Hearts of Iron IV’da Kurulabilir Ülkeler ve Yeni Başarımlar

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinin bu haftaki konusu yeni kurulabilir ülkeler ve Waking the Tiger başarımları.
Herkese merhabalar, önümüzde sadece 2 günlük kaldı. Ekibimiz eklentideki hataları gidermek ve ufak denge değişiklikleri yapmakla meşgulken bu hafta ben de sizlere oyuna eklediğimiz kurulabilir ülkelerden ve yeni başarımlardan sözedeceğim.

Kurulabilir ülkelerden yaptığımız yayınlarda bazı talihsiz tıklamalar sonucu çeşitli bilgiler sızdırmıştık. Oyun içerisinde form_hre kararını nasıl geçirebileceğinize dair bilgi vermeyeceğiz, ancak emin olun ciddi badireler atlatmanız gerekiyor.

Oyunun tarihsel dokusuna önem veren oyuncular tarihsel hamlelerde bulunduklarında bu şekilde bir kararla karşılaşmayacağından ve yapayzekanın Kutsal Roma İmparatorluğu kurması gibi şeyler görmeyeceğinden emin olabilir.

PlrW4d.jpg

Kurulabilir ülkelerin amacı oyunculara gerçekleştirmek için çabalayacakları bir amaç sunmak. Kurulabilir ülkeler EU4 gibi oyunlarda ve adını vermeyeceğim ekonomi simülatorü oyunda oldukça popülerdi. Mekanik olarak da bunu oyuna eklemek oldukça basitti, eğer bu ülkeleri kurabilecek ülkelerden biriyseniz ve gerekli topraklara sahipseniz, bu ülkeyi kurma kararını geçirebiliyorsunuz. Bu kararı geçirdiğinizde kozmetik değişikliklerin yanı sıra bazı bölgelerde hak iddiasına sahip oluyorsunuz.

2J93mE.jpg

Oyunda Baltık Federasyonu, İskandinavya, Birleşik Hollanda gibi kurması oldukça kolay bazı ülkeleri kurabiliyorsunuz. Aynı zamanda Roma ve Bizans gibi bazı pek de tarihsel olmayan kurulabilir ülke seçeneklerimiz var.

BLAQmL.jpg

Roma ve Bizans gibi ülkelerin genellikle oyun sonunda zaten dünyada bir üstünlük elde ettikten sonra kullanılacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda dünyanın her bölgesinde birtakım kurulabilir ülkeler olması için çabaladık:

Z9EBg3.jpg

Yapayzekanın tarihsel modda bu decisionları geçirmeyeceğini tekrar edeyim, ayrıca bölge koşulları doğrultusunda sadece kolay olanların yapayzeka tarafından sağlanabileceğini söylemek mümkün.

Şu anda bu ülkeleri kurabilmek için o bölgeleri kontrol etmeniz gerekiyor ancak ileride bu ülkeleri diplomatik olarak kurabilmeniz için bazı içerikler oluşturabiliriz.

Bunu yaptığınızda yeni bir isme, renge ve yeni bir bayrağa sahip oluyorsunuz. Bazı ülkeler için alternatif tarih bayrağı oluştururken oldukça eğlendik, aşağıda custom isim listelerinden bir örnek mevcut:

lOWG2Q.jpg

(Yukarıdaki örnek Macaristan odak ağacıyla Avusturya-Macaristan’ı kurmanız durumunda da gerçekleşebiliyor)

Sürprizi kaçmaması için kurulabilir tüm ülkelerin listesini vermeyeceğiz.

Son olarak eğer yeni ülke kurmak sizin için zorlayıcı bir hedef değilse, oyuna Waking the Tiger ile eklediğimiz 18 yeni başarımı gözden geçirmenizi öneriyoruz:

VrMn5B.jpg Awake and Angry: Çin ve Mançurya’nın tamamını geri al, Japonların teslim olmasını sağla.
vjp2dA.jpg Romance of the Three Kingdoms: Çin ile Yunnan ve Guangxi Clique’i önce kukla yap sonra ilhak et.
1JgWmB.jpg Sun Tzu Reborn: Herhangi bir Çin devletiyle kara mareşalinizi 10. seviyeye çıkartın.
Lbnz70.jpg The people have stood up!: Mao ile Çin İç Savaşı’nı kazan.
76NnEL.jpg Made in China: Komünist Çin ile 100’den fazla askeri fabrikaya sahip olun.
76NnZl.jpg Tojo shot first: Japonya ile ABD nükleer geliştirmeden önce ABD’nin bir eyaletine nükleer atın.
PlrWz8.jpg Sunrise Invasion: Japonya ile 1945’ten önce ilk Meksika’yı sonra Avrupa’yı fethedin.
Z9EBag.jpg The Dragon Swallowed the Sun: Mançukuo ile Japonya’dan bağımsızlık alıp herhangi bir pakta katılmadan Japonya’yı ilhak edin.
oOkWaQ.jpg Hail to the Qing: Mançuku ile Qing hanedanını diriltin.
lOWG8B.jpg The good, the bad and the weird: Mançukuo ile sahip olduğunuz her eyalette en yüksek seviye altyapıya sahip olun ve en az 15 birim petrol üretin.
VrMnGy.jpg Battlecry: Bir savaş lorduyla Çin ve Japonya’yı fethedin.
nOW6a5.jpg Panda-monium: Bir savaş lorduyla tüm Çin devletleriyle eşzamanlı bir şekilde savaşta olun.
vjp2lm.jpg Make a man out of you: Üretimde en az 1 milyon askere sahip olun.
1JgW3Y.jpg My ships don’t lie: Gran Colombia kur ve en az 20 capital gemiye sahip ol.
LbnzXa.jpg I swear I’m not a Byzantophile: Yunanistan ile Bizans’ı kur.
azGQWO.jpg Australia-Hungary: Avustralya ile Macaristan’ı ilhak et.
YgNL0z.jpg Our Other Place in the Sun: İmparatorlukçu Almanya ile Karayiplerde ada al.
8YdvBV.jpg Monarchy is back in fashion: Almanya ile Kayzeri geri getir ve Mussolini’yi öldürüp İtalya’da başa Victor Emmanuel’i geçir.

Bu haftalık bu kadar, önümüzdeki hafta yaptığımız bazı ufak değişikliklerden ve yapayzeka geliştiricilerimizin geçtiğimiz haftalarda neyle meşgul olduğundan bahsedeceğiz. Sizleri twitch’teki Daniel ve Gabriel’in “tarihsel” Almanya yayınına bekliyoruz: https://www.twitch.tv/paradoxinteractive

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv