğinizde o enstitünün benimsenmemiş olmasından kaynaklı teknoloji araştırma ücretine gelen yük silinecek ve üstüne size bonus sağlayacak. Bir enstitüyü benimseyebilmeniz için gerekli tutar ülkenizin büyüklüğü ile belirlenecek.

Her enstitü eğer ilişkiler pozitifse sürekli bir şekilde 1 toprak 1 toprak ilerleyecek, aynı zamanda 1 deniz bölgesini geçiş olarak kullanabilecek. Bunların yanı sıra enstitünün yayılmasını etkileyen farklı faktörler mevcut.

Oyun içerisindeki 7 enstitü aşağıda listelenmiştir.

Feodalizm
Bu enstitü göçebeler, Afrikadaki kabileler ve Amerika’daki yerliler hariç herkes tarafından benimsenmiş halde. Yavaş bir şekilde de olsa yayılmaya devam ediyor.
Bonus : Fazladan 1 Lider
Benimsenmemesi Halinde Artış : %50

Rönesans
Bu enstitü 1450 yılından sonra İtalya’da beliriyor, bölgenin başkent veya 20+ developmente sahip olması gerekiyor. Hızlı bir şekilde yayılıyor ve yayılırken yüksek developmente sahip bölgeleri tercih ediyor, sadece feodalizmin olduğu yerlere yayılabiliyor.
Bonus : %5 Ucuza Development,  %5 Ucuza Bina
Benimsenmemesi Halinde Artış : %20

Kolonicilik
1500 yılından sonra Avrupa’daki bir liman şehrinde belirebiliyor, toprağa sahip ülkenin Exploration ideasından Quest of the New World’ü açmış olması ve Yeni Dünya’yı keşfetmiş olması gerekiyor. Koloniye sahip ülkeler arasında hızlıca yayılıyor.
Bonus : %10 Bölgesel Ticaret Gücü
Benimsenmemesi Halinde Artış : %20

Matbaa
1550’den sonra yüksek ihtimalle Almanya’da belirebiliyor, belirebilmesi için toprağın Protestan veya Reformed olması gerekiyor. Protestan veya Reformed topraklarda hızlıca yayılıyor, onun dışında 15. seviye diplomatik teknoloji mevcutsa başkentlere de yayılabiliyor.
Bonus : %5 Ucuz Stability
Benimsenmemesi Halinde Artış : %20

Küresel Ticaret
1600’den sonra en değerli ticaret bölgesinde beliriyor ve ticaret binası bulunan bölgelere yayılıyor.
Bonus : +1 Tüccar
Benimsenmemesi Halinde Artış : %20

Fabrikalar
1650’den sonra 30 development’e ve fabrikaya sahip bir bölgede beliriyor ve fabrika bulunan bölgelerde yayılıyor.
Bonus : %10 Üretim
Benimsenmemesi Halinde Artış : %20

Aydınlanma
1700’en sonra parlamentoda koltuğu olan veya tüm özellikleri en az 5 olan bir hükümdar tarafından yönetilen herhangi bir bölgede beliriyor, üniversiteler ve parlamentoda koltuğu olan diğer şehirlerde yayılabiliyor.
Bonus : %25 Ucuza Kültür Değişimi
Benimsenmemesi Halinde Artış : %30

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Artık Avrupa tüm oyun boyunca ileride olmuyor, Asya’daki veya Afrika’daki bir ülke oyunun başından itibaren büyük zorluklarla yüzleşmek zorunda kalmıyor, ileride batılılaşırken lazım olur diye idealara veya development’e puan harcamayayım demek zorunda kalmıyor.

Aşağıda enstitü harita modunu görüyorsunuz, yeşil bölgeler tüm mevcut enstitülere sahip bölgeler, sarılar ise bazı enstitülere sahip bölgeler.

Görsel

Bu da aynı oyundan teknoloji haritası

Görsel

Teknoloji ile ilgili diğer değişiklikler

  • Amerika yerlileri reform olduklarında reform olunan ülkenin sahip olduğu tüm enstitülere sahip oluyor.
  • Ticaret Şirketleri artık herkes tarafından kurulabiliyor.
  • Batılı teknoloji grubuna has çok sayıda etken artık farklı enstitülere bağlanmış durumda.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr