Hearts of Iron IV’da Deniz Bölgesi Erişimi ve Yanaşma İzni

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta oyuna eklenen donanma odaklı 2 yeni mekanik tanıtılıyor.

Geliştirici günlüğü zamanı! Bugün Man the Guns için kaleme aldığımız 7. geliştirici günlüğünde sizlere Man the Guns’taki yeni mekaniklerden bahsetmeye devam edeceğiz, bugün sizlere tanıtacağımız mekaniklerin ikisi de bir şekilde “erişimle” alakalı.

Deniz Bölgesi Erişimi

Man the Guns eklentisiyle birlikte oyuncular artık deniz bölgelerini Avoid (kaçın) veya Banned (yasaklı) olarak işaretleyebilecek. Kaçınılmak üzere işaretlenmiş deniz bölgeleri tehlikeli sular olarak kabul ediliyorlar ve tahmin edeceğiniz üzere gemileriniz bu bölgelere geçmekten “kaçınıyor.” Bu durum gemilerin geri çekilişi esnasında da etkili. Eğer gemilerinizin hareket edebileceği bir başka alternatif rota yer almıyorsa, dolayısıyla buradan geçmeye mecburlarsa kaçınmak üzere işaretlenmiş deniz bölgelerinden geçmeye devam ediyorlar.

route-jpg.397685

Öte yandan yasaklanmış deniz bölgelerinden oyuncunun manuel olarak yönlendirmesi veya çıkartma planının bir parçası olması gibi durumlar haricinde hiçbir koşulda gemileriniz geçmeyecek. Eğer yasaklanan deniz bölgesi haricinde gemilerin rota çizebileceği alternatif bir yol bulunmuyorsa, o rotanın durduğunu farkedeceksiniz. Bu işaretlemeleri denizcilik harita modunda inceleyebilecek ve stratejik bölge bildirimlerinde ve yeni deniz için “eyalet görünüşü”nde açık kapatabileceksiniz. Burada eski havacılık arayüzüne benzer bir biçide bölgedeki deniz üstünlüğünün kimde olduğuna dair de bazı bilgiler görebiliyorsunuz. Tabi bu görselde ilerideki günlüklerde tanıtacağımız bazı içerikleri açık etmemek için biraz sansür uygulamak zorunda kaldık.

state-jpg.397686

Tahmin ediyorum bu raddede bazı hırslı U-Boat kaptanları neden düşmanlarının farkedilmeme ve önlerinin kesilmemesini sağlamak üzerine eden sürekli olarak gemi rotalarını değiştiremeyeceğini merak ediyordur. Bir rotayı değiştirdiğiniz vakit o rotanın etkinliğiini 0’a düşüreceksiniz, eğer sürekli rota değiştirirseniz bu ilgili rotanızın daha etkisiz olmasıyla sonuçlanacak. Öte yandan düşmanın yağmacılarını tek bir alana odaklamasını engellemek için rotalarda değişiklik yapmanız her zaman ideal bir hamle olacaktır.

Yanaşma İzni

Oyuna yeni bir diplomatik eylem olarak yanaşma izni alma özelliği ekledik. Bu bir bakıma askeri geçiş gibi çalışıyor ve sizin limanlarınızdan diğer ülkelerin erzak almasını, onarılmasını vb. eylemleri yapabilmelerini sağlıyor. Esasen askeri geçiş otomatik olarak yanaşma izniyle birlikte geliyor. Yanaşma izinleri uzak bölgelere daha kolay bir şekilde erişebilmenizi sağlayabilir, örneğin Almanya izin alabilmesi durumunda İspanya’nın limanlarını kullanarak Britanya’nın koruması daha zor olduğu bölgelerde onlara tehlike oluşturabilir.

dr-jpg.397687

Onarmaya gelince limanın gerçek sahibine oranla daha düşük bir öncelikte olacaksınız, yeni onarım sistemimizin nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bilgiyi önümüzdeki geliştirici günlüklerinin birinde sizlerle paylaşıyor olacağız. Yanaşma iznine sahip bir şekilde tarafsız bir ülkenin limanında yer alan gemiler limana yapılan hava saldırılarından zarar görmeyecek, dolayısıyla buradaki gemileri ortadan kaldırmak istiyorsanız o gemilere ev sahipliği yapmayı kabul etmiş ülkeyi de savaşa dahil etmeniz gerekiyor.

Bugünlük bu kadar, önümüzdeki hafta sizlere enteresan bir günlük “patlatacağız.”

 

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

EU4'te Palatinate, Mainz, Trier ve Köln Görev Ağaçları ve Yeni İdealar #eu4 https://t.co/VG3DF85tGH
Total War: Three Kingdoms - Eight Princes #totalwar #threekingdoms https://t.co/W2ZQ41YpZy

Strategyturk Flickr