Europa Universalis Masa Oyununda Oyun Düzeni, Aşamalar ve Kastilya

Görsel

Europa Universalis: The Board Game geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyun düzeninden, oyundaki aşamalardan ve Kastilya’dan bahsediliyor.

Herkese merhabalar, bugün ilk olarak oyun düzeninden bahsedecek, ardından oynanış sırasına dair bilgiler vereceğiz. Bu ilk okunuşta çok heyecan verici bir konu olmayabilir, ancak oyunun gerçek anlamda nasıl oynandığını anlamak için önem taşıyor. Geçtiğimiz günlüklerde benzer yapıda olmak üzere Monark Puanlarından ve Eylem Kartlarından sözetmiştik.

Oyun Düzeni

Europa Universalis: The Board Game’in ana düzeni oynamaya karar verdiğiniz senaryoya ve toplam oyuncu sayısına göre değişiklik gösteriyor. Oyunda başlangıç seviyesinde bazı senaryolar mevcut, bu senaryolarda direkt olarak aksiyona dahil olabiliyorsunuz, öte yandan bazı küçük ülkelere veya spesifik bölgelere odaklanan senaryolarımız var.

Ana senaryoda oyuncu sayısına göre major ülkelerle oynamanız öneriliyor. Örneğin 3 kişi oynuyorsanız oyunu İngiltere, Kastilya ve Fransa iyi tercih olacaktır. 3 kişi daha varsa Avusturya, Polonya ve Osmanlı güzel seçenekler. Eğer 4 kişi oynyuorsanız belki Kastilya, Fransa, Avusturya ve Osmanlıdan oluşan bir oyun kurmak isteyebilirsiniz.

Ana senaryoda oyunun 4 çağında da oynayabiliyorsunuz. Daha hızlı oynamak isterseniz çağ sayısını 2 veya 3’e indirebilirsiniz. Oynadığınız her major ülke için event destelerine eventler eklemeniz gerekecek, aynı zamanda bazı senaryoların kendilerine has senaryo eventleri mevcut.

Her oyuncunun kendisine has büyük ve küçük bölge piyonları, nüfuz pulları, ilişki pulları, tüccarları, askeri birimleri ve kendilerine has kartları var. 1444 başlangıcında bölge piyonları masadaki bayrakların üstüne yerleştiriliyor. Tüm oyuncular her türden 4 monark puanı pulu ve 15 altınla oyuna başlıyor. Oyuncular başlangıç hükümdarlarını hükümdar alanına koyup 5 Eylem Kartı ve 1 Event Kartı seçiyor. Oyun başlamadan önce yapacağınız son şey görev seçmek – her oyuncu 2 görev seçip 1 ekstra rastgele görev elde ediyor.

Görsel

Oynanış Sırası

Oyunda her turda 4 aşama bulunuyor:

  1. Kart Çekme Aşaması
  2. Eylem Aşaması
  3. Barış Aşaması
  4. Gelir & Gider Aşaması

Bu aşamalar yukarıda listelendiği sırayla gerçekleşiyor, oyuncular bir sonraki tura geçmeden önce tüm aşamaları birlikte tamamlıyor.

Kart Çekme Aşamasında oyuncular her biri istedikleri türden olmak üzere 3 Eylem Kartı çekiyor. Ardından çektikleri kartlar arasından ellerinde tutmak istedikleri her kart için 2 altın ödüyorlar. Bunun ardından 1 Event Kartı çekiyorlar.

Eylem Aşamasında oyuncular sırayla dilerlerse Eylem Kartlarını oynayabilirler dilerlerse temel eylemlerden birini gerçekleştirebilirler. Bu aşamada oyuncuların sıralarını geçmeden önce Event Kartlarını oynamaları gerekir.

Barış Aşaması oyun içerisinde aktif savaş olması durumunda gerçekleşiyor, bu aşamada barış müzakeresinde bulunup antlaşma yapabiliyorsunuz. Henüz sonuçlanmamış savaşlar bir sonraki tura uzayabiliyor.

Gelir & Gider Aşamasında tüm oyuncular vergi gelirlerini topluyorlar, harcamalarını yapıyorlar ve hükümdar ile danışmanlarının yeteneklerine göre yeni monark puanı pulları elde ediyorlar.

Event destesindeki kartların bitmesi durumunda oyunda yeni çağa geçiliyor, yeni çağa geçiş esnasında oyuncular baştan yeni görevler seçip farklı event destesine sahip oluyor.

Görsel

Major Ülke Tanıtımı: Kastilya

Kastilya oyuna kuzeydeki Fransa’dan biraz daha zayıf olarak başlıyor, ancak İspanya topraklarını birleştirmesi durumunda Avrupa’da daha etkin rol oynamaya başlayabilirler. Aragon’u İberya Evliliği eventiyle birleştirip kendi krallığınıza katabilirsiniz, Aragon ile birliğe girilmesi İtalya’daki nüfuzunuzu da arttırabileceğiniz anlamına geliyor. İtalya’da Fransa veya Avusturya ile bir rekabet yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda bölgenizdeki Gırnata ve Navarra gibi devletler oyunun erken döneminde genişlenebilecek hedefler.

Eğer Fransa ve İngiltere birbirlerini yemeyi bırakırsa bu durum bir süre sonra bu ikisinden biriyle savaşmak zorunda kalabileceğiniz anlamına geliyor. Fransa her zaman yanıbaşınızda, İngiltere ise size sıkıntı çıkarabilecek devletlerden biri olan Portekiz’in müttefiği. Dilerseniz Avrupa’yı çok da umursamayıp Yeni Dünya’nın zenginliğini ele geçirmeye odaklanabilirsiniz. Denizaşırı İmparatorluğunuzu korumak için güçlü bir filoya sahip olmanız gerekecek.

İberya yarımadası Reformasyondan en az etkilenecek yerlerden birisi, ancak yine de Reformasyon bazı müttefiklerinizi kaybetmenize sebep olabilir. Aynı zamanda tüm ekonominizi Amerika’dan gelecek altına bağlamamaya dikkat etmelisiniz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr