Hearts of Iron IV : Endüstriyel Atılım

Bir başka Hearts of Iron IV geliştirici günlüğüne daha hoşgeldiniz, bugün endüstriyel yapılanmalardan bahsedeceğiz.

Hearts of Iron serisinin bundan önceki oyunlarında ” Endüstriyel Kapasite ” dediğimiz tek bir kapasite türü vardı ve 5. geliştirici günlüğünde bahsettiğimiz üzere biz bu Endüstriyel Kapasite’yi Hearts of Iron IV’de 3 sınıfa ayırmış bulunuyoruz :

  • Askeri sanayi, sivil sanayi ve tersaneler.
  • Sivil sanayi ticaret, tüketici ürünleri ve tüm bina türleri için kullanılıyor.
  • Tersaneler gemi üretiminde kullanılıyor.

Askeri sanayi uçaktan tutun da silah ve tank üretimine kadar askeriyeye dair her şeyde kullanılıyor.
Bunların yanı sıra yine bu şekilde kategorize edilmiş belli başlı özel binalar mevcut:

  • Sentetik refineriler – her birisi 1 kauçuk (lastik) ve 2 benzin üretir.
  • Nükleer Reaktör – yeni nükleer bombalar üretir.
  • Roket Tatbikat Bölgeleri – roketlerin konuşlandırılmasını sağlar.

Peki endüstriyel yapılanma Hearts of Iron IV’de nasıl olacak?

Öncelikle, her devletin sahip olabileceği maksimum fabrika limiti bulunacak, bu limit nüfus ve altyapı ile belirlenecek. Oyun içerisinde gelen bazı eventler ve ülkenin yönelebileceği bazı focuslar bu sınırı yükseltebilecek, oyuncular bu limiti nasıl değerlendireceğine, ne kadarının askeri ne kadarının sivil sanayiye ayrılacağına dikkatlice karar verme durumunda olacaklar.

Oyuncular istedikleri zaman bir fabrikayı yıkabilir, aynı zamanda sivil sanayide kullanılan bir fabrikayı askeri amaçlarla kullanmak için askeri bir fabrikaya dönüştürebilirsiniz.

Üs, kale, fabrika vb. yapılanmaları inşa etme hızı ülkenizdeki toplam sivil sanayi seviyesiyle belirlenecek, bir projede en fazla 15 fabrika birden çalışabilecek.

Hearts of Iron IV’ün bir önceki oyunundan ayrıldığı noktalardan bir tanesi de şu; savaş esnasında zarar görmüş endüstri binalarınızı kendiniz onarmanız gerekecek, zarar görmüş binalar zamanla kendiliğinden onarılmayacaklar. Bu değişiklik oyunu daha gerçekçi yapmakla birlikte bombalamayı da daha stratejik bir silah haline getiriyor.

Aşağıda New York’tan bir ekran görüntüsü görüyorsunuz, New York’ta 2 askeri fabrika, 9 sivil fabrika ve 3 tersane bulunuyor. Altyapısı desteklediği için istendiği takdirde fabrika inşaa etmek için fazladan 2 slot daha mevcut, eğer altyapı biraz daha geliştirilirse maksimum olan 20 fabrika limitine ulaşılabilir. Burada New York’un nüfusunun da etkisi var, örneğin Güney Karolina’da populasyon sadece 11 fabrikaya yeterken, Korsika’da 2 fabrika yapılabiliyor, Gotland’da ise hiç fabrika yapılamıyor!

Forumda tartışın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te 2.0.3 Yaması #stellaris https://t.co/mTwdUYixQ4 https://t.co/ZF4899qlK3
BattleTech Temelleri: Savaş (Video) #battletech https://t.co/GOorl8oyoP https://t.co/99u4dWsDcQ

Strategyturk Flickr