Hearts of Iron IV’de Denizaltılar

Bir başka Hearts of Iron IV geliştirici günlüğüyle karşınızdayız. Bu günlükte sizlere bahsedeceğimiz konu : denizaltılar.

Hearts of Iron IV’de denizaltıların üstlendiği görev tarihte üstlendikleriyle aynı. Denizaltıları kullanarak istediğiniz düşman gemisine nokta atışı yapabiliyorsunuz ve sizden çok daha güçlü olan düşman donanmasıyla yüzleşmek zorunda kalmıyorsunuz. Almanya için fazlasıyla kullanışlı ve mantıklı bir tercih olan denizaltılar Britanya’ya ciddi zorluk çıkartabilir.

Aynı zamanda donanma alanındaki tecrübe puanlarınızı kullanarak denizaltıları kendi isteğiniz doğrultusunda modifiye edebilirsiniz. İsterseniz torpido saldırı gücünü arttırabilirsiniz, isterseniz daha iyi gizlenmesini sağlayacak teknolojiye yoğunlaşabilir, isterseniz motor gücünü yükseltebilirsiniz.

Tıpkı diğer gemileriniz gibi denizaltılar da gemicilik doktrinlerinden etkileniyor, aşağıda ticaret engelleme doktrininde denizaltıları etkileyen bir adımı görebilirsiniz.

Image

Bu özellik denizaltıların denizdeki diğer gemileri tespit edebilme oranını yükseltiyor, aynı zamanda konvoy yağmalaması esnasında koordinasyon gücünü de arttırıyor. Düşmanınızın konvoyunu tespit ettiğinizde denizaltılarınız bir yerde toplanıp saldırıya geçiyorlar, eğer düşmanınız bu saldırıya cevap verirse de hızlıca ortamdan uzaklaşıyorlar. Dolayısıyla bu özelliği elde etmek eğer denizaltılarınızın etkili olmasını istiyorsanız bir hayli önemli.

Biraz önce bahsettiğimiz gibi denizaltıların görevi asıl donanma ile yüzleşmeden düşmanın ekonomisine zarar vermek. Peki bu nasıl yapılabilir? Birden fazla seçeneğiniz var :

  • Düşman ticaret rotasındaki konvoylara saldırmanız düşmanınızın ithal ettiği ürünleri elde edememesiyle sonuçlanabilir.
  • Dünya’nın her yerinde toprakları bulunan Britanya ve benzeri ülkeler de denizaşırı topraklarından hammaddeyi başkentine götürmek zorundadır, bu rotalar da denizaltılarıyla kesintiye uğratılabilir.
  • Düşmanınız başka bir ülkeden ekipman yardımı alıyorsa bu ekipman yardımını yapan gemiler denizaltılarınca batırılıp ülkenin aldığı ekipman desteği kesintiye uğratılabilir.
  • Uzak bir toprağa çıkartma yaparken ülkelerin bu birliklerine erzak göndermeleri gerekir, bu erzak yolları da denizaltılarıyla saldırıya uğrarsa daha önceden coğrafyaya çıkartma yapmış olan birlikler erzaksız bırakılarak zayıflatılabilir.
  • İçerisinde asker taşıyan gemiler saldırıya uğratılarak bu birlikler tamamiyle yokedilebilir veya hasara uğratılabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız ve asker taşıyan gemilerinizi her zaman sıkı bir şekilde korumalısınız.

Her konvoyun görünebilir bir efficiency değeri bulunur ve taşıdığı ürünün veya askerin ne kadarının sağ çıktığını ve ne kadarının hedef bölgeye ulaştırılabileceğini gösterir. Konvoylara yapılan herhangi bir saldırı haritada net bir şekilde gösterilir ve savaş sonrası size sunulan raporlardan düşmanınızın bu saldırıları hangi bölgede yoğunlaştırdığını analiz edebilirsiniz. Belli bir göreve atadığınız konvoylarınızı gemilerinizle sürekli bir şekilde korumanız önerilir.

Image

Birçok gemi türü denizaltılara karşı savunmasızdır, dolayısıyla destroyer ve light cruiserlar hem konvoylarınızı korurken hem de denizaltılarıyla başa çıkarken ihtiyacınız olan gemi türleridir. Denizaltıları aynı zamanda havadan da tespit edilebilirler, yani konvoylarınızı havadan da korumak yardımcı olabilir.

Image

Yukarıda gösterilen deniz muharebesinde Alman denizaltıları çok sayıda Britanya konvoyunu batırmayı başardı ve bölgeye ancak geriye kalan 5 konvoy gemisini kurtarmak üzere varan Kraliyet Donanmasından kaçmak üzere. Denizaltının üzerindeki sembol düşmanın o geminin tam olarak nerede olduğunu bilmediği anlamına geliyor, dolayısıyla o denizaltı saldırı almıyor.

Forumda tartışın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

BattleTech Temelleri: Savaş (Video) #battletech https://t.co/GOorl8oyoP https://t.co/99u4dWsDcQ
Hearts of Iron IV'da 1.5.3 Yaması #hoi4 https://t.co/MdZwgbcDQZ https://t.co/8s6D9YGkfD

Strategyturk Flickr