Hearts of Iron IV’da Yeni Almanya

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Bratyn Almanya odak ağacında yapılan değişiklikleri ve alternatif senaryo seçeneklerini tanıtıyor.

Herkese merhabalar, 1.5 Cornflakes ve beraberinde çıkacak olan henüz duyurulmamış eklenti için yazılmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz.

Kendimi tanıttığım günlüğü kaçıranlar için kısaca kendimi yeniden tanıtmak isterim, benim adım Drikus, DOD üzerinde içerik tasarımlarımıza yardım etmek üzere ekipte kısa süreli yer aldıktan sonra yazın önümüzdeki eklenti üzerinde Archangel85 ve Havebeard ile birlikte çalışmak üzere tekrardan HoI4 ekibine dahil oldum. Bugün sizlere o zamandan bu yana yaptığımız çalışmalardan bahsedeceğim.

Oyunun çıkışından beri farkettik ki topluluk alternatif tarihe ciddi bir ilgi duyuyor, ne yazık ki ana ülkelerdeki odak ağaçları bu şekilde alternatif tarih senaryoları üretmekte yetersiz kalabiliyor ve bu husus üzerinde çalışmalarda bulunmak istiyoruz. Bir taraftan odak ağacı bulunmayan ülkelere odak ağaçları oluştururken, önümüzdeki eklentiyle birlikte odak ağacı bulunan 2 ülkenin odak ağacını da yeniliyor olacağız. Eğer bu çalışmamız ilgi toplarsa ilerideki eklentilerde bu husus üzerine odaklanıp zaman içerisinde tüm ana ülkelerin odak ağaçlarını alternatif tarih adına daha çok seçenek barındıran bir şekle sokabiliriz, bu günlükte sizlere oyundaki en popüler ülke olan Almanya’dan bahsedeceğiz.

Önümüzdeki eklentiyle birlikte Almanya alternatif tarih olasılıkları açısından minor ülkelere yaptığımız odak ağaçlarına benzer bir odak ağacı edinecek. Eklenti sahibi olmayan kişiler de bu değişikliklerden bazılarını oyunlarında görecekler, örneğin Almanya odak ağacındaki endüstriyel kısımda bazı değişikliklerde bulunduk, normalde 4 kısa odak varken şimdi daha ayrıntılı bir şekilde 16 odaklı bir canavara dönüştü, bu odaklardan bazıları kalelerinizi güçlendirirken bazıları ana endüstrinizi genişletiyor, bazıları ise Macaristan veya Romanya gibi ülkelerin “ekonomik” vassalizasyonunu sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak 5. araştırma slotuna artık daha erkenden ulaşabiliyorsunuz ve bunu açabilmeniz için Air Innovations II gerekmiyor. Bu değişiklikler endüstri dengesini etkileyeceği için bu duruma nasıl önlem aldığımızı günlüğün sonunda anlatacağız.

8NPYvn.jpg

Yukarıda bahsettiğimiz her şey 1.5 Cornflakes eklentisiyle oyuna eklenecek, oyuna DLC ile eklenen kısma ise şimdi geçiyoruz:

Günlükte bahsedilenleri takip etmek için günlüğün sonundaki full odak ağacını kullanabilirsiniz.

Almanya için oluşturulan alternatif tarih seçenekleri Hitler’in durdurulma olasılığını konu alıyor, bu tarz düşünceler genellikle sonu gelmeyen tartışmaları beraberinde getirse de biz odak ağacında Wehrmacht’ın Rhineland’ın tekrardan askerileştirilmesi sonrasında Hitler’e gösterdiği muhalif tavırı kullandık.

a1dzv4.jpg

Almanya’ya nihayetinde August von Mackensen önderliğindeki bir sivil savaşa sebep olan yeni bir odak ağacı hattı eklendi. Bu sivil savaşı kazandıktan sonra eski Kaiserreich’i geri getirip Kayzer 2. Wilhelm’i Hollanda’dan geri çağırabiliyorsunuz veya demokratik seçimlere geçip Wehrmacht subaylarının önderliğinde de olsa anayasal bir monarşiye geçebiliyorsunuz. Bunu yaptığınızda 2. Wilhelm yerine onun oğlu 3. Wilhelm adıyla “kukla olarak” başa geçiriliyor, bunun yanı sıra iç savaş sonrasında Almanya’nın tekrardan inşası için 4 odak daha mevcut ve bu seçenekler Almanya’nın kıtadaki görevi olan “Bolşevizme karşı olan siper”e doğru bir yol izliyor.

EyrPdz.jpg
Kim ülkesini bu adamın yönetmesini istemez ki?

İmparatorluk yolunu izlerseniz 1. Dünya Savaşı’nın intikamını almak veya yaşananları geride bırakarak komünist tehlikesine odaklanmak arasında seçim yapmak zorunda kalacaksınız. Eğer gün intikam günüdür derseniz Almanya yine sert bir politika izleyip donanmasını geliştirerek Britanya’ya zıt gidecek (bu esnada Çin veya Japonya’yı Tsingtao’nun geri iade edilmesi için zorlayabilecek ve donanma birimlerine çeşitli bonuslar edinecek) ve Britanya ile Fransız kolonilerine göz dikecek. Bu yol izlendiğinde yeni -oldukça güçlü- bir odakla Sovyetlerin yenilgiye uğraması ve daha fazla ihtiyaç duyulmadığının düşünülmesi üzerine askeri üretiminizin büyük bir kısmını donanmaya aktarabileceksiniz, bu seçenek aynı zamanda eklentiyse sahipseniz diğer faşist devletlerce de kullanılabilecek. Bu yol aynı zamanda Avusturya-Macaristan’ın dağılması sonrası bölgede kurulan devletlerde İmparatorluk yanlılarının desteklenmesi ve Mussolini’nin suikastle öldürülüp yerine Kral 3. Victor Emmanuel’in geçirilmesiyle 1. Dünya Savaşı’ndaki İttifak Devletleri’ni canlandırmanızı sağlayabiliyor.

jQXyOL.jpg
Asla tam anlamıyla artık yeterli sayıda Pickelhaube şapkaya sahibim diyemezsiniz.

İkinci İmparatorluk hattı ise Britanyalıları affedip donanmayla ilgilenmeyerek Britanya’nın denizlerin hakimi olduğunu kabul etmenizle şekilleniyor. Bu durumda onlarla ittifak olabiliyor ve komünizme karşı birlikte savaşabiliyorsunuz. (Komünist) Fransa’yla Alsas-Loren üzerinde giriştiğiniz bir savaş İberya’dan Cumhuriyetçilerin kovulmasıyla sonuçlanabilir ve bir anda kendinizi Sovyetlerin karşısında bulunabilirsiniz. Hem Britana ittifağı hem de kolocinilik hattında ortak bulunan bir odak Almanya’nın doğu sınırını korurken Memel’i ele geçirmesini ve Polonya’ya Sovyetlere karşı askeri garantörlük vermesi karşılığında Polonya’dan Danzig’i almasını sağlıyor, bu hatta aynı zamanda Baltık devletlerine ve Finlandiya’ya da garantör olup askeri destek sağlıyorsunuz.

mJ42y8.jpg
Tsingtao birasının tadını alabiliyor musunuz?

Demokratik bir yol izlerseniz ciddi diplomatik manevralar yapmanız gerekecek, bu manevralarla Avrupa’daki diğer ülkelere Sovyet tehlikesini göstererek onları sindirmeniz şart. Bunun sonucunda Merkezi Avrupa İttifağı’nı kurabiliyorsunuz, bu ittifağa Avrupa’daki birçok devlet çeşitli odaklar aracılığıyla davet edilebiliyor ve nihayetinde Avrupa’da Fransa’nın liderliğini elinden alabiliyorsunuz. Bunu yaptığınızda Sovyetler hareketlerinizden pek hazzetmese de onlara karşı çeşitli bonuslar elde ediyorsunuz. Siz ittifağa ülkeler davet ettikçe Sovyetlerin agresifliği artıyor bu sebeple Sovyetler saldırmadan tüm devletleri teker teker pakta dahil etmeniz mümkün değil. Bir süre sonra Almanya olarak Sovyetlere savaş ilan edebiliyorsunuz, ekstra olarak Almanya 6. araştırma slotu ediniyor ve böylelikle bu yeni paktı teknoloji paylaşımı ile daha yeterli bir seviyede destekleyebiliyor.

YOqgL2.jpg

Tüm bunlara ek olarak “Operation Weserübung” gibi odak ağaçlarında oyuncunun kontrolünü arttıracak şekilde değişiklikler yaptık. Ana odak ağacının donanma kısmını güçlendirdik, ekstradan donanma odakları ekledik, Plan Z’ye bazı ekstra limanlar koyduk. Almanya’nın ekonomik gücünü arttırmanın bir sonucu olarak ülkenin başlangıçtaki güç dengesi üzerinde de çalışmalarımız oldu, ana amacımız Almanya’yı daha zayıf hale getirip, daha hızlı güçlenebilir kılmaktı. Bunu sağlamak için başlangıçta MEFO Bills ideasıyla ile Almanya’daki tüketim ürünlerini %20 azalttık, bunu her 3 ayda bir uzatmanız gerekiyor ve uzatma maliyeti her seferinde artıyor. Savaşa girerek bu maliyeti geciktirebiliyorsunuz ve bu durumda savaş bittiğinde maliyeti karşılamanız gerekiyor. Son olarak odak ağacının endüstriyel kısmında da olduğu üzere bu paragrafta okuduğunuz her şeye eklentiye sahip olmadan da erişebileceksiniz.

DyB7bo.jpg

Son olarak karşınızda tüm ihtişamıyla Almanya odak ağacı:

Görsel 

Tam boyutunda görüntülemek için tıklayın.

Haftaya görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Gala: Europa Universalis IV - Golden Century Yayını 2. Günü Bu Akşam 21:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/Ey3iQ6wqKn
Stellaris: MegaCorp İncelemesi #stellaris #megacorp https://t.co/UKagmYTWQs

Strategyturk Flickr