Europa Universalis Masa Oyununda Görevler ve Olaylar

EU_dev_diary10.jpg

Europa Universalis Masa Oyunu geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyundaki olay ve görevlere dair bilgiler veriliyor.

Birçoğunuzun bileceği üzere dün Europa Universalis IV’nın 6. yıldönümüydü. Bunu bir fırsat bilerek Paradox’u ve 6 yıldan beri (belki de daha öncesinden) oyunu takip eden oyuncuları kaleme aldığımız yeni bir geliştirici günlüğü ile kutlamak istedik. Bu bizim 10. geliştirici günlüğümüz olacak, bu günlükte sizlere oyundaki Görevlerden ve Olaylardan bahsedeceğiz.

Olaylar

Europa Universalis Masa Oyununda her tur hedeflerinizi belirlerken dikkate almanız gereken önemli hususlardan birisi Olaylar. Kart Çekme Aşamasının başlangıcında Olay Kartlarını açıyorsunuz ve her oyuncu Eylem Aşaması esnasında açılmış Olay Kartlarından birini oynamak zorunda kalıyor.

Olaylar kendilerine has farklı çağlara sahipler ve tarihin akışını yansıtmayı hedefliyorlar. Bu kartların büyük bir kısmı savaşlar, devrimler veya Reformasyon hareketi gibi tarihsel olaylara dayanıyor. Bunların yanı sıra hastalıklar ve isyanlar gibi nispeten daha jenerik kartlar da mevcut.

Olaylar basitçe oyuncunun kontrolünün dışında oyunda gerçekleşen bazı olayları ifade ediyor. Bir kartı seçtikten sonra bu olayda ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor, genellikle kartın üstünde A ve B seçenekleri bulunuyor. Bazı Olayların ek etkileri olabiliyor.

Bazı olaylarda kartın sağ alt kısmında bayraklar göreceksiniz. Bu durum o olayın sadece o ülke tarafından oynanabileceği anlamına geliyor. Bunların büyük bir kısmı üzerinde tarihsel bir hükümdar portresine sahip ve bu hükümdarın ait olduğu ülkeye haslar.

Olay kartları Olly Lawson ve Joeri Lefevre tarafından tasarlandı, kendileri aynı zamanda bu iletide görmüş olduğunuz açıklama görsellerini de hazırladılar.

The_Anatomy_of_an_Event_Card-1024x555.jpg

Görevler

Tüm major güçler (ve bazı diğer devletler) kendi görev setlerine sahipler. Hangi senaryoda oynadığınız göre tamamlayabileceğiniz farklı görevler mevcut.

Oyunda Zafer Puanı elde etmenin ana yolu görevler tamamlamak. Bu görevler aynı zamanda size hak iddiası, monark puanı, para, kolonist gibi çeşitli ödüller verebiliyorlar. Genellikle bir görevi tamamladığınızda, bir başka görevi alabilir oluyorsunuz.

Görevler oyuncunun o turda net bir hedefe odaklanabilmesini sağlıyor. Bunlar büyük oranda ülkelerin tarihsel genişlemeleriyle bağlantılı olsa da, farklı stratejilerin de yapılabilmesi için olanak sağlıyor. Europa Universalis IV oyuncuları bu görevlerden bazılarına halihazırda aşina.

The_Anatomy_of_Missions_and_Milestones-1024x442.jpg

Dönüm Noktaları

Dönüm noktaları oyuncuların sağlamaya çalıştığı ortak hedefleri ifade ediyor. Bunlar büyük oranda görevleri andırıyorlar, ancak tüm oyuncular için aktifler. Her dönüm noktasından sadece 3 oyuncu Zafer Puanı kazanabiliyor. İlk tamamlayan 5, ikincisi 3, üçüncüsü ise 1 puan alıyor. Oyunda her zaman oyuncuların hedefleyebileceği 4 farklı dönüm noktası bulunuyor.

Dönüm noktaları 4 kategoride olabiliyor ve aynı kategorideki dönüm noktalarının ödülleri aynı. Ekonomik dönüm noktaları İdari Güç sağlarken, genişleme dönüm noktası size Diplomatik Güç sağlıyor, siyasi dönüm noktası Askeri Güç sağlarken, askeri dönüm noktaları size para sağlıyor. Burada özellikle bir dönüm noktasını tamamlamak için harcayacağınız puanın, bunu tamamlama sonrası elde edeceğiniz puandan farklı olmasını sağlamaya çalıştık.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Kutsal Hazineler #imperator https://t.co/sf4F4ZWFB9
Hearts of Iron IV'te Modlama Seçenekleri #HoI4 https://t.co/LblF4jSIDM

Strategyturk Flickr