Europa Universalis IV’te Vietnam ve Cham İçerikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Vietnam ve Cham içerikleri tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, geçtiğimiz günlükte bahsettiğimiz üzere bugün Vietnam içerikleriyle karşınızdayız.

dd_vietnam.png

1444 senesinde Dai Viet oldukça genç bir ulus, Le Loi önderliğinde işgalci Ming hanedanlığından bağımsızlıklarını elde etmelerinin üstünden çok süre geçmedi. Champa devletine karşı giriştikleri seferler Vietnam’ın güneye doğru genişleme politikasının ilk adımı oldu. Şimdilerde Dai Viet Le Loi’nin henüz çocuk yaştaki torunu Bang Co tarafından yönetilse de, ülkede asıl gücün Kraliçe Nguyen Thi Anh’ta ve Trinh Kha’da (2/3/5/1’lik bir general) olduğunu söylemek yanlış olmaz. Le hanedanı çok güçlü bir yükseliş yaşamış olsa da, bu hanedanın otoritesi şimdiden Nguyen, Trinh ve Mac hanelerinin gücü altında zayıflamaya başlamış durumda. Bu haneler arasındaki çekişme Vietnam’ın oyunun konu aldığı zaman periyodu içerisinde birden fazla kere bölünmesiyle sonuçlandı.

dd_dai_missions.png

Yukarıda Dai Viet, Annam ve Tongkin devletleri tarafından kullanılabilen Vietnam içeriklerini görüyorsunuz.

 • Bu yamadaki diğer ülkeler gibi Dai Viet de görev ödülü olarak Subjugation savaş sebebi elde ediyor. İlk olarak Lan Xang, Lan Na, Khmer ve Ayutthaya devletlerine savaş sebebi, ardından Burma üzerinde kalıcı hak iddiası elde ediyorlar.
 • En sağda Rule Muang Phuan görevi ile başlayan kısım hem Dai Viet hem de Lan Xang tarafından bağımsızlığı garanti altına alınan ve Ming’e haraç ödeyen Muang Phuan devletini hakimiyetiniz altına almanızı istiyor.
 • Defy Ming görevi felaketi esnasında Ming’ten Yue vasalını çalabilmenizi sağlıyor. Bu görev aynı zamanda Ming’in Mandate oranını 20 azaltıyor, yeterince fırsatçı davranarak burada bazı kazanımlar elde edebilirsiniz.
 • Claim the Mandate görevi ülkenizin ismini değiştirebilmenizi sağlayan bir olay tetikliyor, ülkenizin ismini Viet Nam veya Dai Nam yapabiliyor, dilerseniz Dai Viet olarak bırakabiliyorsunuz.
 • Purchase Western Arms görevi Doğu Hint adalarında faaliyet gösteren bir Avrupalı güçle iyi ilişkilere sahip olmanızı istiyor, karşılığında kalıcı %30 topçu maliyet düşüşü, %10 kuşatma becerisi kazanıyorsunuz.
 • Faith and Learning görevi tapınaklar inşa etmenizi ve yüksek dini bütünlüğe sahip olmanızı istiyor, eğer Konfüçyuscu bir ülke ile oynuyorsanız kalıcı olarak uyum hızı bonusu elde ediyorsunuz, eğer başka bir dindeyseniz idea maliyetini %5 azaltıyor.
 • State Education görevi üniversite inşa etmenizi istiyor, başkentinize aktif ancak henüz benimsenmemiş tüm enstitüler için ilerleme veriyor.
 • Imperial Citadel görevi ile ilgili henüz bilgi veremeyeceğim fakat etkilerinden bazıları başkentinizi Hue’ye taşımanıza olanak tanıması veya Dong Kinh’in ismini Hanoi olarak değiştirmesi.

Bu kısımda fark ettiyseniz sol üstteki dört görevden bahsetmedim, onlar Dai Viet’in ek içerikleriyle ilişkili olduğu için daha ayrıntılı bir şekilde söz etmek gerekiyor.

dd_disaster.png

Bu dört görev tam olarak yukarıda gördüğünüz tarzda senaryoların yaşanmasını engellemeyi amaçlıyor. Oyuncu, devletin gücünü toplamalı, güçlü hanelerin etkisini azaltmalı. Aksi takdirde bu haneler harekete geçerek ülkeyi ikiye bölebilir. Keşif Çağı ve sonrasında Dai Viet’in yetersiz bir hükümdara sahip olması durumunda Kuzey ve Güney Hanedanları ismindeki yeni bir felaket tetiklenebiliyor. Bu görev ağacını takip ederek felaketin tetiklenmesini engellemeniz gayet mümkün fakat felaketi atlatmak isterseniz taraflardan birini seçebiliyorsunuz.

Tarihsel olarak bu durum EU4’ün konu aldığı zaman periyodunda 2 kere yaşansa da EU4’te sadece 1 kere yaşanabiliyor fakat yaşandığı döneme göre kendi içinde farklılıklar içerebiliyor. Felaketin Reformasyon çağında tetiklenmesi durumunda Tonkin tagıyla yansıtılan kuzey hanedanında Mac hanesi bulunurken, sonraki çağlarda başta Nguyen hanesini göreceksiniz. Annam tagıyla yansıtılan güney hanedanı Reformasyon çağında Le hanesine bağlı kişilerin elindeyken, sonraki çağlarda Trinh hanesiyle karşılaşacaksınız (Trinh Kha’nın soyundan gelenler).

Bu felaket kuzey ve güney şeklinde sadece topraklarınızı değil, aynı zamanda sahip olduğunuz vasal devletleri de bölüştürüyor. Örneğin Dai Viet vasal olarak Ming ve Khmer’e sahipse, kuzey hanedanı Ming’i elde ederken güney hanedanı Khmer’i elde ediyor. Bölünme sonrası ortaya çıkan iki devlet de Dai Viet’i kurabiliyor.

Peki bunların yaşanmasını nasıl engelleyeceksiniz? Mevzubahis 4 görevin fonksiyonu şu şekilde:

 • Dai Viet oyuna Soylular için yeni jenerik ayrıcalıklardan biri olan “Ordu Kontrolü” ile başlıyor. Bu ayrıcalık Soyluların nüfuzunu ve lider maliyetini arttırıyor ve her lider alışınızda size Ordu Geleneği sağlayıp tekrar Soylu nüfuzunu yükseltiyor. Control the Army görevi bu ayrıcalığı kaldırmanızı ve ordu limitinizin tamamını kullanmanızı istiyor.
 • Curtail the Nobility görevi en az %50 Kraliyet toprağına sahipken Soyluların nüfuzunu azaltmanızı istiyor.
 • Restore Examinations görevi Çin, Vietnam ve Kore topraklarında görülen Konfüçyus sınavlarıyla alakalı. Devlet görevlilerinin makamlarına gelmeden evvel Konfüçyus edebiyatında ve devlet yönetiminde bir sınav geçmesi gerekiyordu ve teoride meritokratik bir yöntem olan bu sınavlara herkes katılabiliyordu. Bunun için aşağıda gördüğünüz Examination System ismindeki bir hükümet reformunu geçirmeniz ve bütçe açığı vermeden 3 danışmana sahip olmanız gerekiyor.
 • Prevent Division görevi Dai Viet’in core topraklarına sahip olmanızı, 2 istikrara sahip olup Tonkin ve Annam ülkelerinin haritada bulunmamasını istiyor. Bu görevi tamamladığınızda Northern and Southern Dynasties ismindeki felaketle bir daha karşılaşmıyorsunuz, oyunun sonuna kadar istikrar arttırma maliyetini %10 düşürüyor.

dd_govreforms.png

Yukarıda size Examination System reformundan bahsetmiştim, bu reform danışman havuzunuzu 1 genişletiyor, Soyluların nüfuzunu ise %10 azaltıyor. Bu reformu geçirebilmeniz için Celestial Empire veya Confucian Bureaucracy reformlarına sahip olmanız gerekiyor. Confucian Bureaucracy hem Dai Viet hem de Kore’nin 1444’te sahip olduğu yeni bir hükümet reformu. Bu reform danışman maliyetini %10 azaltıyor, Konfüçyus dinine veya Vietnam birincil kültürüne sahip devletler tarafından seçilebiliyor. Dai Viet’in yönetim biçimi Güneydoğu Asya’nın diğer devletlerine nazaran Ming’i andırıyordu, aynı zamanda Kore’nin yönetiminin “Otokrasi” olarak nitelendirilmesi kulağa hoş gelmiyordu. Bu yeni reform ile birlikte tek taşta iki kuş vurmuş olduk.

dd_culture.png

Kültür demişken, bölgenin kültür haritasında son paylaşımımızdan bu yana bazı değişiklikler yaşandı. Tay grubu Siyam ülkesini kurabilecek ülkeleri içeriyor. Siyam dönemin “tarihsel kazananı” konumunda ve yamamız büyük oranda kendisine odaklanıyor, bu kapsamda Siyam’ın güçlü bir kültür grubuna sahip olmasını istedik. Kuzey Tay kültürünün yeni adı Khon Muang, Khmer artık kendi kültür grubuna sahip, bu da bu dönemde Khmer’in yalnızlığını güzel bir şekilde yansıtıyor. Vietnam kültürü ise Çin kültür grubuna alınarak “güçlendirildi”, böylelikle Dai Viet herhangi bir eksi almadan Mandate of Heaven’i ele geçirebiliyor, Çin topraklarında daha kolay bir şekilde genişleyebiliyor. Miao artık Tibet kültür grubunda, Cham ise Malay grubunda, böylelikle aşağıda gördüğünüz kendi özel görevlerinin yanı sıra Malay görev ağacına erişebiliyor.

dd_champa_missions.png

Cham görev ağacından bazı satırbaşları:

 • Reconquer Indrapura görevi kuzeyinizdeki 2 bölgeyi ele geçirmenizi istiyor, tamamladığınızda bu iki toprak da Cham kültürüne geçiyor, Shunhua bölgesinin ismi Kandarapura oluyor.
 • Conquer Vietnam görevi oyunun sonuna kadar kültür değiştirme maliyetinizi %20 azaltıyor.
 • Subjugate the Highlands görevi Khmer İmparatorluğuna karşı Subjugation savaş sebebi elde etmenizi sağlıyor.
 • Malay Connections görevi Malaya bölgesinde Malakka gibi orta güçte bir Sunni müttefike sahip olmanızı istiyor, görevi tamamladığınızda Sunni mezhebine geçebiliyorsunuz.
 • Expedition to Tondo görevi Luzon’un bir kısmını ele geçirmenizi ve Kolonist sahibi olmanızı istiyor. Ödül olarak oyunun sonuna kadar %25 koloni menzili sağlıyor.

Bu haftalık bu kadar, bu hafta kısa süren bir tatile çıkacağım dolayısıyla önümüzdeki hafta Lan Na veya Shan devletleri gibi küçük devletlere odaklanan nispeten daha kısa bir günlükle karşınızda olabiliriz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv