Hearts of Iron IV’e Güney Afrika Odak Ağacı ve Devamlı Odak Sistemi

hoi4_banner
Hearts of Iron IV’e yeni eklenti Together for Victory ile birlikte Güney Afrika odak ağacı ve devamlı odak sistemi geliyor.

Merhabalar, Together for Victory için yazılmış 4. geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bu günlükte sizlere Güney Afrika odak ağacından ve eklediğimiz bazı yeni mekaniklerden bahsedeceğiz.

Güney Afrika

Güney Afrika oyuna kırılgan bir pozisyonda başlıyor. İlk bakışta Güney Afrika’nın en kötü yanının zayıf endüstrisi olduğu düşüncesine kapılabilirsiniz, bu düşüncenizin doğru olmadığını farketmeniz için sahip olduğunuz insan gücüne bakmanız yeterli. Güney Afrika’nın sahip olduğu History of Segregation özelliği, askere alınabilir nüfusu %55 azaltıyor. Bu değeri birtakım ulusal odaklarla azaltabiliyorsunuz ancak yine de savaşa hazırlanmanızda çok etkili olduğunu söylemek gerek. Politik olarak 30’lu yılların sonunu ele aldığımızda Güney Afrika’nın güçlü ve istikrarlı bir ülke olduğunu söyleyemeyiz. Britanya İmparatorluğu’nun bir parçası olsalar da, Boer Savaşları hala ülke insanının aklında ve Britanya’nın yanında savaşa katılma konusunda o kadar kararsızlardı ki başbakanları Hertzog nihayetinde istifa etmek zorunda kaldı. Hertzog Güney Afrika’yı savaşın dışında tutmak için çalışmalar yaparken partisi savaş yanlısı bir karar almıştı. Almanya yanlısı muhalefet ise buna karşılık olarak ülke genelinde sabotaj çalışmaları yaptı. Şüphesiz ki savaşa girmeye karar vermişseniz böyle şeylerle karşılaşmayı göze almalısınız.

Görsel
Tabi ki tarihin akışını değiştirmek istiyorsanız, bunu yapabileceğiniz çeşitli yollar mevcut. Bu eklentideki ana tasarım odaklarımızdan bir tanesi ülkelerle oynarken tarihsel olasılıkların dışına çıkmadan oyunculara çok sayıda alternatif seçenekler sunmaktı. Bir diğer odak noktamız haritanın pek kullanılmayan kısımlarını da savaşta önemli hale getirmekti. Eğer Doğu Avrupa’daki her bataklık bölgesini bildiğinizi düşünüyorsanız, bir de Sahra Çölü’nü deneyin.

Güney Afrika odak ağacının faşist kısmında isterseniz Britanya karşıtı Afrikaner Broederbond ile birlik olup Boer kolonilerine geri dönüş yapabilir veya Almanya ile birlik olabilirsiniz (şimdilik kolonilerini geri talep etmiyorlar). Almanya ile birlikte hareket etmeye karar verdiğinizde onlarla teknoloji paylaşımı yapabileceğiniz özel bir antlaşmanız olacak. Ancak güce ulaşmanız kolay değil, hamlelerinizi dikkatli bir şekilde planlamalısınız. Eğer olması gerekenden çok geç veya çok erken harekete geçerseniz dostlarınızdan çok uzak bir konumdayken Britanya İmparatorluğu’nun ihtişamıyla yüzleşmeniz gerekebilir. Doğru adımları attıktan sonra ülkenizin başına yeni bir Kral bile geçirebilirsiniz.

Güney Afrika odak ağacının komunist kısmında ilk olarak siyahi işçilerinizle aranızı düzeltmeniz gerekecek. Ardından Komintern’e katılıp Sovyetler Birliği’nin Afrika’daki en büyük müttefiği haline gelebilirsiniz. Sovyet danışmanlar askeriyenizi geliştirmenizde yardımcı olacak ve teknoloji paylaşım antlaşmanız zafere ulaşmanızda bilimsel destek sağlayacak. Ancak tek seçeneğiniz bu değil, Sömürgecilik Karşıtı Savaş seçeneğini seçerseniz sömürgecilerin size yıllardır bağladığı zincirleri kırıp Afrika kıtası özgürleştirmek için büyük bir savaş verebileceksiniz. Bu ulusal odakta size yardımcı olması için oyuna çok sayıda özgür bırakılabilir Afrika ülkesi de ekledik. Üstelik Angola’yı özgür bırakabilmeniz için Lizbon’a kadar işgal etmeniz de gerekmeyecek. Portekiz ile savaştayken gerekli state’in tamamını yönetmeniz durumunda o devleti özgür bırakabileceksiniz. Tabi ki isterseniz bu genç ulusların bir rehbere ihtiyacı olduğuna kanaat getirip yönetimi direkt olarak ele alabilirsiniz.

Güney Afrika sınırlı kaynaklara sahip, dolayısıyla savaşta neye öncelik vereceğinizi iyi belirlemelisiniz. Teknoloji paylaşımı teknolojik gelişmenizde önemli bir faktör olacaktır ancak İngiliz Milletler Topluluğu’ndan çıktığınız an bu bonusu kaybedeceksiniz. Aynı zamanda bu topluluğu terkettikten sonra Britanya’nın ileri düzey askeri ekipmanlarından yararlanma şansını da kaybedeceksiniz.

Tıpkı diğer İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri gibi Güney Afrika’ya da çok sayıda yeni portre ekledik.

saf_leaders-jpg.216261

Devamlı Odaklar


Together for Victory ile yeni bir tür ulusal odaklar ekledik. Bu özel ulusal odaklar 10 ulusal odağı tamamladığınızda seçilebilir olacak ve 70 gün beklemenize gerek kalmadan seçtiğiniz an etkili olacak. Bu özel ulusal odakları kullanmak istemediğiniz an kapatabileceksiniz. Ana mekanik 1.3 Torch yaması ile birlikte oyuna eklenirken, eklentiyle birlikte gelen mekaniklere dair odaklar yine bu eklentiyle birlikte oyuna eklenecek.

Görsel
  • Army Tranining – Bölük üretimini hızlandırır.
  • Naval Production – Gemi üretimini hızlandırır.
  • Air Production – Uçak ve altyapı inşaasını hızlandırır, onarım işlemlerinin daha çabuk tamamlanmasını sağlar.
  • Resistance Supression – Direniş faaliyetlerini bastırmanızda yardımcı olur.
  • Technology Sharing – Teknoloji paylaşım etkisine sahip olmanızı sağlar.
  • Increase Autonomy – Daha yüksek otonomiye sahip olmanızı sağlar (detaylar bir sonraki günlükte).
  • Supress Subjects – Vassallarınızı kontrol altında tutmanızı sağlar (detaylar bir sonraki günlükte).
  • Construction Engineering – Endüstri dışı tüm binaların inşaasını hızlandırır.
  • Construction Repairs – Hasar görmüş binaların daha hızlı onarılmasını sağlar.

İnşaat ve onarmaktan bahsetmişken, kalelerin maliyetinde değişiklikler yaptığımızdan da bahsedelim. Temel seviye kale artık daha ucuz olmakla birlikte üst düzey kaleler daha pahalı, dolayısıyla Maginot hattı gibi şeyler oluşturmaya çalışmak artık hem daha maliyetli hem de daha ilginç bir oynanış sunuyor. Onarım hızı ise Construction Repairs devamlı odağını daha ilginç kılmak adına bir miktar düşürüldü.

Haftaya sizlere yeni otonomi sisteminden bahsedeceğiz.

Bu esnada Together for Victory için yayınladığımız son fragmanı izleyebilirsiniz.

Milletler topluluğundan bahsetmişken, sizce Britanya ve müttefikleri bugünkü World War Wednesday yayınında Mihverin Moskova’ya ilerlemesine nasıl bir tepki verecek dersiniz?
Saat 6’da, kaçırmayın : https://www.twitch.tv/paradoxinteractive

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Askeri Birlik Türleri #imperator #rome https://t.co/GxINjVU7rM https://t.co/lHJCjEtdha
Anno 1800'de Ada Oluşturma #anno1800 https://t.co/7DHtiPXcU3 https://t.co/IQcC0vsBgb

Strategyturk Flickr