Hearts of Iron IV’da Üretim Arayüzü ve Ekipman Yok Etme

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta podcat üretim arayüzündeki yenilikleri ve ekipman yok etme mekaniğini tanıtıyor.

1.5 Cornflakes ve beraberinde çıkacak olan eklentideki yenilikleri tanıttığımız bir başka günlüğe daha hoş geldiniz. Bu günlükte tıpkı 2 önceki günlükte de olduğu üzere yama ve eklentiye dahil çok sayıda küçük mekanik veya değişiklik tanıtacağız.

Kendi Üretiminiz

Oyunu oynarken sürekli olarak yapmak zorunda kaldığınız şeylerden birisi üretim hatlarını yönetmek ve bu sebeple özellikle bu bölümdeki arayüzün size olabildiğince yardımcı olacak düzeyde olmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için birkaç şey yapmış durumdayız, örneğin artık satırları kapatıp açabiliyorsunuz:

LOnVXo.png

Arayüz artık daha çok filtre barındırıyor, bu filtreler sayesinde sadece kaynak eksikliği yaşayan üretim hatlarını, geliştirme amaçlı kullanılan üretim hatlarını veya direkt olarak depoya üretim yapan hatları rahatlıkla görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda x5 ve x10 butonlarıyla 150 fabrikayı birden tek bir üretim hattına atayabiliyorsunuz.

7yN0pY.png

x5’e bastıktan sonra her click ile 5’er fabrika ekliyor olacaksınız, böylelikle daha büyük üretim hatlarını daha kolay yönetebileceksiniz. Bu husus hala büyük oranda yapım aşamasında ve çıkış sonrasında bazı farklılıklar görmeniz muhtemel.

Aynı zamanda bu üretim hatlarına tutup çekme özelliği ekledik, bu özellik sayesinde mevcut üretim hatlarınızda düzen değişikliklerinde bulunmanız çok daha kolay bir hal aldı. Size geleceğin teknolojik nimetlerini hareket eden bir resimle anlatmayı uygun bulduk.

lbWaRJ.gif

Umuyoruz ki bu değişiklikler üretim hattı arayüzünün kullanımını birçok kişi için kolaylaştıran değişiklikler olacak, eğer yaptıklarımız beğenilirse oyunun diğer bölgelerinde arayüz geliştirmeleri yapabiliriz.

Başkasının Üretimi

Artık muharebe sonraında düşman ekipmanlarını ele geçirebileceksiniz. Muharebeye dahil olmuş tümenler muharebedeki katkılarına göre bu ekipmanları ele geçirebilecek, yüksek seviye bakım bölükleri eğer ele geçirme hususundan maksimum seviyede faydalanmak istiyorsanız çok önemli bir yere sahip olacak. Eğer o ekipmanı ele geçiren tümen o ekipmana ihtiyaç duymuyorsa ekipman stoğunuza gönderilecek. Bu mekanikten faydalanmak için eklenti sahibi olmanız gerekiyor.

g9W3D5.png

V3MqGv.png

İstemediğiniz Şeylerden Kurtulmak

Oyunda kimi zaman stoğunuzdaki ekipmandan kurtulmanızı gerektirecek durumlar yaşanabiliyor, Death or Dİshonor eklentisi mevcut ekipmanlarınızı başka bir ekipmana dönüştürme özelliği oyuna eklese de, bu durum her zaman tercih edilen bir süreç değil. Önümüzdeki eklentiyi satın alanlar artık stoklarındaki bazı ekipmanları basitçe ‘yok etme’ seçeneğine sahip olacak. Özellikle multiplayerlarda yaşanabilecek türde teslim olmadan hemen önce ülkenizi ele geçiren oyuncu sizin ekipmanlarınızdan nemalanamasın diye ekipmanları yok etmek gibi bazı exploitleri önlemek adına bir ekipmanı yokettiğinizde “yokedilmekte” şeklinde ayrı bir stoğa taşınacak ve bu taşınma işleminden sonraki 90 gün içerisinde ülkeniz ele geçirilirse ülkenizi ele geçiren ülke yine o ekipmanlara sahip olabilecek.

o6kDa9.png

Ayrıca son olarak lend-lease mekaniğinde yaptığımız değişiklikle artık işin esasında sizin olmayan ekipmanları da başkalarına gönderebileceksiniz, bu ele geçirdiğiniz bazı ekipmanları işinize yaramadığını düşündüğünüzde müttefiklerinize paslayabileceğiniz anlamına geliyor.

lbWa8r.png

Sizin olmayan ekipmanları başka devletlere göndermeniz sizin olanları göndermenizden farklı olarak size herhangi bir XP kazandırmıyor.

Haftaya görüşmek üzere!

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Gala: Europa Universalis IV - Golden Century Yayını 2. Günü Bu Akşam 21:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/Ey3iQ6wqKn
Stellaris: MegaCorp İncelemesi #stellaris #megacorp https://t.co/UKagmYTWQs

Strategyturk Flickr