Hearts of Iron IV’te 1.6.2 BETA Yamasındaki Son Durum

HoI4 günlüklerinde bu hafta 1.6.2 açık beta yamasının son durumundan bahsediliyor.

Merhaba! Daha önceki günlükte de yazıldığı üzere podcat bugün San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda olduğu için açık betada olan 1.6.2 yamasına teknik bir açıdan bakacağım.

İçerikler

İçerik tasarımcıları çeşitli sorunları düzeltmek için çalışıyor. Çözülen sorunlar arasında Battlecry ve Awake and Angry başarımları, oyundaki değişiklikleri oyunculara duyuran haber eventleri ve denizcilik antlaşmaları yer alıyor.

Ayrıca 1.6.2 yamasında iki yeni feldmareşal eklendi. Bunlar Finlandiya’dan Carl Gustaf Emil Mannerheim ve Türkiye’den Mustafa Kemal Atatürk.

carl_mannerheim.png mustafa_kemal_ataturk.png

Kod

Programcılarımız ayrıca çeşitli büyüklükteki sorunlarla uğraşıyor. Bunun dışında yapılan geliştirmelerin arasında görev kuvvetlerinin (task force) verilen görev için yeterli donanıma sahip olmadığında oyuncuları uyaran bir bildirim de bulunuyor. Uzaktaki veya birbirine bağlı olmayan deniz bölgelerindeki sorunlarla ilgili de birkaç düzenlemeler yaptık. Ayrıca yapay zeka birden fazla deniz çıkartması yaptığında bunların koordineli olması için biraz iyileştirmeler yaptık, gelecekte de çıkartma yapay zekası üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.

Denge

Dengelemeye çalıştığımız konulardan birisi yapay zekanın refakatçi (screen) ve ana muharebe gemisi (capital) üretme oranı. Bazı ülkelerin daha çok refakatçi gemisine ihtiyacı olabilir ama aşırıya kaçıp çok az ana muharebe gemisi üretmelerini de istemiyoruz.

Dengelememize yardımcı olması için otomasyon test etme ekibimizin tasarladığı yeni bir sistemi kullanıyoruz. Bu sistem sayesinde çeşitli oyun istatistikleri her gece toplanıyor ve grafiğe aktarılıyor. Böylece çeşitli ülkelerin gemi üretme oranının bir değişiklik yaptıktan sonra değişmesini izleyebiliyoruz. Saatlerce oyunu incelemektense yapay zekanın değişikliklere doğru cevap verdiğinden kolayca emin olabiliyoruz.

Aşağıda Birleşik Krallık ve Japonya’nın bir süre aralığındaki refakatçi/ana muharebe gemisi oranını görebilirsiniz. Sayıların 10 ile çarpıldığını ama oranların aslında 4:1 ile 8:1 arasında değiştiğini de belirtmek istiyorum.

screen_cap_ratio_ENG.png

screen_cap_ratio_JAP.png

Haftasonuna kadar 1.6.2 beta yamasını normal şekilde çıkarmayı umut ediyoruz.

Yazar: Cem Kaya

1 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın
  1. Tempra22 Mart 23, 2019 | Cevapla

    Allahım böyle birşey olabilir mi? lütfen olsun çünkü sonunda Türkiye ile ilgili birşeyler ekleniyor

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr