Europa Universalis IV’te Tondo, Madyas ve Palembang Görev Ağaçları

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Tondo, Madyas ve Palembang görev ağaçları tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, bugün Güneydoğu Asya’ya geri dönüp bazı ülkeler için oluşturduğumuz yeni içerikleri tanıtacağız.

Philippines.jpg

İlk olarak Filipinlerden başlayalım. Filipinlerdeki tüm ülkelere jenerik görev ağaçları vermektense 2 ülkeye odaklanmayı daha doğru bulduk Bu ülkelerin ilki Tondo. Bu devlet takımadaların kuzeyindeki Luzon adasında yer alıyor. Filipinler barangay adı verilen şehir devletlerinden oluşuyordu, bu şehir devletleri de datu tarafından yönetilen ailelere ev sahipliği yapıyordu. Tondo gibi büyük barangaylar kendi sancağı altında, bir ulu datu tarafından yönetilen küçük barangaylara sahip olabiliyordu ve devletin bulunduğu bölgeye göre rütbeler de değişim gösterebiliyordu (Tondo’daki lakanlar gibi) Bu barangay Nusantara genelinde önemli bir ticaret merkeziydi, Çin göçleriyle birlikte Tondo Güneydoğu Asya genelinde Çin ürünlerinin bir dağıtım merkezi haline dönüşmüştü.

Tondo.jpg Madyas.jpg Philippines_missions.jpg

Bu görev ağacından öne çıkan bazı hususlar şu şekilde:

  • Growing Strong görevi Tondo, Laguna ve Mindoro’da yer alan 2. seviye kalelere %25 Defensiveness özelliği veriyor.
  • The Queen’s Channel, Pasig deltasında Manile ile aranızdaki doğal sınırdan bahsediyor. Bu bölge önemli bir su kaynağı olmasının yanı sıra ticaret yolu olarak da kullanılıyordu. Bu bölgenin kontrolünü elde etmeniz durumunda Tondo Filipinler ticaret bölgesinde +50 Trade Power elde ediyor.
  • Hem Befriend Majapahit hem de Abandon the Dragon görevleri Tondo’nun diğer ülkelerle olan diplomatik ilişkilerine odaklanıyor. Majapahit İmparatorluğu Tondo halkının önemli müttefiklerinden birisiydi, onların güvenini kazanmanız durumunda diplomatik güç ve +1 Diplomatic Reputation kazanacaksınız. Oyunun başlangıcında Tondo Ming hanedanının haraçgüzarı konumunda, bundan kurtulmak Tondo’ya meşruluk, idari güç ve Çin kıyısında bazı hak iddiaları kazandırıyor.

Şimdi sırada Madyas var. 11. yüzyılın başlangıcında Srivijaya’nın Chola tarafından istila uğramasının ardından Borneo ve Sumatra’dan kaçarak Visayas adalarına yerleşti. Burada yerli halkla karşılaşıp bir efsaneye göre Ati kahramanı Marikudo ve karısıyla bir ticaret antlaşması yaparak Panay topraklarını satın aldılar. Madyas deniz ticaretine ve savaşa odaklanan güçlü bir barangay konumunda.

Bu görev ağacından öne çıkan bazı hususlar şu şekilde:

  • All the Ships of Aklan görevi bu ülkenin ilk başkenti ve birazdan bahsedeceğimiz Maragtas kitabında bahsedilen konfederasyonun merkezi olan Aklan şehrine odaklanıyor. Daha önce bahsettiğimiz donanma odağı neticesinde, amiral sahibi olmanız, 8’den fazla kadırga (galley) sahibi olmanız ve donanma limitinizin en az %90’ında olmanız gerekiyor. Bu görevi tamamladığınızda +%5 Morale of Navies, -%5 Heavy Ship Cost ve -%10 Light Ship Cost ediniyorsunuz.
  • Going Back Home görevi eski topraklarınıza geri dönmenizi konu alıyor. Filipinlerde 10 toprak sahibi olmanız durumunda Borneo adasında kalıcı hak iddiaları kazanıyorsunuz.
  • The Book of Maragtas Madyas halkının Borneo’dan göçlerini anlatan efsanevi bir kitap. Adanın kuzey kısmını ele geçirmeniz her güç kategorisinden 100’er puan edinmenizi ve +1 istikrar kazanmanızı sağlıyor.

Bu iki görev ağacının yanı sıra, Tondo ve Madyas’ın 2. kısmı için 6 görevlik bir seri daha oluşturduk. Bu seri Filipinler’in fethine odaklanıyor: Luzon, Visayas ve Mindanao olmak üzere fetihlerde bulunuyorsunuz. Bu fetihlerin ardından her toprakta 2 biriminizin olması durumunda moral bonusları ve bu bölgelerdeki kolonileştirilmemiş toprakları ele geçirmek gibi ödüller kazanıyorsunuz.

Plb_map.jpg

Şimdi Palembang’a geçelim. Oyunun erken döneminde kurulabilen bu korsan devletinin görevleri tahmin edeceğiniz üzere korsanlık temalı. Tarihse Palembang tüm Nusantara’daki en eski şehirlerden birisi ve Srivijaya İmparatorluğu’nun başkentiydi. Güneydoğu Asya’da deniz ticaretinde önemli limanlardan birisiydi. Bu sebeple görev ağacında modern korsanlıkla, bu tarihsel önemi harmanlamak istedik. Görev ağacının sonunda bu kadim ve güçlü ülkeyi tekrardan kurabiliyorsunuz.

Palembang.png

Bu görev ağacından öne çıkan bazı hususlar şu şekilde:

  • Where the Water Leaks bu ülkenin isminin etimolojik açıklamalarından birine yönelik. Bu görevde donanma limitinizi %100 doldurmanız gerekiyor, bunun karşılığında Siak ve Jambi kontrolündeki topraklarda kalıcı hak iddiaları kazanıyorsunuz.
  • Orang Laut, Arrival of the Dragonships ve Pirate Kings genişlemenizi devam ettirmeye yönelik müttefikler kazanmanızı istiyor. Orang Laut ayrıcalıklarına ve adanın kuzeyinde çeşitli topraklara sahip olmanız durumunda denizcilik geleneği kazanıyorsunuz. Dragonshipler Çin kökenli gemilerdi, bu görev size Ship Cost düşüşü ve Ship Combat Ability artışı sağlıyor (tüm türler için), 2 güçlü amirale ve doğuda 4 yeni toprağa sahip olmanız 3/3/4/3 özelliklerinde amiral Chen’e erişebilmenizi sağlıyor.
  • Hem King Under the Mountain hem de King’s Court Srivijaya İmparatorluğu temalı görevler, istenen bölgeleri ele geçirmeniz durumunda 50 Traditionluk bir general ve National Unrest düşüşü ediniyor, çeşitli corelar kazanıyorsunuz.
  • Restore Srivijaya görevi Sumatra ve Java adalarının tamamını ele geçirmenizi istiyor. Görevi tamamladığınızda kalıcı -%10 Stability Cost, +1 istikrar ve her güç kategorisinden puanlar kazanıyorsunuz.

Bugünlük bu kadar, okuduğunuz için teşekkürler.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv