Europa Universalis Masa Oyunu’nda Temel Eylemler

Europa Universalis masa oyunu için kaleme alınan geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyundaki temel eylemlerden bahsediliyor.

Geçen günlüklerde eylemlerden bahsetmiştik ancak genel olarak Eylem Kartlarını içermekteydi. Şimdi ise temel eylemlerden bahsedeceğiz. Bu eylemler her zaman yapabileceğiniz, hiç bir karta gerek duymayan eylemlerdir.

Temel Eylemler

Temel Eylemler Eylem Kartları gibi Yönetimsel, Diplomatik ve Askeri olmak üzere üç farklı monark gücüne bölünmüş durumdadır ve bu üç monark puanından birisi harcanarak gerçekleştirilir. Ancak bunların yanında bu güçlerden birine bağlı olmayan bazı Özel ve Ücretsiz Eylemler de bulunmakta.

Bedava Eylemler

Bedava Eylemler kendi turunuzda, hatta bazı durumlarda diğer oyuncularının turları sırasında da diğer eylemlerin yanında gerçekleştirilebilen eylemlerdir.

Savaş İlan Etme
Savaş ilan ederek hedef ülke ile savaş durumuna girersiniz. Savaş sebebiniz olmadan savaş açarsanız -2 İstikrar düşüşü yaşarsınız. Savaş sebepleri genelde hedef ülkenin topraklarında bulunan hak iddialarınızdır.

Lider veya Danışman İşe Al
Elinizdeki kartlarda bulunan danışman(Kare portreler) veya liderleri(Yuvarlak portreler) işe almak için gerekli ücreti ödemeniz gerekir. Danışmanlar Altın ile işe alınırlar ve uzman oldukları monark puanına ekstra getiri sağlarlar. Liderler ise Askeri Puan harcarlar ve savaşlarınızda çeşitli bonuslar sağlar.

Borç Al/Öde
Torbadan bir borç pulu ve 5 Altın alınır. Borç tamamen ödenene kadar her tur 1 Altın faiz ödemeniz gerekir. Aktif borç sayınız 5 olmadığı müddetçe istediğiniz zaman borç çekebilirsiniz.

Özel Eylemler

Özel Eylemler belli bir Monark Gücüne bağlı değildir ve gerçekleştirirken genelde monark puanı harcamaz. Ancak Özel Eylem gerçekleştirmek oyuncunun bir turunun geçmesine mal olur.

Fikir Araştır
Fikirde belirtilen monark puanını harcayarak istediğiniz ideayı aktif edip getirilerini elde edebilirsiniz.

Ulusal Odağı Değiştir
Her tur sadece bir kez yapılabilir. Aşağıdaki iki maddeden birini veya ikisini birden yapmanız gerekmekte.

  • Elinizdeki 3 Eylem Kartını çıkartın ve 2 yeni Eylem Kartı çekin. Veya 2 Eylem Kartı çıkartıp 1 yeni Eylem Kartı çekin.
  • İstediğiniz bir Monark Gücüne 2 taş ekleyin ve diğer ikisinden bir taş çekin.

Devlet Dinini Değiştir
İkinci çağdan itibaren devlet dinini Katolik->Protestan veya tam tersi şekilde değiştirebilirsiniz. Diğer dinlere geçiş sadece savaş ve isyan sonucu ile gerçekleştirilebilir.

Keşfet
1 Diplomatik ve 1 Askeri Puan harcayarak donanma ve ordunuzu keşfedilmemiş bir bölgeye ilerletebilirsiniz. Bunu eylemi gerçekleştirebilmek için “Quest for the New World” fikrini açmış olmanız gerekmekte.

Christopher Columbus Amerika’yı keşfediyor. Çizim: Olly Lawson

Yönetimsel Eylemler

İstikrarı Artır
6 Yönetim Puanı karşılığı(Bu değer mevcut İstikrar seviyenize göre değişebilir) İstikrar seviyenizi 1 artırabilirsiniz. İstikrar seviyesi -3 ile +3 arasında değerlere sahiptir.

Eyalet Dinini Değiştir
Tüm bölgelerine sahip olduğunuz eyaletin dinini devlet dinine çevirmek için 3 Yönetim Puanı ve 3 Altın ödemeniz gerekmekte. Bu eylemi gerçekleştirirken dönüştüreceğiniz eyaletteki bölgelerin toplam vergi getirilerinin yarısı kadar isyan zarı atmanız gerekmekte.

Kolonileştir
Keşfettiğiniz ve boş olan bir koloni bölgesine 1 Diplomatik Puan karşılığı kolonist taşı koyabilirsiniz. Koloninin tamamlanması için 5 kolonici gerekir ve bu değere ulaşınca koloni bölgesi standart bölgeye dönüşür.

Diplomatik Eylemler

Nüfuz
En az bir bölgesine sahip olduğunuz bir eyaletin içine veya bu eyalete komşu eyaletlerin bölgelerinden birine nüfuz taşı koymak için 1 Diplomatik Puan veya 3 Altın ödemeniz gerekir.

Ticaret
1 Diplomatik Puan karşılığı 3 Ticaret Kartı çekerek bu tur aktif oynanmamış bir tüccarınızın bulunduğu veya gidebileceği bir ticaret noktası içeren kartlardan birini seçip diğer ikisini desteye geri eklersiniz. Seçilen ticaret noktasında tüccar bulunduran tüm oyuncular noktadaki güçlerine göre ticari gelir kazanmaya başlar.

Hak İddia Et
Ülkenize sınır olan eyaletlerin bölgelerinde 1 Diplomatik Puan kaşılığı hak iddia edebilirsiniz.

Askeri Eylemler

Orduyu/Donanmayı Aktif Et
Ordunuzu veya donanmanızı aktif etmek için 1 askeri puan harcamanız gerekir. Aktif edilen ordular hareket edebilir veya kuşatma yapabilir. Savaşta olan devletlerin orduları aynı eyalette karşılaşırsa savaş durumuna geçilir.

Aktif edilen donanmalar istenen deniz bölgesine veya limana hareket ettirilebilirler. Donanmalar tek seferde en fazla 2 deniz bölgesi kadar yol kat edebilir. Savaşta olan 2 devletin donanması aynı deniz bölgesinde karşılaşırsa savaş durumuna geçilir.

Savaşa Hazırlık. Çizim: Olly Lawson

Askere Alım
1 Askeri Puan ve gerekli miktarda Altın karşılığında insan gücü rezerviniz veya ekonominiz izin verdiği müddetçe asker alabilirsiniz. İnsan gücünüz tükendiğinde torbadan paralı asker almaya devam edebilirsiniz. Elinizdeki her liman başına da bir gemi inşa edilebilir.

İnsan Gücü Yenile
Her 2 birim başına 1 Askeri Puan harcayarak istediğiniz kadar yorgun birimi insan gücüne çevirebilirsiniz. Bu birimler yorgun alandan hazır alana geçerek tekrar alınmaya uygun hale gelirler.

İsyan Bastır
1 Askeri Puan karşılığında istediğiniz bölgedeki huzursuzluğu 1 azaltabilirsiniz.

Yeni Çizimler

Fark etmiş olabileceğiniz üzere bazı yeni çizimlerimiz var ve bunun sebebi Olly Lawson’ın kartlar üzerinde çalışmaya başlaması.Kendisi İngiltere’de bir çizer ve önceki çalışmalarına baktığınızda tam da bu iş için uygun olduğu görülüyor. Ayrıca Pandemic: Fall of Rome gibi benzer tarihsel oyunlarda da çalışmış birisi ve kendisi bir Europa Universalis fanı!

Bu günlükteki tüm çizimler kendisine ait ve daha fazlası da gelecek!

Olly’nin kendisi hakkında yazdığım paragrafa hayranlıkla bakarken ki çizimi.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Sözleşme ve Müzakere #ck3 https://t.co/Sch2nMe3gB
Total War Saga: TROY'da Agamemnon #totalwar https://t.co/0uBsowgxes

Strategyturk Arşiv