Europa Universalis Masa Oyununda Diplomasi

Europa Universalis: The Board Game geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyundaki diplomatik eylemlerden bahsediliyor.

Ocak ayının sonuna doğru yaklaşsak da hepinize mutlu yıllar diliyorum! Aradan sonra geliştirici günlükleri geri döndü ve bu hafta diplomatik ilişkilere göz atacağız.

Diplomatik İlişkiler

Basite indirmek gerekirse diplomatik ilişkiler iki kategoriye ayrılmakta; oyuncular arası ve oyuncuların oyuncu olmayan devletlerle(NPR) olan. Bunlardan ilki oyun mekaniklerine ve kurallarına bağlı olmayan sözlü anlaşmalar. Bugün odağımız oyun kurallarıyla şekillenen ikinci kategori.


İngiliz ve İspanyol nüfuzu(küpler). İberya’da kraliyet evlilikleri ve müttefiklikler.

Nüfuz ve Diplomatik Monark Puanları

Oyuncu olarak NPRler ile olan ilişkileriniz diplomatik puanınızı nasıl harcadığınıza bağlı. Yapabileceğiniz diplomatik eylemlerden birisi tahtadaki bölgelere nüfuzunuzu yerleştirmek. Bunu direkt olarak mevcut diplomatik puanlarınız harcayarak küpleri ilgili bölgeye koyarak yapabilirsiniz ya da bu küpleri altın harcayarak elde edebilirsiniz. Nüfuz sadece devletinize veya nüfuz sahibi olduğunuz bir bölgeye komşu bölgelere konabilir.

Nüfuz, direk kontrolünüz olmayan bölgelerdeki politik gücünüzü ve ve ilişkilerinizi geliştirir. Belli bir miktarda nüfuza sahip olduğunuzda müttefiklik, vassal yapma ve tabi ki ilhak etme eylemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Her bölgenin bir nüfuz kapasitesi olduğu için bazı bölgelere nüfuz yayarak diğer oyuncuların o bölgede istedikleri nüfuz seviyelerine çıkamamasını engelleyebilirsiniz. Bir bölgedeki nüfuzunuzu maksimum değere çıkarırsanız oradaki devletle otomatik olarak müttefiklik veya kraliyet evliliği elde edersiniz.

Nüfuz, bölgedeki düşman casuslar, savaşlar ve eventler ile etkilenebilir.

Kraliyet Evlilikleri

Kraliyet evlilikleri bölgedeki siyasi gücünüzü artıran bir bağdır, nüfuzunuz sabotajlara karşı daha dayanıklı olur ve bazı eventlerin(genelde yararlı olanlar) ortaya çıkması için gereklidir. Yeterli nüfuz ve uygun koşullarda kraliyet evlilikleri ile başka tahtları ele geçirebilirsiniz. Nüfuzunuzu maksimize ederek, eventlerle veya eylem kartlarıyla kraliyet evliliği elde edebilirsiniz.

Müttefikler

Müttefiklik bir diğerini savaş çıktığında desteklendiği pakttır. Müttefiğiniz saldırı aldığında destek olmazsanız sadık olmama cezaları çekersiniz. Başka bir devlete saldırdığınızda nüfuz harcayarak müttefiğinizin size destek olmanız için ikna edebilirsiniz. Bir NPR’yi savaşta kendi tarafınıza çekerseniz askerleri savaş süresince sizin kontrolünüze geçer.

Müttefiklik ayrıca diplomatik vassal yapmanın ilk adımı. Kraliyet evlilikleri gibi müttefiklikler de eylem kartları, nüfuz ve eventlerle elde edilmekte.

Vassallar

Vassallar özgürlükleri limitli bağlı devletlerdir. Gelirlerinin bir kısmını derebeylerine verirler ve istendiği vakit asker de yollarlar. Vassallar diplomatik şekilde ilhak edilebildikleri gibi çeşitli eventler ile özgür kalabilirler.

Müttefiklerinizden birini diplomatik olarak vassalayabilmek için başken bölgesinde yeterli nüfuza sahip olmalısınız. Ayrıca vergi geliriniz vassalınızdan daha fazla olmalıdır. Şartları sağladıktan sonra Vassal/İlhak kartınızı kullandıktan sonra gerekli nüfuz miktarını bölgeden çekersiniz. Eğer zaten vassalınız varsa aynı adımlarla vassalınızı diplomatik olarak ilhak edebilirsiniz.


Polonya ve Osmanlı vassalları(Bayraksız taşlar).

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Agamemnon #totalwar https://t.co/0uBsowgxes
Anno 1404 History Edition Tanıtıldı #anno https://t.co/wlR0rdKO9l

Strategyturk Arşiv