Hearts of Iron IV’te Casuslar

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta casuslara dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, bu günlükte de casuslardan bahsetmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz casusluk mekaniğinin başrol karakterleri olan casuslar.

Casuslar oyunda tıpkı Amiraller ve Generaller gibi yeni bir karakter türü. Ordu veya filo yönetmektense 3 farklı kullanım alanları var: yabancı casuslara karşı ülkenin savunulması, görevler ve operasyonlar.

İşe Alım

İstihbarat Teşkilatınız üzerinden casus alımı yapabiliyorsunuz. Sahip olabileceğiniz maksimum casus sayısı yine teşkilat geliştirmelerine bağlı olarak değişiyor. Eğer paktınızın istihbarat şefiyseniz paktın büyüklüğüne göre daha yüksek sayıda casusa sahip olabiliyorsunuz. Eğer istihbarat şefi değilseniz yine yapabileceğiniz şeyler var ancak çok daha kısıtlı.

Alım yaparken 3 casustan birini seçiyorsunuz (geliştirmelerle bunun sayısı da arttırılabiliyor.)

upload_2019-11-5_19-18-33.png

Casuslar acemi olarak başlayıp zaman içerisinde tecrübe kazanarak tam bir ajana dönüşebiliyorlar. Başlangıçta da sahip olabildikleri bazı yetenekler var ve bu yetenekler aktif görev esnasında kazanılabiliyor. Komando eğitimi gibi bazı yetenekleri teşkilat geliştirmelerinden elde edebiliyorsunuz. Ne yazık ki özellik ikonları elimde değil, ancak mevcut özelliklerin bazıları şu şekilde:

 • Çetin: Yakalanırsa daha az bilgi sızdırır.
 • Doğal Hatip: Diplomatik görevlerde ve iş birlikçi rejim oluşturmada daha etkilidir.
 • Baştan Çıkartıcı: Daha ince bir yaklaşım gerektiren görevlerde ve operasyonlarda daha etkilidir.
 • Komando: Dövüş yeteneği ve gizlilik gerektiren operasyonlarda daha etkilidir.
 • Çifte Ajan: Başka bir ülkenin casusu sizin tarafınıza geçerse asıl ülkesindeki eylemlerde daha etkilidir.
 • Uzman Sorgulayıcı: Düşman casuslarını yakalama ihtimalini arttırır.

Casusların (en az bir) milliyeti olacak ve kendi ülkelerinde düzenlenen operasyonlarda daha etkili olacaklar. Teşkilatınız Yerel Talim Merkezleri gibi geliştirmelerle yabancı ülkelerde yerel halktan biri zannedilebilecek casuslar elde etme ihtimalini yükseltebilecek. Bu mekanik Müttefiklerin Alman işgalindeki bölgelerden casus elde edip kolaylıkla halk arasına karışabilecekleri bu bölgelerde görevlendirilebilmelerini sağlıyor.

Görevler

Casuslarınız harita üzerinde çeşitli görevler gerçekleştirebilir. Bu görevlerin gücü ve etkisi genellikle sahip olduğunuz ağın büyüklüğü ve gücüyle bağlantılı.

upload_2019-11-5_19-30-4.png Karşı İstihbarat – Herhangi bir ek görevlendirme verilmemiş casuslarınız karşı istihbaratla görevlendirilir. Bu durum ülkenizdeki karşı istihbarat değerini yükseltip düşman casuslarıyla daha kolay başedebilmenizi sağlar.
upload_2019-11-5_19-29-38.png Ağ Kur – Casusunuz belli bir bölgede casus ağı oluşturur. Bu ağın daha geniş bir bölgeye yayılması veya daha hızlı kurulması için ek casuslar görevlendirilebilir. Ağların bazı pasif etkileri vardır:

 • Deniz çıkartması eksisini azaltmak.
 • Düşman siper ve planlama bonusunun etkisini azaltmak.
 • Daha hızlı tümen planlaması (yoldaki ilk düşman eyaletine göre)
 • Muharebelerde istihbarat avantajı (%25)
 • Ülkenin güç seviyesine göre statik istihbarat. Donanma istihbaratına sadece ilgili bölgede liman varsa ulaşabiliyorsunuz.

Ağlar şehirleri hedef alıyor (belli boyuttaki VPler) ve zaman içerisinde bölgeye yayılıyor. Farklı casuslarla birlikte hareket ederek daha geniş bir ağ kurulabiliyor. Aşağıda tek bir Britanya casusuyla iş birliği yapan birden fazla casus arasındaki farkı görebilirsiniz:

upload_2019-11-5_19-47-34.png

 

upload_2019-11-5_19-44-20.png

Burada aynı zamanda seçili casusun kod adının Sparrow (Serçe) olduğunu farkedebilirsiniz. Casuslar bu şekilde kod adlarına sahipler.

upload_2019-11-5_19-30-44.png Sessiz Ağ – Eğer kurar kurmaz sahip olduğunuz ağdan yararlanmak gibi bir düşünceniz yoksa sessiz modda tutabilirsiniz. Sessiz moddayken casus ağınızdan yararlanamayacaksınız, ancak casuslarınızın yakalanma ihtimali sıfıra yakın olacak. Gelecekteki bir istila için erkenden hazırlık yapıyorsanız mükemmel bir seçenek.
upload_2019-11-5_19-30-55.png İdeoloji Yükselt – Bu eski diplomatik eylemin yerini alıyor, casuslarınız hedef ülkede ideolojinizi yaymaya çalışıyor.
upload_2019-11-5_19-31-18.png Propaganda – Bu görev hedef ülkenin istikrar değerini ve savaş desteğini azaltmayı amaçlıyor.
upload_2019-11-5_19-31-29.png Direnişin Kökünü Kazı – Direnişle mücadeleyi kolaylaştırıyor.
upload_2019-11-5_19-31-37.png Ticaret Kontrolü – Size olan ticaret yaklaşımını yükseltip, düşmanlarınıza olanı azaltarak ticaretten daha fazla pay sahibi olmanızı sağlıyor. Eğer birden fazla ülke bunu yaparsa birbirlerine olan etkilerini nötrlüyorlar ancak diğer paktlar negatif etkileniyor.
upload_2019-11-5_19-31-49.png Diplomatik Baskı – Yapay zekanın sadece sizin paktınızı kabul etmesini sağlıyor, oyuncuların diğer paktlara katılabilmesi için gereken gerginlik/ilişki seviyesini yükseltiyor. Eğer birden fazla ülkenin casusu devredeyse birbirlerini nötrlüyorlar ancak diğer paktlar negatif etkileniyor. Bu özellikle bir ülkeyi pakta almak için yapay zeka ile yarıştığınız zamanlarda ve multiplayerda işe yarayabilir.

Savunma

Karşı istihbaratta yer alan casuslarınız ülkenizde oluşturduğu karşı istihbarat değerine göre ülkenizi savunmanızda yardımcı olacak.

upload_2019-11-5_19-56-15.png

Bu değer düşman casuslarının tespit edilme ve durdurulma ihtimalini ve ülkenizde operasyon düzenlenmesinin ne derece zor olduğunu belirliyor (gelecekteki günlükte bahsedeceğiz.) Yukarıdaki örnekte 2 temel değerinin üstüne casuslar 3 ekleme yapıyor ve 5 karşı istihbarat gücü elde ediliyor.

Bir casus keşfedildiğinde aşağıdakilerden biri gerçekleşir:

 • Kaçtı veya Yaralandı – Casus görevini terketmek ve yakalanmamak adına kaçmak zorunda kaldı. Ağlarla bağlantılı görevler bu süre zarfında duraksıyor ve bölgede başka casus yoksa azalmaya başlıyor.
 • Yakalandı – Casus düşman tarafından yakalandı ve bilgi sızdırıyor, eğer kurtarılmazsa öldürülecek. İntihar hapına sahip casuslar burada sızdırılan bilgiyi minimize edebilir. Yakalanan casuslar aynı zamanda bölgedeki ağınızı direkt olarak etkiliyor.
 • Öldürüldü – Nadiren de olsa casusunuz eylem esnasında öldürülebilir, bu noktada yeni bir casus almanız gerekiyor.

upload_2019-11-5_19-54-30.png

Çok fazla mikroyönetim olmasını istemediğimiz için savunma oyunu biraz daha pasif bir oynanışa sahip. Sağlam bir savunmaya sahip olup düşman casuslarını ele geçirerek kendiniz casusluk faaliyetinde bulunmasanız bile bu durumun faydalarını görebilirsiniz. Bu haftalık bu kadar, önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

2 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın
 1. Samet Kasım 8, 2019 | Cevapla

  Efsane bir update benziyor ülkeye kedö gibi sızmak fena birşey olmasa gerek

 2. Kemal Kasım 12, 2019 | Cevapla

  Update heyecanla bekliyorum valla oyunun mekaniğini çok değiştecek gibi multi oyunlarda

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Sözleşme ve Müzakere #ck3 https://t.co/Sch2nMe3gB
Total War Saga: TROY'da Agamemnon #totalwar https://t.co/0uBsowgxes

Strategyturk Arşiv