Hearts of Iron IV : Donanma ve Gemi Doktrinleri

Merhabalar ve Hearts of Iron 4 için 26. geliştirici günlüğüne hoşgeldiniz. Bu günlükte gemilerden bahsedeceğiz.

Gemi Araştırması
Öncelikle bir donanma teknoloji ağacımız mevcut, yıllar içerisinde bu teknoloji ağacında geliştirmeler yaparak yeni gemi türlerine sahip olabilir, farklı transport seçeneklerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Denizaltılarından taşıma gemilerine kadar her şey bu teknoloji ağacı içerisinde bulunuyor.

8. Geliştirici günlüğünde bahsettiğimiz gibi, deniz savaşlarından elde ettiğiniz tecrübe puanı, gemilerinizi customize edebilmenize olanak sağlıyor, örneğin Schlachtschiff H44 gemilerinizin saldırı gücünü arttırmak istiyorsanız, bunu yapabilmeniz mümkün.

Deniz Doktrinleri
Deniz doktrinlerimiz mevcut, 3 doktrin ağacı bulunuyor ve bunlardan aynı anda sadece 1 tanesini araştırabiliyorsunuz.

Fleet in Being
(Doktrinin ismi, diğer dillerde de direkt olarak ismiyle kullanılıyor)
Bu doktrinde savaş gemilerinden oluşan güçlü bir donanmaya sahip olmak öncelikli tutuluyor. İtalya, Fransa ve Büyük Britanya tarafından tarihte kullanıldı.

Ticaret Engelleyici
Bu doktrinde denizde daha üstün olan donanma gücünü direkt olarak karşıya almaktansa hızlı ve sinsi saldırılar yaparak onların ticaret gemilerini yoketmek, erzak hatlarına saldırmak vb. hususlar ön plana çıkarılıyor. Almanya tarafından kullanıldı.

Üs Saldırısı
Bu doktrinde daha çok taşıma ve uçak gemilerine odaklanarak hiçbir düşmanın menzilinizin dışında olmamasını sağlayabiliyorsunuz. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya tarafından kullanıldı.

Deniz Görevleri
15. geliştirici günlüğünde bunlardan biraz bahsettik ama burada tekrar deniz görevleriyle ilgili meseleleri açıklığa kavuşturacağım. Artık Invasion bir deniz görevi değil, savaş planlayıcısında bulunan bir emir türü. Bulunan 4 deniz görevini burada listeliyorum.

Devriye – Bu görev, gemilerinizin düşman gemilerini yakalama şansını bir bölgeye yayılarak arttıracak, ancak donanmanızdaki gemiler dağıldığı için gemilerinizin savaşa tam olarak hazır olmama riskini de barındırıyor. Eğer karşınızda erzak hatlarınızı yoketmeye çalışan tek bir Alman gemisi varsa ona karşı kullanmanız gereken şey tam olarak da bu.

Ara ve Yoket – Bu özellik gemilerinizi bir bölgede dağıtmıyor, herhangi bir düşman gemisi farkedildiğinde onu daha efektif bir şekilde yoketmesine olanak sağlıyor. Özellikle bir ülkenin ana donanması diğer bir ülkenin ana donanmasını kovalıyorsa bu seçilmeli.

Konvoy Yağmalama – Gemilerinize bu emri verdiğinizde gemileriniz diğer düşman gemilerinden kaçarak özellikle düşmanın konvoy gemilerine nokta atışlar yapmaya çalışacaklar.

Konvoy Koruması – Gemilerinize bu emri verdiğinizde gemileriniz diğer düşman gemilerine direkt saldırmayacak, ancak konvoylarınıza bir saldırı olduğunda onu korumak için bölgede olacaklar.

Otomatik Onarım
Görev mekaniği ile birlikte oyuncuların bir bakıma otomatik gerçekleşen onarım sistemine ihtiyaçları var. Şuanda oyunda gemilerin ne zaman, ne kadar hasar aldıktan sonra limana dönmesi gerektiğine dair bir sistem mevcut. Aynı zamanda siz direkt olarak bir geminin aniden limana dönüp onarılması için de emir verebilirsiniz. Son seçenek ise bir donanmada bulunan hasar görmüş gemilerin anında ayrılıp limana dönüp onarılması ve bu esnada geriye kalan gemilerin görevlerini yapmaya devam etmesi şeklinde.

Haftaya İtalya’dan bahsedeceğiz.

Forumda Tartışın

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

2 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın
  1. Erhan ÖZTÜRK Temmuz 9, 2016 | Cevapla

    selamlar, hocam 2-3 haftadır oynuyorum oyunu kara hava herşeyi öğrendim ama gemi üretmeyi öğrenemedim ekipman bölümünden gemilerin üretilmesi için gereken fabrika gücünü veriyorum tershane de kuruyorum ama limandan gemi çıkmıyor bi türlü istanbul işaretliyorum vb ama uçak gibi çıkmıyor neyi yanlış yapıyorum sizce an başta başladım donanmayla devam ediyor olay…

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Askeri Birlik Türleri #imperator #rome https://t.co/GxINjVU7rM https://t.co/lHJCjEtdha
Anno 1800'de Ada Oluşturma #anno1800 https://t.co/7DHtiPXcU3 https://t.co/IQcC0vsBgb

Strategyturk Flickr