Hearts of Iron IV: La Resistance’daki Müzikler ve Çizimler

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta La Resistance’daki müzikler ve çizimlerden bahsediliyor.

Merhaba millet! Bir başka La Résistance günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün eklentinin müzik ve çizim kısımlarını ele alırken yeni tarihi casuslarımızdan bazılarını tanıtacağız. Ayrıca, eklentinin çıkışına kadarki günlük planlarımızı da sizlerle paylaşacağım. Günlüğün tadını çıkarın!

Müzikler

Bu taraftan başlayalım ki günlüğü okurken bazı parçaları dinleyebilesiniz!

La Résistance için 4 yeni parça hazırladık:

  • “Imperterrita” – İspanya tema müziğimiz. İspanya İç Savaşı’na da iyi gidecek bir melodisi olduğunu düşünüyorum.
  • “A Storm Coming” – Klasik bir Mihver marşı melodisine sahip. Savaşta ve Faşizmi seçen uluslarda kullanıyoruz.
  • “Liberté, Égalité, Fraternité” – Fransa tema müziğimiz. Demokrasilerde çalan davul sesiyle dolu büyük bir parça.
  • “Cloak and Dagger” – “Casusluk melodisi”. Oyuncular sinsi şeyler yaparken çalıyor. Oldukça yavaş gerici/heyecanlandırıcı bir melodisi var.

lar-music-1.png

Gördüğünüz üzere, yeni eklentiyle birlikte oyunun farklı şeyler çalmasının yanı sıra farklı bir ortam oluşturabilmesi için her bir parçayı temalara ve gruplara göre ele almaya çalışıyoruz.

Çizimler

Selamlar! Biz Hearts of Iron IV ekibinin çizerlerindeniz. Adlarımız Irene ve Albina. Size birazcık 2D tasarımların ortaya çıkış sürecinden bahsetmek istiyoruz.

Bu eklentide Fransa, İspanya ve Portekiz’e odaklandığımızdan bu ülkelere general, amiral ve siyasi lider portreleri ekledik. Bu portreler bizim, Celine ve Ahmed’in de dahil olduğu birçok farklı çizer tarafından oluşturuldu. Favorilerimizden bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

lar-music-2.jpg

İspanya İç Savaşı’ndaki karşıt taraflar olan Askeri Cunta ve Anarşist Komün’e dair iki illüstrasyon hazırladık. Alışılmadık önder portreleri üzerinde çalışmak hem zorlayıcı hem de ilginçti!

lar-music-3.jpg

Yeni bir özelliğimiz, casuslarımız var. Onlar için bir sürü portre oluşturduk. Uluslara, yaş gruplarına (ve tutumlarına göre) farklı erkek ve kadın casuslar tasarladık. Casusların giyim kuşamında gözlük, takım elbise vb. ortak detaylar olduğunu görüyorsunuz. Eklenti için gerekli miktarda portreyi oluşturmak üzere yeni bir 2D modüler portre sistemi kullandık. Sistem yeni olduğundan azıcık risk almamız gerekti ama sonunda buna değdi. En büyük zorluklardan biri, sonradan kolayca değiştirilebilelim diye aynı kamera açısı ve aydınlatma koşullarında öge oluşturmaktı. Nihayetinde bu karakter oluşturucu ile oynamak oldukça eğlenceliydi.

lar-music-4.jpg

Birim modellerine gelecek olursak hem zırhlı araçları hem de gözcü uçaklarını daha önceden göstermiştik. Aşağıdaki örnek gibi başka modellere göz atmak isterseniz linklere tıklamanız yeterli.

lar-music-5.png

İspanya için yeni bir hafif tank ve uçak modeli (Milliyetçiler Alman Bf109 uçağının lisanslısına sahipti) oluşturduk.

lar-music-6.png

Tarihi Casuslar

La Résistance’ın bir parçası olarak o dönemde etkin görev yapan en ünlü casuslardan bazılarını vurgulamak istedik. Çok fazla değiller. En sevdiklerimizi aşağıda listelenmiş halde bulabilirsiniz.

lar-music-7.png
Otto Skorzeny
Belki de savaştaki en ünlü Alman küçük birim lideri olan Skorzeny, Mussolini’yi kurtarmak üzere gerçekleştirilen ünlü harekata (koşullar sağlanırsa oyun içinde tarihi bir operasyon olarak gerçekleştirebilirsiniz) katıldı. Bunun haricinde bir takım başka harekatlarda da yer aldı.

lar-music-8.png
Jeannie Rousseau
Almanya’ya savaş malzemesi tedarik eden bir Fransız şirketinde çalışırken Alman V-Silahı programı hakkında istihbarat toplamış bir Fransız kadınıydı. Raporları, Müttefik güçlerin Peenemünde’de geliştirilen V-2 roketinden haberdar olmasını ve bölgenin yok edilmesini sağladı. Daha sonra yakalandı ama savaştan sağ çıkmayı başardı.

lar-music-9.png
Dusko Popov
MI6, Abwehr ve sürgündeki Yugoslav hükumetine çalışan bir üçlü ajan olarak, kesinlikle kendilerine çalıştığına ikna olan Alman bağlantılarına D-Day ile ilgili yanlış bilgiler verdi. Bu arada anlaşılan uçkuru o kadar gevşekmiş ki hayatı Fleming’in James Bond’u (Daniel’dan ilham alan James Boned ile karıştırmayın) için ilham kaynağı olmuş.

lar-music-10.png
Josephine Baker
Amerika doğumlu bir Fransız olarak dansıyla kazandığı kayda değer ününü kullandı ve üst düzey diplomatlara erişerek partilerde duyduğu gizli bilgileri Fransız istihbaratına verdi. Alman birliklerinin hareket bilgilerini görünmez mürekkeple not ederek ya da iç çamaşırına sıkıştırarak istihbarat birimine ulaştırmayı başardı.

lar-music-11.png
Nancy Wake
Yeni Zelanda doğumlu iken Fransa düştüğünde talihsiz bir şekilde Fransa’da bulunuyordu. Gestapo kendisini ve kocasını yakalamadan önce uçağı düşen Müttefik pilotları için kaçış ağı organize etti. Kendisi ucu ucuna İspanya’ya kaçmayı başarırken kocasının şansı o kadar da yaver gitmedi. Sonradan direnişi organize etmek için Fransa’ya döndü ve Makilerin gerçekleştirdiği başarısız bir ayaklanmada yer aldı.

Gelecek Günlükler

Çıkış vakti yaklaştıkça günlük içerikleri sabitlenmeye başladı. Bu yüzden size takvimi sunarsam hangi konudan ne zaman bahsedileceğini görebileceğinizi düşündüm (bir de artık ne zaman yapay zeka ve hata düzeltmelerinden bahsedeceğimi sormayı kesersiniz dedim… cidden millet, bunu hep son 2 günlükte yapıyoruz ;D). Buyurun bakalım:

  • 4/2 – Başarımlar
  • 5/2 – İstihbarat Şefliği Hikayesi
  • 12/2 – Yapay Zeka ve Özellik Değişiklikleri
  • 19/2 – Yama Notları, Denge & Hata Düzeltmeleri
  • 25/2 – Çıkış!!!

Bugünlük bu kadar. TSİ 18.00’deki yayınımızı kaçırmayın. Yine anarşistler başa geçecek, biz de İspanya’yı göstermeye devam edeceğiz.

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Odisseus #totalwar https://t.co/ayys2klF8y
Age of Empires: Definitive Edition'da 38862 Yaması #aoe https://t.co/6ij6y5IrUl

Strategyturk Arşiv